Štát ich odmietol, no oni to nevzdali. Dobrovoľníci spustili demoverziu očkovacieho systému, môžeš si ju vyskúšať aj ty
- Začiatkom marca ponúkol štátu pomoc Milan Dubec zakladateľ portálov Azet a Pokec a bývalý riaditeľ vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia
- Jeho návrh o vytvorení funkčného prihlasovacieho systému na očkovanie vláda odmietla
- Dobrovoľníci sa napriek tomu rozhodli dokázať, že systém môže byť funkčný a dôstojný, spustili demoverziu, ktorú si môžeš vyskúšať aj ty
- Začiatkom marca ponúkol štátu pomoc Milan Dubec zakladateľ portálov Azet a Pokec a bývalý riaditeľ vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia
- Jeho návrh o vytvorení funkčného prihlasovacieho systému na očkovanie vláda odmietla
- Dobrovoľníci sa napriek tomu rozhodli dokázať, že systém môže byť funkčný a dôstojný, spustili demoverziu, ktorú si môžeš vyskúšať aj ty
Pred necelými dvoma týždňami sme informovali, že Milan Dubec, ktorý je zakladateľom portálov Azet a Pokec a bývalý riaditeľ vydavateľstva Ringier Axel Springer Slovakia, spolu s vlastným tímom ponúkol Igorovi Matovičovi pomocnú ruku s prihlasovacím systémom na očkovanie. Reagoval týmto na chaotické prihlasovanie.
„Ako skupina dobrovoľníkov vám ponúkame zadarmo nový web, kde sa budú môcť ľudia dôstojne zaregistrovať do poradovníka očkovania, prídu im notifikácie a v poradí, v akom sa zaregistrovali, budú pozývaní na očkovanie.“
Bohužiaľ, vláda prácu dobrovoľníkov, ktorí za to nechceli žiadnu odmenu, iba pomôcť ľuďom, odmietla. Oni sa však nevzdali a dnes sprístupnili prihlasovací demo formulár verejnosti. Vyskúšať si ho môžeš priamo na stránke Očkovanie2021.
Matovič si vypýtal číslo, no nezavolal
Po krátkej diskusii na sociálnej sieti, počas ktorej Dubec ponúkol svoju pomoc priamo premiérovi, nastalo ticho. Napriek tomu, že si Igor Matovič vypýtal telefónne číslo, osobne naň nezavolal. Dubec svojou ponukou reagoval na nedôstojné prihlasovanie a „bitku“ o očkovacie termíny, ktorú spôsobil nedokonalý prihlasovací systém NZCI.
„Aj keď si premiér Igor Matovič vypýtal moje telefónne číslo, nakoniec ma nekontaktoval osobne, ale prostredníctvom svojho poradcu. V stredu sme odprezentovali ideu navrhovaného riešenia relevantným zástupcom zo štátneho IT. Keďže NCZI pracuje už od februára na novom systéme registrácie, ktorý plánujú spustiť začiatkom budúceho týždňa, tak nám poďakovali za ponúkanú pomoc a zatiaľ ju nevyužili,“ približuje Dubec na sociálnej sieti.
Dopĺňa, že ponúkaná pomocná ruka stále platí. „Náš tím na registrácii začal pracovať a vieme ju budúci týždeň v prípade potreby poskytnúť a napojiť na systémy NCZI.“
Vyplníš ho za 2 minúty
Je jednoduchý, sympatický, no zatiaľ len demo. Dnes tím dobrovoľníkov spustil funkčnú verziu prihlasovacieho systému, ktorým sa na očkovanie zaregistruješ do dvoch minút. Ako tvorcovia uvádzajú, systém nie je napojený na NCZI, a preto sa po jeho vyplnení v skutočnosti nezaregistruješ. Týmto spôsobom sa len snažia demonštrovať technologické možnosti, ktorými disponujú a ponúkajú v prípade akýchkoľvek komplikácií vláde bez nároku na akúkoľvek odmenu.
