Štát „klepne po prstoch“ 110-tisícom Slovákov. Za rozšírenú praktiku hrozia vysoké pokuty
- Zlatá éra pre živnostníkov je na konci, zdá sa
- Štát ide zasiahnuť proti falošným SZČO
- Zlatá éra pre živnostníkov je na konci, zdá sa
- Štát ide zasiahnuť proti falošným SZČO
- Dlhodobo pracuješ výhradne pre jednu firmu a neponúkaš služby iným subjektom.
- Riadiš sa pokynmi od vedenia firmy, ktoré sú pravidelne poskytované na ovplyvnenie jej pracovného výkonu, čím máš len malú mieru samostatnosti.
- Si začlenený do organizačnej štruktúry firmy, aktívne spolupracuješ so zamestnancami a komunikuješ aj so zákazníkmi.
- Vykonávaš pracovné úlohy, ktoré sú typické aj pre klasických zamestnancov.
- Si pravidelne prítomný na pracovisku a dodržiavaš firmou stanovenú pracovnú dobu.
- Zaoberáš sa riešením operatívnych úloh, ktoré nie sú vymedzené len určitým výsledkom, ale zahŕňajú širší rozsah činností.
Nižšie odvody, ale aj nižšie dôchodky
„Dnes finančne výhodné nízke odvody do sociálneho systému sa pri konečnom zúčtovaní veľmi negatívne premietnu do výšky starobného dôchodku. Mnohí fiktívni živnostníci sa tak pri odchode do dôchodku môžu ocitnúť pod hranicou minimálneho dôchodku a na ich nevyhnutné dorovnanie sa bude musieť skladať celá spoločnosť, každý zamestnanec,“ upozornil nedávno predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Podľa ÚHP možno prítomnosť fiktívnych živnostníkov identifikovať napríklad prostredníctvom verejne dostupných pracovných ponúk. Analytici ÚHP sa domnievajú, že najúčinnejším a najjednoduchším spôsobom, ako zredukovať počet fiktívnych živnostníkov, by bolo zintenzívniť cielené kontroly pracovných inšpektorátov, najmä v tých firmách, kde existuje podozrenie na tento druh zamestnávania.
„Z dlhodobého hľadiska odporúčame pristúpiť k aktualizácii Zákonníka práce, ak to bude nutné kvôli efektivite kontrol. Zamerať sa treba aj na zníženie motivácií firiem využívať fiktívnych živnostníkov,“ dodali v komentári pre TASR analytici ÚHP.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska