Štartuje séria supersplnov: Na oblohe bude viditeľný už dnes, zajtra dosiahne vrchol
- Pondelkový spln odštartuje sériu supermesiacov trvajúcu do septembra
- Mesiac bude väčší a jasnejší
- Pondelkový spln odštartuje sériu supermesiacov trvajúcu do septembra
- Mesiac bude väčší a jasnejší
Milovníci astronómie, ale aj obyčajní ľudia, ktorí sa radi pokochajú nočnou oblohou, sa môžu tešiť na výnimočné vesmírne divadlo. Pondelkový spln Mesiaca bude prvým zo série supersplnov alebo inak povedané supermesiacov.
Pondelkový spln nastane o 13:39 hod, informuje ePočasie.eu. Americký Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA) ale uvádza, že Mesiac sa bude veľkosťou javiť ako v splne už od soboty po utorok.
Júlový spln bude prvým zo štyroch supersplnov/supermesiacov, to znamená, že sa bude javiť ako väčší a jasnejší ako ostatné mesiace v splne. Ďalšie nastanú 1. augusta, 30. augusta a 28. septembra. Ďalší supermesiac budeme môcť sledovať až o rok v septembri 18. septembra 2024.
Mesiac bude bližšie k Zemi
Termín „supermesiac“ zaviedol astrológ Richard Nolle v roku 1979 a vzťahuje sa na nov alebo spln, ku ktorému dochádza, keď sa Mesiac nachádza vo vzdialenosti 90 % od perigea, čo je jeho najbližšie priblíženie k Zemi.
„Supermesiace“ nastávajú, keď je Mesiac počas svojej obežnej dráhy v najbližšom bode k Zemi.
Expert na zatmenie a bývalý astrofyzik NASA Fred Espanak pre portál Space povedal, že počas júlového splnu bude Mesiac len 361 934 kilometrov od Zeme v porovnaní s jeho priemernou vzdialenosťou približne 382 900 kilometrov.
Spravodajský web televízie NBC 5 Chicago vysvetľuje, že Mesiac obieha okolo Zeme raz za 28 dní, ale jeho obežná dráha, podobne ako dráha Zeme, nie je dokonalý kruh alebo ovál a vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou sa počas roka mení.
Say hi to the sky in July!
A full moon starts the month, Jupiter and Saturn will be early birds and night owls, and while Venus and Mars go low in the west, Saturn will go high in the southern sky. The Red Planet will also cozy up with the star Regulus: https://t.co/udsbh3MXH2 pic.twitter.com/7oV8qwOIvz
— NASA (@NASA) June 30, 2023
Keďže nov pre nás nie je viditeľný, verejnosť sa zameriava hlavne na Mesiac v splne. Mesiac sa vtedy javí väčší a jasnejší. Podľa NASA sa javia takéto splny približne o 7 % väčšie a o 15 % jasnejšie ako obyčajné splny.
Existuje však viacero definícií toho, čo je supermesiac a čo nie je. Podľa jednej sa za supermesiac považuje tento spln, ďalej dva augustové a jeden septembrový. Ďalšia definícia považuje za supermesiac len splny, ktoré sú najväčšie a najjasnejšie, čo sú augustové splny.
Mesiac má viacero mien
V Spojených štátoch pôvodní obyvatelia Ameriky používali spojenie Jelení mesiac. Farmársky almanach uvádza, že nie pre to, že by Mesiac mal tvár jeleňa, ale pre udalosti v prírode, ktoré sa v tomto čase dejú – jeleňom v lete začínajú rásť parohy.
Ďalším menom, pod ktorým ho ľudia poznajú, je tiež Búrkový mesiac, ktorý ako už naznačuje názov odkazuje na výskyt búrok v tomto mesiaci.
U nás v Európe sa používal názov Senný mesiac pre práce spojene so senom v júni a júli. Niekedy sa tiež prezýval ako Medovinový mesiac (hoci tento názov sa používal aj pre predchádzajúci spln). Medovina vzniká kvasením medu zmiešaného s vodou, niekedy pridaním ovocia, korenia, obilnín alebo chmeľu.
Júlový superspln sa dá pozorovať voľným okom, ale dobrý zážitok poskytnú aj ďalekohľady a teleskopy. Odporúča sa tmavé miesto s malým svetelným znečistením.
Pozorovanie však môže pokaziť počasie. Slovenský hydrometeorologický úrad (SHMÚ) v pondelok v noci na severe a východe predpokladá zväčšenú oblačnosť miestami prehánky alebo dážď. Ojedinele búrky.
Zdroje: NASA, NBC 5 Chicago , SHMÚ, Supermoon