Štát draží svoj „nepotrebný majetok“, domy a pozemky môžeš dostať za smiešne sumy
- Štát draží svoj nepotrebný majetok
- V ponuke sú rodinné domy či pozemky
- Štát draží svoj nepotrebný majetok
- V ponuke sú rodinné domy či pozemky
To, že štátnych majetkov je na Slovensku viac než dosť, vie zrejme každý z nás. Napadlo ti niekedy, že sa tam nachádzajú rodinné domy, byty, celé pozemky, garáže a rôzne iné nehnuteľné majetky?
Ak nie, dnes ti predstavíme niekoľko z nich, ktoré už štát nepotrebuje, a teda ich dáva do dražby.
Pozemky za „tisícku“
Na webe registra ponúkaného majetku štátu nájdeš hneď niekoľko ponúk. Nám udreli do očí najmä pozemky, ktoré štát draží len za 1 270 eur. Ide o tri pozemky rôznych výmer. Jeden vo výmere 172 m2, ktorý spadá do kategórie „zastavaná plocha a nádvorie“.
„Na pozemku je postavená budova predajne s. č. 45 zapísaná na LV č. 3899 do vlastníctva členov spoločenstva Urbariát Povina pozemkové spoločenstvo,“ píše sa v príslušenstve pozemku.
Všetky tri pozemky sa nachádzajú v katastrálnom území Povina, v okrese Kysucké Nové Mesto. Správcom pozemkov je ministerstvo vnútra.
Druhý pozemok je vo výmere 137 m2 a tvorí priľahlú plochu k budove. Pri treťom pozemku ide o výmeru 42 m2 a na ňom je taktiež zastavaná plocha a nádvorie.
Rodinné domy za pár šupov
Okresný úrad Bratislava „ponúka“ rodinný dom so súpisným číslom 425, ktorý je postavený na parcele „C“KN č. 164/2 v katastrálnom území obce Vištuk, v okrese Pezinok.
Ide o stavbu so súpisným číslom 425, konkrétne o „podlubie na parc. č. 164/2, komora na parc. č. 164/2, murovaný sklad na parc. č. 164/2, drevený sklad na parc. č. 164/2, plot záhradný na parc. č. 163, kopaná studňa na parc. č. 164/2, prípojka plynu na parc. č. 605/9, NN prípojka na parc. č. 605/9“.
K stavbe ďalej prislúcha pozemok o výmere 406 m2 a pozemok o výmere 560 m2. Cena rodinného domu je 65 400 eur.
Iný rodinný dom v obci Blesovce, v okrese Topoľčany ponúka Okresný úrad Nitra. Jeho súpisné číslo je 42 a prislúcha k nemu „vedľajšia stavba, prístrešok, kurín, čelné oplotenie, čelné a bočné oplotenie, záhradné oplotenie, studňa, plynovodná prípojka, elektrická prípojka, vonkajší záchod“.
Okrem iného aj pozemok o výmere 963 m2 a ďalší o výmere 706 m2. Cena stavby s pozemkami je stanovená na 26 200 eur.
Slováci sú šťastnejší, ak vlastnia nehnuteľnosť
Pocit šťastia slovenských domácností je vyšší, ak vlastnia nehnuteľnosť. Dôležitú úlohu pritom zohráva využitie úverov na bývanie. K nárastu šťastia výrazne prispeli mimoriadne priaznivé úverové podmienky v rokoch 2017 až 2021.
Na druhej strane, vysoký pomer splátok k príjmu spôsobuje domácnostiam starosti. V aktuálnej analýze na blogu Národnej banky Slovenska (NBS) to konštatovali výskumní pracovníci NBS Martin Cesnak a Andrej Cupák.
„Doterajšie výskumy ukazujú, že s rastúcim príjmom a majetkom prežívajú domácnosti a jednotlivci väčší subjektívny pocit blahobytu (šťastia). Jednou z najdôležitejších premenných pocitu šťastia na Slovensku je práve vlastníctvo nehnuteľností,“ priblížili.
V uplynulých rokoch slovenské domácnosti najčastejšie nadobúdali svoju nehnuteľnosť pomocou hypotekárneho úveru, a to najmä tie mladé vo veku od 25 do 45 rokov. Dôsledkom je, že patria k najzadlženejším v rámci krajín strednej a východnej Európy. Zadlženie sa však nie je rozmar a rozhodnutie vykonané v správnom čase vedie k ekonomicky efektívnemu riešeniu a zvýši sa tým aj spokojnosť, upozornili analytici.
Výsledky zatiaľ najaktuálnejšieho Zisťovania o financiách a spotrebe domácností (HFCS) ukázali na Slovensku nárast v skóre spokojnosti so životom medzi rokmi 2017 a 2021 o 0,4 bodu alebo 6 %. Výraznejší nárast o 12 % bol zaznamenaný medzi domácnosťami, ktoré vlastnia svoje bývanie prostredníctvom hypotekárneho úveru.
„Platí, že domácnosti, ktoré využili priaznivé úverové podmienky v rokoch 2018 – 2021 a nadobudli v tomto období nehnuteľnosť pomocou hypotekárneho úveru, mali výrazne vyššie skóre spokojnosti so životom než domácnosti, ktoré v danom období financovali kúpu z vlastných zdrojov. To sa však nedá tvrdiť pre obdobie 2014 – 2017, keď bola úroveň spokojnosti v oboch skupinách prakticky rovnaká,“ zhodnotili výskumníci NBS.
Rozdielnu spokojnosť so životom je podľa nich vidieť u domácností podľa toho, či im banka plne alebo len čiastočne vyhovela čerpať požadovaný úver. Tento rozdiel medzi rokmi 2017 až 2021 dokonca významne vzrástol. Úverové obmedzenia v tomto období zohrávali dôležitejšiu úlohu pre nízkopríjmové domácnosti.
„Domácnosti, ktorým banka na základe úverového obmedzenia neumožnila využiť priaznivé podmienky financovania nehnuteľnosti, boli výrazne menej šťastné ako všetky iné domácnosti, dokonca aj ako tie, čo boli úverovo obmedzené v menej priaznivom období pred rokom 2017,“ priblížili analytici s tým, že menšiu, ale stále významnú úlohu v pocite šťastia zohrávajú úverové obmedzenia aj u vyššie príjmových domácností.
Ak sa už domácnosti zadlžia, mali by byť schopné splácať svoje záväzky. Jedným z najsledovanejších v tejto oblasti je ukazovateľ podielu všetkých splátok k príjmu (Debt service to income, DSTI).
„Zdá sa, že vyššia intenzita splácania záväzkov voči disponibilnému príjmu (očisteného o životné minimum) súvisí s nižším vnímaným šťastím, a to dokonca aj po zohľadnení iných relevantných determinantov šťastia ako úroveň úspor, vek, rodinný stav,“ konštatovali ekonómovia.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Ropk.sk, Ropk.sk, Ropk.sk, TASR