Štát „klepne po prstoch“ 110-tisícom Slovákov. Za rozšírenú praktiku hrozia vysoké pokuty
- Zlatá éra pre živnostníkov je na konci, zdá sa
- Štát ide zasiahnuť proti falošným SZČO
- Zlatá éra pre živnostníkov je na konci, zdá sa
- Štát ide zasiahnuť proti falošným SZČO
Počul si už niekedy o Švarcsystéme? Ten je na Slovensku síce nelegálny, no napriek tomu sa aj u nás praktizuje. Vláda pripravuje veľký záťah na falošných živnostníkov, pričom budú „lietať“ mastné pokuty. A tie si zaplatí nielen živnostník, ale aj firma, ktorá si ho najala.
Ako sme ťa už v minulosti informovali, na Slovensku evidujeme čoraz viac „fiktívnych živnostníkov“. Ešte v roku 2023 bol ich počet cca 110-tisíc.
Prečo sa úradom nepáči, že vznikol tento trend zamestnaných živnostníkov? Štátna kasa tým prichádza o nemalé množstvo prostriedkov. Živnostníci totiž odvádzajú z celkovej ceny práce 6-násobne nižšie daňovo-odvodové platby za prvý rok živnosti a 2,3-násobne nižšie platby za ďalšie roky živnosti.
Štát prichádza o peniaze
Ministerstvo financií analyzovalo, aký dopad má tzv. švarcsystém na štátnu kasu. Tvrdia, že ak by boli všetci fiktívni zamestnanci riadne zamestnaní, odvedené dane a odvody by sa zvýšil až o 648 miliónov eur. Ako však uvádza portál Peniaze.sk, toto je len teoretická situácia, pretože v žiadnej krajine EÚ neexistuje menej ako 7 fiktívnych živnostníkov.
Za nelegálne zamestnávanie na živnosť udeľujú pokutu od 2 000 do 200 000 eur. Ak sa navyše týka viacerých osôb súčasne, je to vždy aspoň 5 000 eur. Živnostník, ktorý si týmto spôsobom privyrábal môže dostať sankciu 331 eur. Ak ti ani pokuta nepríde vysoká, zamestnávateľom hrozia omnoho hrozivejšie sankcie.
Potrestaní zamestnávateľa totiž budú mať komplikácie s účasťou vo verejných obstarávaniach a prídu o možnosť čerpanie peňazí od štátu.
Čo robiť, keď príde kontrola
Podnikatelia a fyzické osoby by mali venovať zvýšenú pozornosť právnemu nastaveniu ich vzťahov. Charakteristiky, ktoré môžu naznačovať nesprávne zamestnávanie, zahŕňajú dlhodobú prácu pre jednu firmu, nedostatočnú samostatnosť, začlenenie do organizačnej štruktúry firmy a podobnosť pracovných činností s klasickými zamestnancami.
Ako vedieť, či ma môžu za niečo potrestať? Právnička Barbora Magočová pre portál Peniaze.sk zostavila zoznam charakteristík, ktoré ti môže poriadne zavariť. Ak si živnostník a niektorú z nich spĺňaš, radšej si daj svoje spolupráce do poriadku.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.