Startitup je podľa mladých ľudí 3. najdôveryhodnejším médiom
Startitup.sk sa umiestnil na tretej pozícii v analýze dôveryhodnosti médií realizovaného organizáciou postbellum.sk prostredníctvom agentúry 2muse.
Možnosť Úplne/Skôr dôveryhodné uviedlo pri Startitup.sk až 75 % respondentov, čím sme sa umiestnili do TOP 3, spolu s portálmi Aktuality a SME.
Analýza bola vykonávaná na vzorke n=302 medzi 23. a 28. októbrom 2020, respondentami boli mladí ľudia vo veku 16 až 30 rokov.
57 % ľudí, ktorí poznajú Hlavné správy, im dôverujú
Z analýzy však vyplývajú aj znepokojivé fakty – portály Hlavnespravy.sk a Slobodnyvysielac.sk, pravidelne označované ako konšpiračné, skončili na 7. a 8. priečke.
„Analýza postbellum.sk potvrdzuje už dobre známy fakt, a to, že Slováci sú náchylní na šírenie dezinformácií. Uvedomujeme si tieto riziká a našu zodpovednosť, preto už mesiace aktívne vyvraciame dezinformácie a v najbližších dňoch ešte pritvrdíme,“ reaguje Vladimír Mičuda, šéfeditor Startitup.sk, ktorý pôsobil aj v médiách Pravda a Refresher.
Ako uvádza postbellum.sk, dezinformácie sa neprenášajú len cez online priestor, no aj cez slovenský vzdelávací systém. Organizácia upozorňuje, že až 36 % slovenských študentov od učiteľov počuli konšpiračné teórie, ktoré zneužívajú napríklad pandémiu koronavírusu, 5G, LGBTI menšiny či neziskové organizácie.
Spochybňované sú však aj historické fakty. „Až 23 % mladých ľudí sa nevie vyjadriť k tomu, či politici Slovenského štátu nevedeli o masovom vyvražďovaní Židov, 41 % zas nevie zhodnotiť či bolo SNP puč, alebo či partizáni v povstaní znásilňovali a rabovali (35 %),“ píše postbellum.sk. Celý report je k dispozícii na webe organizácie.
Zdroj: postbellum.sk