Startup predstavil prelomový projekt na zmrazenie človeka. Ľudstvo získa šancu na „večný život“

  • Startup TimeShift plánuje meniť pohľad na čas
  • Chcú predlžovať životy a pomáhať v boji proti závažným chorobám
Pokročilý vedecký startup plánuje predĺžiť životnosť a pomáhať v boji so smrteľnými chorobami.
Timeshift.life
  • Startup TimeShift plánuje meniť pohľad na čas
  • Chcú predlžovať životy a pomáhať v boji proti závažným chorobám

Určite si pamätáš na tie scény zo sci-fi filmov, keď sa hlavná postava v ľadovej komore vesmírnej lode prebúdza a ocitá v úplne inom storočí – v roku 2100, alebo ešte ďalej. Tieto futuristické obrazy, ktoré kedysi patrili len k fantázii, by mohli byť čoskoro realitou, a to nielen na obrazovkách, ale aj v našich životoch.

Startup TimeShift si dal za cieľ prelomiť časové bariéry a posunúť hranice toho, čo považujeme za možné. Prichádza s revolučným prístupom k predlžovaniu a uchovávania (nielen) ľudského života. Chce ponúknuť riešenia, ktoré by mohli zmeniť náš pohľad na smrť, ochranu zdravia, a dokonca aj na prežitie v post-apokalyptickom svete. Čítaj ďalej a dozvieš sa ako by mohla budúcnosť vyzerať, keď nám čas už nebude taký nepriateľský.

V budúcnosti plánujú predĺžiť životy

Tento revolučný koncept má nesmierny potenciál umožniť ľuďom poraziť doposiaľ nevyhraný zápas s časom. Autormi a vedúcimi projektu sú renomovaný expert v oblasti generatívnej umelej inteligencie a výskumník v oblasti odvracania starnutia, Dr. Alex Zhavoronkov spolu s molekulárnym biológom a odborníkom na vedeckú komunikáciu, Hashem Al-Ghailim.

V uverejnenom videu vysvetľujú koncept projektu, ktorý sa nachádza vo fáze výskumu a vývoja: „Vitajte v Timeshifte, prvom svetovom kryo-prezervačnom zariadení, ktoré je dizajnované, aby predĺžilo Vašu životnosť,“ otvára. Zariadenie by malo slúžiť na zmrazovanie pre potreby budúcnosti.

TimeShift kryokomory
zdroj: Timeshift.life

Pomáhať by mal pacientom pri spomalení neurodegeneratívnych ochorení, ale aj pri postupe agresívnych foriem rakoviny. Pomocnú ruku však bude podávať nepriamou formou – tvorbou väčšieho množstva času pre vedcov hľadajúcich riešenia pre liečbu. Zakonzervovať by mali vedieť aj ľudské orgány pre potreby transplantácie. 

„Dosiahnuť sen o získaní schopnosti žiť dlhšie je teraz len otázkou času“, uvádza Dr. Alex Zhavoronkov

Znie to možno až príliš sci-fi, no tento pokrok by podľa nich mohol v budúcnosti pomôcť ľudstvu prežiť rôzne apokalyptické scenáre. Zároveň môže slúžiť ako skvelý štart pre úplne nový začiatok v budúcnosti.

Okrem samotného zachovania života ponúka TimeShift aj inovatívne zásahy na podporu dlhovekosti a génovej terapie, čo zabezpečí, že osoby, ktoré sa prebudia po kryostáze, budú nielen zdravšie, ale aj lepšie pripravené na výzvy budúcnosti.

Síce v ľade, no stále on-line

Proces administrovania kryostázy vyzerá byť pomerne zložitý a komplexný, bodaj by aj nie, donedávna sme o niečom podobnom iba žartovali. Kým tradičné a doposiaľ známe metódy kryokonzervácie spôsobovali poškodenie buniek, nový prístup má práve tento problém eliminovať. Zdokonalenie týchto procesov je pre projekt kľúčové.

Vo vlastnej komore tak budú podľa nich môcť ľudia prečkať aj desaťročia. Následné „rozmrazenie“ bude prebiehať vďaka kontrolovaným elektromagnetickým impulzom. Celý proces by mal byť plne automatizovaný robotmi a mohol by otvoriť nové horizonty v oblasti ľudskej dlhovekosti.

Zaujímavosťou je, že systém by mal v budúcnosti dokázať prostredníctvom umelej inteligencie vytvoriť digitálny avatar, ktorý bude umožňovať komunikáciu s milovanými počas celého procesu kryostázy (zamrazenia). Okrem toho, počas kryo-spánku budú môcť blízke osoby dostávať aj upozornenia o stave svojho „zamrazeného“ blízkeho.

Pri ľuďoch to nekončí

Aj keď kryokonzervácia bola kedysi len fikciou, dnes sa z nej stáva niečo, čo by sa mohlo stať realitou. A to nielen pre zachovanie ľudských bytostí. Obrovské ašpirácie tohto projektu by mali môcť vďaka technológiám vo vývoji predĺžiť život okrem ľudí aj domácim miláčikom. Metódy ale plánujú využiť aj na záchranu ohrozených druhov zvierat po celej zemeguli.

TimeShift chce dopriať dlhú životnosť aj domácim milláčikom.
zdroj: Timeshift.life

Neuveriteľné pokroky plánujú využiť aj mimo Zem, kde svojimi technológiami môžu napomôcť k predĺženým pobytom astronautov vo vesmíre. Pomôcť by im mali zvládnuť psychologické aj fyziologické ťažkosti. Vývojári sa nezaviazali k časovému plánu. Ak však všetko pôjde podľa ich predstáv, mali by sme prototyp vidieť už o 5 až 8 rokov. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: YouTube/Hasem Al-Ghaili, Express.us, Time Shift

Najnovšie videá

Trendové videá