Štát mal dobrý nápad pre biznis. Narazil ale na politiku a zmutoval, píše Xénia Makarová

Ministerstvo spravodlivosti a pochod
TASR/Jaroslav Novák, TASR/Dano Veselský

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu

Pred pár dňami zverejnilo ministerstvo spravodlivosti návrh zaviesť súkromné nadácie. Jedným z hlavných cieľov má byť, aby si tak mohli majetkové pomery vyriešiť nezosobášené páry. Ja by som týmto návrhom ilustrovala doterajšiu snahu tejto vlády pomôcť podnikateľom.

Biznisový aj odborný svet veľmi dobre vie, že súkromné nadácie sa v okolitých krajinách využívajú často pre bonitnejšie rodiny a ich podnikanie. A to nemyslím v zlom. Napríklad ako forma zastrešenia majetku pri viacerých dedičoch. Aby sa rodinné firmy priveľmi vlastnícky nedelili s každou ďalšou generáciou.

Prečo ale tento podstatný fakt navrhovateľ férovo nepriznal pri zverejnení materiálu? Namiesto toho ho marketingovo zabalil do pomoci LGBTI+ komunite? Úprimne, koľko nezosobášených párov na Slovensku si absenciu dedenia spoločného majetku bude riešiť cez súkromné nadácie?

Politika a dobrý nápad

A takto to s dobrým nápadom pre biznis prostredie končí na Slovensku pričasto. Aj užitočná myšlienka pri strete s politikou vždy nejako zmutuje do podoby, z ktorej na konci podnikanie veľa nemá.

Iným príkladom je novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch z konca vlaňajška. Zákon bol prijatý ešte v roku 2018, od tohto roka v ňom pribudla definícia rodinného podniku. Na prvý pohľad dobrý pokus, zadefinovať rodinné podnikanie. Malé a stredné rodinné firmy sú vo vyspelých ekonomikách podstatou pre dlhodobé a férové podnikanie.

Pri prvej kríze sa nezdvihnú a nepresunú svoje fabriky do lacnejších krajín. Majú pevnejšie väzby vo svojom regióne, sú odtiaľ majitelia aj zamestnanci. Preto sa voči svojmu okoliu štatisticky správajú férovejšie a svojich zákazníkov či dodávateľov ochotnejšie „podržia“, napríklad cenami aj v ťažších dobách. No aj tento návrh má svoje ale. Prišlo s ním ministerstvo práce.

Na prvé počutie sa otvára otázka prečo? Keďže zastrešiť rodinný biznis by sa čakalo skôr od ministerstva hospodárstva. Napovedať môže kandidátka strany ministra Milana Krajniaka Sme rodina. Obsahovala popri právnikoch snáď najväčší počet podnikateľov.

Hocikto, len nech to už funguje

Nakoniec by ale rodinným firmám mohlo byť jedno, ktorý minister ich zadefinuje. Ak by sa okrem zavedenia nového registra či evidencie rodinných podnikov spustili aj nejaké výhody, úľavy, benefity pre domáce drobné podnikanie. Tie ale chýbajú.

Dosluhujúca vláda sľubovala v programovom vyhlásení v časti „zlepšenie podnikateľského prostredia“ okrem iného toto: „Obzvlášť budeme venovať pozornosť domácim firmám, znižovaniu ich zaostávania za veľkými nadnárodnými firmami v produktivite, pridanej hodnote či generovaní unikátneho know-how.“

Tri podnikateľské kilečká a novely zákonov o sociálnej ekonomike o veľkej pozornosti veľmi nesvedčia. Slovenské rodinné podniky si tak musia poradiť zas sami. Politici najmä nech nič nepokazia. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie

Zdroj: Sme rodina

Najnovšie videá

Trendové videá