Startupová asistentka: Koordinátorka vesmíru, bez ktorej by všetko pohltila čierna diera
- Startupové štúdio Launcher je ako raketa letiaca vesmírom nápadov, plná ľudí s chuťou zmeniť svet. Office manažérka (alebo po slovensky asistentka) je tu na to, aby do seba všetko zapadalo a dokonale fungovalo. O tom, aké je plniť túto dôležitú misiu ti porozpráva asistentka Marcelka.
- Startupové štúdio Launcher je ako raketa letiaca vesmírom nápadov, plná ľudí s chuťou zmeniť svet. Office manažérka (alebo po slovensky asistentka) je tu na to, aby do seba všetko zapadalo a dokonale fungovalo. O tom, aké je plniť túto dôležitú misiu ti porozpráva asistentka Marcelka.
Označenie „dievča pre všetko“ je v tomto prípade na mieste, no len v tom najlepšom zmysle slova. Je treba zaniesť listy na poštu, vyzdvihnúť zásielku od kuriéra, zohnať opravára, doplniť zásoby či upratať „fuel station“ – teda kuchynku? Žiadny problém.
„Moja náplň práce začína každodennou administratívnou podporou pre lídrov firiem – pošta, maily, objednávky, nákupy a iné úlohy, ktoré treba efektívne riešiť. Napríklad aj prezutie pneumatík na riaditeľovom aute :),“ upresnila office manažérka Launcheru Marcelka. Áno, ešte stále sa tu používajú autá, no premávka dronov je čoraz hustejšia.
Foto: Startitup
Startupová asistentka musí mať skill na vedenie dokumentácie, mala by vedieť skvele komunikovať, najlepšie viacerými „mimozemskými“ jazykmi. Ani v startupe sa však nevyhne povestnému vareniu kávy pre šéfa a klientov. A že jej posádka vypije na kvantá! Palivo musí byť, no nie hocijaké. Startupisti preferujú poctivú arabiku, čerstvo upraženú a pripravenú kávovarom či aeropressom.
A keďže do Launcheru radi prichádzajú noví „spolucestujúci“ s rovnakou víziou meniť svet, office manažérka plní aj úlohu HR pracovníčky. Musí napríklad vybrať spomedzi mora CV-čiek top adeptov, ktorí majú potenciál prejsť náročnou „astronautskou“ skúškou. Záleží len na jej šikovnosti a dôvere šéfa, čo všetko jej zverí. Pri trocha dôvernejšom vzťahu to bohužiaľ môže byť aj kúpa vianočných darčekov pre jeho deti.
Foto: Startitup
Nuda alebo nekonečná kreativita?
Startupová posádka sa rada zabáva. Nuda je obrovská čierna diera a nemá tu svoje miesto! Asistentka je preto aj event manažérkou a zorganizovanie hyper podujatia pre ňu musí byť hračkou. Čo tak napríklad pravidelné firemné raňajky? V Launchri sa stali tradíciou a svetlým bodom inak neobľúbeného pondelka.
Office manažérka má však ešte ďalšiu misiu – robiť svojich kolegov šťastnejšími a vytvárať pozitívny vesmír, do ktorého budú všetci chodiť s radosťou. Všetci sú potom výkonnejší a každodenné výzvy v podobe nečakaných „meteorických rojov“ zvládajú ľavou zadnou. Marcelka preto sleduje, kto má kedy akú náladu, a snaží sa ju vylepšiť. Základy praktickej psychológie má zvládnuté.
Foto: Startitup
Je teda rozdiel medzi prácou office manažérky v korporácii a startupovej firme? Podstata sa nelíši, no oproti korporátnemu prostrediu v Launchri vládne menej formálna atmosféra, prevládajú mladí ľudia a čo je najdôležitejšie – je tu oveľa väčšia zábava!
„Firemná kultúra je v každej firme iná. V korporáte robí asistentka podporu jednému riaditeľovi, v startupovom štúdiu robí support generálnému riaditeľovi aj ďalším riaditeľom firiem pod jednou strechou,“ vysvetlila Marcelka.
Na prvý pohľad táto profesia veľmi kreatívne nepôsobí, no tu má asistentka obrovský priestor pre realizáciu svojich najbláznivejších nápadov. Veď práve z tých vznikajú tie najlepšie startupy a projekty. Prečo napríklad nenadchnúť kolegov crazy teambuildingom, kreatívne pripraveným jedlom či vtipnou nástenkou mapujúcou firemné zážitky?
„Páči sa mi, že môžem využívať svoju kreativitu a istou mierou riadiť office kultúru, ktorá je podstatná pre pozitívny výkon zamestnancov. Taktiež som rada, že môžem byť pri začiatkoch inovatívnych firiem, pri ktorých človek nikdy nevie, či náhodou pod našou strechou nevznikne projekt, ktorý zachráni svet :),“ priznala Marcelka.
Len pre absolventky?
Rozhodne nie! Je pravda, že pozícia office manažérky je veľmi obľúbená medzi mladými Slovenkami s ekonomickým vzdelaním a často je vnímaná ako relatívne nenáročná odrazová pozícia. Aj keď v názve figuruje slovko „manager“, v skutočnosti nejde o manažérsku pozíciu.
Stále však platí, že práca je vhodná pre skúsenejšie adeptky s praxou, ktoré vedia efektívne riešiť každodenné úlohy a problémy, sú kreatívne, rýchlo sa učia novým veciam a rady pracujú s ľuďmi. Aj s tými trocha bláznivými. Musia vedieť skrotiť chaos, ktorý v biznisovom vesmíre často zavládne a občas aj neporiadnych kolegov, ktorí naozaj neradi umývajú svoje zaschnuté šálky :).
Foto: Startitup
„Nemyslím si, že to zvládne ktorákoľvek absolventka, pokiaľ to nie je firma o 4 ľuďoch. Istú mieru znalostí a praxe si táto profesia vyžaduje. Kariérny rast nie je vylúčený. Ak preukážeš svoje kvality a loajálnosť, postup na manažérsku pozíciu, napr. HR oddelenia, je možný,“ myslí si Marcelka.
Povestný vzhľad síce nerozhoduje, no priznajme si – aj ten je dôležitý. Asistentka je zvyčajne prvým kontaktom „inej civilizácie“ s Launcherom, a preto ho musí čo najlepšie reprezentovať. A čo občasný stres?
„Ja ho ventilujem dychovým cvičením alebo si po práci zacvičím jógu. Snažím sa byť stále pozitívna. Na stresové situácie máme iných kolegov, ja sa snažím byť to slniečko,“ dodala Marcelka, ktorá naozaj robí Launcher ešte útulnejším miestom pre život.
Zdroj titulnej fotografie: Startitup/discoveryspace.org
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy