Startup chce „zničiť“ trh mliečnymi výrobkami bez kráv, vegánstvo posúvajú na nový level
- Vegánstvo je v dnešnej dobe čoraz rozšírenejšie
- Podobne to je aj s náhradami bežného mlieka, ktoré nájdeš takmer v každom obchode
- Tento startup však prišiel s ešte inovatívnejším riešením
- Vegánstvo je v dnešnej dobe čoraz rozšírenejšie
- Podobne to je aj s náhradami bežného mlieka, ktoré nájdeš takmer v každom obchode
- Tento startup však prišiel s ešte inovatívnejším riešením
Náhrada klasického mlieka je v dnešnej dobe úplne bežná, často priam až vyžadovaná. Môžu za to nielen zdravotné problémy v podobe intolerancií či alergií, ale aj životný štýl, napríklad vegánstvo.
Takmer v každom reťazci môžeš nájsť rôzne rastlinné náhrady, od ovseného mlieka, cez kokosové, až po sójové mlieko. Potravinársky priemysel sa však posúva ešte ďalej. Kalifornský startup Perfect Day na trh priniesol nezvyčajné mliečne výrobky.
Za startupom stoja Ryan Pandya a Perumal Gandhi, ktorí kráčajú cestou vegánstva a v podobnom duchu sa nesie aj ich projekt. „Robíme kompromis z mliekarenskej uličky a dopĺňame ho tým najlepším z oboch svetov: chuťou a textúrou konvenčných mliečnych výrobkov, avšak vyrábaných trvalo udržateľným spôsobom, bez laktózy, hormónov alebo antibiotík,“ uvádzajú na svojej oficiálnej stránke.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ich prevádzky sa rozrastajú po celom svete
Všetko to začalo v roku 2014, keď boli zakladatelia bojujúcimi vegánmi. Jedného dňa Ryan navštívil obchod, ktorý predával vegánsky syr, pričom dúfal, že uspokojí svoje chuťové poháriky. Nič také sa však nestalo, klasickému syru sa ani zďaleka nepodobal.
Následne začal skúmať, akou cestou by sa dali vegánske náhrady potravín vyrábať tak, aby spĺňali všetko, čo má klasické mlieko. S Perumalom ich spájala frustrácia zo slabej výroby vegánskych náhrad.
Ako uvádzajú na svojej oficiálnej stránke, obaja si veľmi dobre uvedomovali, aká veľká výzva je pre nich budovanie spoločnosti. Totižto, boli to mladí vedci, nie skúsení podnikatelia. Keďže si uvedomili, že cestu k úspechu môže vytvoriť iba tím svetovej triedy, začali hľadať najchytrejších a najvášnivejších odborníkov z celého sveta, ktorí by im pomohli splniť víziu.
Dnes má startup Perfect Day tím tvorcov, ale taktiež kancelárie a prevádzky aj v ďalších častiach sveta. „Ako neustále rastieme, sme jednotní v našom záväzku urobiť zajtrajšok zdravším, udržateľnejším a súcitnejším,“ uvádzajú.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Riešenie pre ľudí, ktorí sa nechcú vzdať chuti mliečnych výrobkov
Ako uvádza CNN, startup z Kalifornie používa na výrobu mliečnych bielkovín huby, ktoré sú molekulárne totožné s bielkovinami v kravskom mlieku. Toto im umožňuje vyrábať mliečne výrobky v podobe syrov a jogurtov vo vegánskej podobe.
„Zaujímala nás otázka, čo je v mlieku a čo mu dodáva neuveriteľnú všestrannosť a výživu, ktorá v rastlinných mliekach akosi chýba,“ povedal Pandya pre CNN.
Perfect Day tak zostavil gén, ktorý kóduje srvátkový proteín v kravskom mlieku, pričom ho zaviedol do huby. Keď sa huba pestuje vo fermentačných nádržiach, vytvára srvátkový proteín, ktorý sa potom filtruje a suší na prášok používaný vo výrobkoch vrátane syrov a zmrzliny.
„Je to riešením pre ľudí, ktorí majú radi mliečne výrobky, ale chcú brať ohľad aj na planétu a zvieratá,“ ozrejmil Pandya. Aj napriek tomu, že produkty od Perfect Day sú vhodné pre vegánov, ľudia s alergiou na mliečne výrobky by sa ich mali vzdať.
Okrem toho, že si na svoje prídu tí, ktorí vyhľadávajú rastlinnú stravu, má to veľa výhod aj pre životné prostredie. Ako Pandya vysvetlil, ich výroba je dramaticky efektívnejšia aj vzhľadom na to, že sa pri nej produkuje až o 97 % menej emisií skleníkových plynov ako pri konvenčných mliečnych výrobkoch.
V ponuke tejto značky nájdeš mnohé produkty. Najnovšie prišli so zmrzlinou, okrem toho si však môžeš pochutiť na vegánskych syroch, ktorým sa poteší každý vegán. Ďalším vyvíjaným výrobkom je smotanový syr. Svetlo sveta má uzrieť už tento rok.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Startup sa dostáva na medzinárodný trh
Spoločnosť Perfect Day sa môže tešiť značným úspechom. Okrem toho, že minulý rok na trh priniesli prelomovú zmrzlinu Brave Robot, s rôznymi značkami zmrzlín sprístupnili svoje výrobky v 5 000 obchodoch po celých Spojených štátoch.
Inštitút dobrého jedla, nezisková organizácia, ktorej cieľom je podporiť inovácie v oblasti alternatívnych bielkovín, uvádza, že sa v roku 2020 do fermentovaných alternatívnych bielkovín investovalo 590 miliónov dolárov (503 miliónov eur). Až 300 miliónov dolárov (256 miliónov eur) putovalo práve tomuto startupu.
Podobné inovácie v oblasti potravinárskych technológii by prijali obyvatelia mnohých krajín. Ako zakladatelia objasnili, veľkú úlohu tu zohráva podpora od vlády a investície do výskumu. Pandya pre CNN prezradil, že sa v súčasnosti snažia o regulačné schválenie aj v Kanade, Indii a Európe.
Zdroje: CNN, Perfect Day, Good Food Institute