„Aj keď štát našu ponuku nevyužil, náš tím dobrovoľníkov dokončil vo voľnom čase funkčnú demo registráciu. Kto má záujem, môže si vyskúšať, ako by to mohlo fungovať, pokiaľ by sme dostali príležitosť. Registrácia je testovaná na 10 000 registrácií za minútu. Takže celé Slovensko by sa mohlo takto zaregistrovať za 10 hodín. Následne by už v tomto ideálnom systéme čakali na poradie,“ píše Dubec.
Systém šikovných vývojárov predstavuje hneď niekoľko výhod. Záujemcovia o očkovanie sa môžu zaregistrovať bez nadväznosti na voľné očkovacie termíny. Môžu si zvoliť preferovanú vakcínu a vzdialenosť, ktorú sú ochotní za očkovaním precestovať. Vďaka tomu by dokázal za pár dní tento systém zozbierať dáta o preferovaných vakcínach a množstve ľudí, ktorí sa chcú zaočkovať. Tieto dáta by umožnili distribuovať požadované druhy vakcín do konkrétnych lokalít.
Dubec ďalej priznáva, že systém mali dobrovoľníci vytvorený už týždeň, no nechceli vyvíjať tlak na NCZI, pretože v tom čase spúšťalo systém Čakáreň. „Teraz, keď je NCZI verzia týždeň vonku, tak sme pustili ukážku toho, čo dokázala skupina dobrovoľníkov za týždeň a pol práce. Okrem toho, čo vidíte na webe, tak sme urobili na pozadí aj systém postupného prideľovania miest, ktorý pracuje s virtuálnom tabuľkou voľných miest na registráciu,“ uzavrel.
Dodáva, že ich návrh výrazne mení súčasnú filozofiu fungovania prihlasovania. „Nevidím totiž dôvod, aby sa nezaregistrovali všetci so záujmom o očkovanie aj hneď. Následne, podľa veku a zdravotného stavu, budú automaticky dopĺňaní do poradia na nimi preferované vakcinačné miesta, tak ako sa miesta budú uvoľňovať,“ hovorí Milan Dubec, slovenský podnikateľ a investor.
Nám to zabralo menej, ako dve minúty
Systém prihlasovania sme sa rozhodli aj otestovať. bez akéhokoľvek zlyhania sa nám podarilo vyplniť všetky potrebné údaje. Ak máš pri sebe občiansky preukaz, bude to, skutočne, „rýchlovka“.
Tvoje rodné číslo a číslo občianskeho preukazu zároveň slúži ako prihlásenie do pomyselného účtu, ktorý ti zobrazí stav registrácie. To znamená, že ak si sa prihlásil, či prihlasovanie prerušil, máš možnosť si skontrolovať stav žiadosti.
Po úspešnej registrácii a v prípade voľného miesta ti príde notifikácia s možným miestom a dátumom očkovania, ktorú buď odmietneš, alebo prijmeš. Ak ju odmietneš, tak budeš automaticky zaradený do ďalšieho prideľovania o 7 dní.
Fungovanie systému
V rámci registrácie by sa mohol zaregistrovať ktokoľvek. V systéme by boli títo ľudia automaticky prideľovaní do poradovníkov na voľné termíny vo vakcinačných centrách podľa štátnej stratégie. Keď na konkrétneho registrovaného príde rad, tak ho systém priradí na voľné miesto vo vakcinačnom centre.
Výhodou je, že by štát zároveň takto zbieral údaje o tom, akí ľudia, z ktorých regiónov a ktorými vakcínami sú ochotní zaočkovať sa. Ľudí tak nemusí posielať mimo svojho bydliska za vakcínami, ale naopak, vakcíny posielať tam, kde sú zaregistrovaní ľudia.
Za aplikáciou stojí tím dobrovoľníkov, ktorých zorganizoval Milan Dubec, vývoj aplikácie viedol František Novák. Na vývoji funkčného prototypu pracovali vo vlastnom voľnom čase a bez nároku na honorár.
Veľký nápor by zachytával systém registrácie s oddeľovaním registrácie od výberu termínov. „Rozumieme, že štát dnes používa už vlastný systém. Napriek tomu sme chceli predstaviť našu alternatívu. Veríme, že náš projekt, vyrobený dobrovoľníkmi, dokáže poukázať na možné vylepšenia štátneho systému,“ konštatuje František Novák.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Očkovanie2021, TS, Facebook/Milan Dubec