Štát draží majetky, k novému bývaniu ti stačí pár tisíc eur: Toto sú najlukratívnejšie ponuky
- Zistiť miesto a čas konania dražby je úplne jednoduché a zvládne to každý
- Vybrali sme ponuky, ktoré sú v zozname najlukratívnejšie
- Zistiť miesto a čas konania dražby je úplne jednoduché a zvládne to každý
- Vybrali sme ponuky, ktoré sú v zozname najlukratívnejšie
Nedávno sme informovali o niekoľkých dražobných vyhláškach, ktoré zverejnili slovenské daňové úrady. Ponuky, ktoré zahŕňali, boli veľmi atraktívne. Slováci sa vďaka nim môžu dostať k pozemkom a iným nehnuteľnostiam za úplne smiešne ceny.
Zistiť miesto a čas konania dražby je jednoduché a zvládne to každý. Ako informuje portál Peniaze.sk, oznámenie o dražbe sa zverejňuje napríklad v Obchodnom vestníku, ktorý nájdeš online, v Notárskom centrálnom registri dražieb, ktorý je tiež online, no aj na úradnej tabuli obce či v periodickej tlači.
Mal by si byť obozretný, pretože oznámenie nájdeš aj na viditeľnom mieste draženej veci.
Dobrovoľné dražby
Dražby sa môže zúčastniť takmer ktokoľvek. Je jedno, či ide o právnickú alebo fyzickú osobu. V oboch prípadoch však musí ísť o osobu spôsobilú na právne úkony. V prípade osôb s obmedzenou spôsobilosťou sa udeľujú výnimky, ak ide o dražbu spoluvlastníckeho podielu k veci, ku ktorej už podiel má.
Naopak, dražby sa nemôžu zúčastniť osoby, ktoré postihlo napríklad vyhlásenie konkurzu na majetok alebo zamietnutie návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku. To platí po dobu 3 rokov od zrušenia konkurzu alebo jeho zamietnutia.
Problémy môže narobiť aj postavenie dražobníka, jeho zamestnancov či jeho blízkych, nimi ovládaných osôb, no tiež funkcionárov či spoločníkov a im blízkych osôb. Účasť na dražbe znemožňuje aj postavenie dĺžníka či jeho manžela/manželky.
Pred dražbou môže dražobník vyžadovať zábezpeku, ktorú je potrebné zložiť priamo uňho alebo do notárskej úschovy. Výška a lehota, dokedy je potrebné ju zložiť, sa uvádza v oznámení o dražbe. Zábezpeka môže mať formu peňazí alebo bankovej záruky, pričom nesmie presiahnuť 30 % z najnižšieho podnikania. Zároveň však nesmie presiahnuť sumu 49 790,88 eur.
Najnižšie podanie sa uvádza v oznámení o dražbe. V prípade, že ide o 1. dražbu, podanie nesmie byť nižšie než 90 % hodnoty určenej znaleckým posudkom, ak sa draží byt alebo dom, v ktorom má dlžník trvalý pobyt. Ak ide o inú draženú vec, najnižšie podanie nesmie byť nižšie než 80 % hodnoty určenej posudkom.
Ak ide o druhú a ďalšie dražby, platí, že ak sa realizuje zákonné záložné právo alebo sa draží byt/dom, v ktorom má dlžník trvalý pobyt, nesmie byť najnižšie podanie nižšie ako tri štvrtiny hodnoty draženej veci určenej znaleckým posudkom; inak nesmie byť nižšie ako polovica hodnoty draženej veci podľa znaleckého posudku.
Domy za pár tisíc eur
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.