Štát chce dvihnúť dôležitý poplatok až o 233 percent. Slováci si možno za elektrinu zaplatia viac

  • ÚRSO navrhuje zvýšiť poplatok za prístup do distribučnej siete
  • Ak sa tak stane, elektrina sa nám predraží
elektráreň, peniaze
Archív Canva
  • ÚRSO navrhuje zvýšiť poplatok za prístup do distribučnej siete
  • Ak sa tak stane, elektrina sa nám predraží

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vyvolal vlnu kritiky svojím návrhom na dramatické zvýšenie G-komponentu, poplatku za prístup do distribučnej siete pre výrobcov elektriny.

Toto opatrenie, ktoré by malo nadobudnúť účinnosť už v júli budúceho roka, môže mať závažné dôsledky nielen pre sektor obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ale aj pre celú slovenskú ekonomiku.

Návrh ÚRSO počíta s nárastom G-komponentu o neuveriteľných 233 %, čo výrazne prevyšuje súčasnú mieru inflácie na Slovensku, tá sa pohybuje okolo 10 %. Kritici poukazujú na absenciu dôkladnej analýzy, ktorá by takéto drastické zvýšenie odôvodňovala.

„Ak sa skutočne pristúpi k navýšeniu G-komponentu o 233 %, mohlo by to spôsobiť výrazné predraženie elektriny z OZE, čo by ju pri súčasných trhových podmienkach urobilo nekonkurencieschopnou,“ píše Techbyte.

Odborníci nie sú spokojní

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) varuje pred možnými negatívnymi vplyvmi. Varuje, že takéto dramatické navýšenie môže viesť k stratovému hospodáreniu mnohých elektrární. Okrem toho hrozí, že plánované opatrenie odradí potenciálnych investorov od zelených technológií a ohrozí konkurencieschopnosť elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Podľa portálu Techbyte by dôsledky mohli byť ďalekosiahle. Hrozí strata pracovných miest, najmä v odvetviach spojených s výrobou batérií pre automobilový priemysel. Navyše, tento krok je v priamom rozpore so snahami Európskej únie o zníženie uhlíkovej stopy a dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050, kde práve OZE zohrávajú kľúčovú úlohu.

ÚRSO okrem zmien v G-komponente predložil do pripomienkového konania aj ďalšie úpravy týkajúce sa elektroenergetiky, teplárenstva a plynárenstva. Všetky tieto opatrenia by mali byť uvedené do praxe v rovnakom termíne.

ÚRSO dvíha aj ceny vody 

Aktuálne zvýšenie cien vodného a stočného Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) je korekciou minuloročného rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorým ceny pre VVS znížil, a to až na úroveň, ktorá by vodárňam privodila stratu viac ako šesť miliónov eur. Informovala o tom vo štvrtok za Klub akcionárov VVS jeho riaditeľka Miroslava Hančaková.

„Výplata výnosov z dlhopisov Voda spieva I., ktorá je plánovaná na začiatok roka 2025, na náklady VVS v roku 2024, a teda na ceny vodného a stočného, v tomto roku nemá žiadny vplyv,“ uviedol Klub akcionárov VVS.

ÚRSO na základe konania z vlastného podnetu v septembri 2023 rozhodol o znížení maximálnej ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody a za odvádzanie a čistenie odpadovej vody pre VVS. Ak by však v roku 2024 ceny ostali na tejto zníženej úrovni, VVS by to podľa tlačovej správy priviedlo do hlbokej straty.

„Pri takto nastavených cenách by výnosy VVS dosiahli len 123 245 607 eur, no náklady až 129 695 607 eur. Rozdiel medzi nákladmi a výnosmi predstavuje hroziacu stratu vyše 6,4 milióna eur,“ oznámil Klub akcionárov VVS. Potrebu korekcie cien vodného a stočného avizoval generálny riaditeľ VVS Stanislav Prcúch už v júni na valnom zhromaždení vodární.

Ceny sa po rozhodnutí ÚRSO zvýšili od utorka (6. 8.). „Novoprijatá úprava cien vodného a stočného na základe výlučne opodstatnených nákladov tak vytvára predpoklad na to, aby hospodárenie VVS bolo na konci roka 2024 vyrovnané,“ skonštatoval Klub akcionárov VVS.

Spájanie výplaty výnosov z dlhopisov s cenami vodného a stočného je podľa združenia neopodstatnené a iracionálne. Pripomína takisto uznesenie predstavenstva a dozornej rady VVS z januára 2024, že náklady na výplatu výnosov z dlhopisov vodárne nepremietnu do cien vodného a stočného.

Zdroje: Techbyte, ÚRSO, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá