Štát chce mať nepretržitý prístup ku všetkým údajom o tržbách podnikateľov! Pripravuje obdobu českého EET
- Štát pripravuje systém s názvom e-kasa, ktorý má zamedziť daňovým únikom.
- Štát pripravuje systém s názvom e-kasa, ktorý má zamedziť daňovým únikom.
Slovenská finančná správa pripravuje zavedenie plnohodnotnej elektronickej evidencie tržieb. Reagujú tak na údajné daňové úniky prostredníctvom manipulácie s registračnými pokladnicami. Tie podnikatelia musia používať na evidenciu hotovostných tržieb, no nie sú permanentne napojené na štátny systém.
Nová evidencia s názvom e-kasa to má zmeniť. „Proti manipuláciám s pokladňami nemožno bojovať inak ako elektronizáciou pokladníc,“ povedal pre TREND šéf finančnej správy František Imrecze. Podľa jeho odhadu štát kvôli manipuláciám s pokladňami prichádza asi o 250 až 300 miliónov eur.
foto: zh.wikipedia.org
Povinnú elektronickú evidenciu tržieb (EET) zaviedlo koncom minulého roka aj Česko. Neobišlo sa bez kritiky. Asi najtvrdším kritikom je pražská Paralelní Polis, ktorá okrem iného prevádzkuje aj prvú kaviareň na svete (Bitcoin Coffee), kde sa dá platiť iba bitcoinom. Medzi zakladateľmi Paralelní Polis je aj Slovák Pavol Lupták.
EET odmietajú z princípu a vnímajú ho ako rozširovanie možností sledovania ekonomického správania obyvateľov. Vďaka tomu, že kaviareň funguje výhradne na bitcoine, ktorý česká vláda nepovažuje za menu, sú schopní sa evidencii tržieb úplne vyhnúť. No česká finančná správa sa tam aj tak raz za čas zastaví „na kávu“.
„Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,“ píše Paralelní Polis vo svojom vyjadrení.
foto: news.bitcoin.com
E-kasa by mala byť založená na už existujúcom systéme virtuálnej registračnej pokladne. Tú využívajú najmä menší podnikatelia na evidenciu tržieb cez internet. VRP využíva asi 30-tisíc podnikateľov, klasických pokladní je 290-tisíc.
Termín spustenia zatiaľ nie je známy. V prvej etape sa e-kasa chce zamerať na hotely a reštaurácie. Finančná správa odhaduje, že tento prvý krok zvýši príjmy štátu o 40 miliónov eur.
Otázkou je, či zavedenie a údržba tohto systému nebude v skutočnosti drahšia ako tých „250 až 300 miliónov“, o ktoré daniari podľa vlastných slov momentálne prichádzajú. Predchádzajúce vládne IT projekty naznačujú, že to je veľmi pravdepodobné.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska