Startup pomáha alkoholikom nechytiť sa pohárika. Za triezvosť ich špeciálna apka odmení peniazmi

  • Aplikácia pomáha ľuďom, ktorí sú závislí od drog
  • Za progres im posiela peniaze a motiváciu
peniaze, alkohol
Unsplash/Michael Discenza, Christian Dubovan
  • Aplikácia pomáha ľuďom, ktorí sú závislí od drog
  • Za progres im posiela peniaze a motiváciu

Richard Kostigen v súčasnosti spolupracuje na aplikácii, o ktorej tvrdí, že mu zachránila život. Na Vianoce v roku 2017 sa opitý potácal ulicami a plánoval, že pristúpi k samovražde. Šmykol sa však na ľade. Krvácal a chýbal mu zub. Zavolal sestre a poprosil ju, nech poňho príde, opisuje Boston Globe.

Kedysi bol úspešným komerčným developerom. Do života sa mu však dostal alkohol, ktorý jeho snubnú kariéru zdanlivo navždy zastavil. Z rovnakého dôvodu sa mu rozpadlo manželstvo a on sa ocitol v bode, kedy premýšľal, že svoj život ukončí.

Sestra ho vzala do nemocnice, odkiaľ ho previezli do centra pre liečbu závislostí. Práve tam sa dostal k aplikácii, ktorej dnes podľa vlastných slov ďakuje za život.

DynamiCare

Odvtedy prešli štyri roky a on na aplikácii spolupracuje. Ide o bostonský startup DynamiCare Health, ktorý funguje na jednoduchom princípe. Vedci si už roky uvedomujú, že je prospešné, ak závislým ľuďom, ktorí sa snažia polepšiť, dávajú odmeny. Za projektom stojí generálny riaditeľ spoločnosti Eric Gastfriend a jeho otec David, ktorý pôsobí ako hlavný lekár.

„Drogy narúšajú mozgové centrum odmeňovania, ktoré je hlbšie v mozgu,“ vysvetľuje David Gastfriend, spoluzakladateľ a hlavný lekár DynamiCare. „Keď ľuďom dáme detox a pošleme ich do poradne, hovoríme im vlastne, aby mozgom prekonali svoje centrum chemického pohonu. Ľudské správanie však funguje presne naopak.“

Alkohol
zdroj: unsplash/Yutacar

Prehľad a peniaze

Kostigen bol ohľadom aplikácie spočiatku skeptický. Nezdalo sa mu, že by mu vedela aplikácia na telefón pomôcť prekonať alkoholizmus. Opak bol však pravdou.

Keď nepil, aplikácia mu posielala finančné odmeny na kartu, ktorú bolo ľahké sledovať a obmedziť. Šlo napríklad o päť dolárov. Navyše nefungovala na miestach, ako sú bary, obchody s alkoholom či kasína. Aplikácia mu tiež posielala povzbudivé notifikácie a jednoducho mohol sledovať, aké záväzky sa mu už podarilo splniť.

DynamiCare stojí na jedného používateľa zväčša 350 dolárov (325 eur). Vďaka poplatku prevádzkujú svoj systém a tiež posielajú peniaze pacientom prostredníctvom odmien. Poplatok sa účtuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, poisťovniam či organizáciám, ktoré pracujú s ľuďmi, ktorí bojujú so závislosťami.

Spolupracuje s odborníkmi

Aplikácia používateľom umožňuje videohovory s poradcami a je ju tiež možné prepojiť s dychovými Bluetooth analyzátormi. Je tak jednoduché uistiť sa, že je človek skutočne triezvy.

Dáta, ktoré apka získava, sú dostupné aj lekárom pacienta. Majú vďaka nej lepší a bezprostredný prehľad o tom, či ich pacient nevynechal sedenie alebo test. V takom prípade ho vedia okamžite kontaktovať a pomôcť mu.

Apku skúšali v rámci piatich rôznych publikovaných štúdií a využívali ju tiež vo viacerých pilotných projektoch. Záver všetkých bol rovnaký, apka má skutočne pozitívny prínos.

Neskúšali ju len v súvislosti s alkoholom, pomáhala aj ľuďom, ktorí boli závislí od opiátov, stimulantov či nikotínu, opisujú na svojej webovej stránke. Na startup vyzbierali od investorov už približne 6 miliónov dolárov.

Zdroje: Boston Globe, DynamityCare

Najnovšie videá

Trendové videá