Štát garantuje seniorom minimálne dôchodky: Ich výška závisí od jednej zásadnej podmienky
- Aby sa seniori nedostali pod hranicu hmotnej núdze, štát im garantuje minimálny dôchodok
- Sumy minimálnych dôchodkov sa menia podľa odpracovaných rokov
- Aby sa seniori nedostali pod hranicu hmotnej núdze, štát im garantuje minimálny dôchodok
- Sumy minimálnych dôchodkov sa menia podľa odpracovaných rokov
Aj pri celoživotnej práci a platení sociálnych odvodov nemusíš dostať na dôchodku vysokú penziu. Aby sa ale seniori nedostali pod hranicu hmotnej núdze, štát garantuje každému minimálnu sumu dôchodku. Dopláca teda k zásluhovému dôchodku takú sumu, aby mali penzisti aspoň najnižší garantovaný dôchodok. Upozornil na to portál Finsider.
Pri nároku na minimálny dôchodok je ale potrebné splniť niekoľko stanovených podmienok. Požiadavky sú pritom nastavené tak, aby minimálnu výšku penzie nedostali ľudia, ktorí sa napríklad práci vyhýbali či pracovali na čierno. Minimálny dôchodok sa zaviedol od 1. júla 2015.
Aspoň 30 rokov
Jednou z podmienok je obdobie dôchodkového poistenia. Ako uvádza Sociálna poisťovňa, poistenci musia mať minimálne 30 rokov dôchodkové poistenie.
Ak túto podmienku splnili a po dovŕšení dôchodkového veku je priznaný dôchodok nižší ako ten minimálny, Sociálna poisťovňa im dôchodok zvýši na sumu minimálneho.
Do týchto 30 rokov sa pritom započítajú aj všetky odpracované roky v cudzine, ktoré potvrdí príslušná inštitúcia. Cudzinou sa v tomto prípade rozumie iný členský štát Európskej únie (EÚ), Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko či iný štát, s ktorým má Slovensko uzavretú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení. Takéto zmluvy máme pritom podpísané napríklad s Austráliou, Izraelom či USA.
Príjem musí byť nižší ako minimum
Podmienkou zvýšenia dôchodku na ten minimálny je, aby bola výška celkového dôchodkového príjmu poberateľa dôchodku nižšia, ako je minimálny dôchodok.
Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym dôchodkom a celkovým dôchodkovým príjmom poberateľa dôchodku.
Seniori musia tiež požiadať o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohli mať nárok. Napríklad poberateľka starobného dôchodku – vdova – musí požiadať aj o priznanie vdovského dôchodku.
Vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok sa nezvyšujú na minimálny dôchodok. Po smrti poberateľa dôchodku zvýšeného na ten minimálny sa pozostalostné dôchodky určujú z dôchodku bez zvýšenia na minimálny dôchodok.
Do obdobia sa ďalej počítajú akékoľvek odpracované roky na Slovensku ešte pred rokom 1993. Po tomto roku sa počítajú už len tie, v ktorých penzista platil odvody zo mzdy, ktorá bola aspoň na úrovni 24,1 % priemernej mzdy v danom roku.
Suma sa každý rok zvyšuje
Pri nároku na minimálny dôchodok museli ľudia vlani zarábať aspoň 344 eur mesačne, teda z takejto sumy platiť odvody na dôchodkové poistenie. Pred piatimi rokmi to bolo vo výške 263 eur. Napríklad v roku 2010 musel poberateľ minimálneho dôchodku platiť odvody aspoň zo sumy 185 eur.
Od októbra minulého roka sa minimálny dôchodok počíta ako 145 % sumy životného minima. Za 30 odpracovaných rokov je teda najnižšia suma na úrovni 389,90 eura mesačne. Suma minimálnej penzie s počtom odpracovaných rokov rastie.
Za 31 až 39 rokov dôchodkového poistenia sa základná suma zvyšuje o 2,5 % životného minima. O 3 % sa zvyšuje pri 40 až 49 rokoch a o 5 % životného minima za 50 až 59 rokov. Za 60 a viac odpracovaných rokov sa suma zvýši o 7,5 %.
Dôchodok sa vypláca vopred
Každý jeden dôchodok, aj minimálny, sa vypláca vopred, a to v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch. Výplatný termín určí každej osobe, ktorej je priznaný dôchodok, Sociálna poisťovňa.
Pozadu v trojmesačných lehotách vždy až po predložení potvrdenia o žití poberateľa dôchodku, sa dôchodok vypláca do cudziny, ktorá nie je štátom, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie.
Ak poistenec splnil podmienky nároku na dôchodok, možno za istých podmienok priznať dôchodok preddavkovo. Ešte pred vydaním rozhodnutia o priznaní dôchodku je však potrebné zistiť niektoré skutočnosti, ktoré sú potrebné na určenie jeho sumy.
Zdroje: Finsider, Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa