Štát nestíha vydávať pasy. Ak ti nestihol vytlačiť doklad, máš nárok na vrátenie poplatku
- Štát má problémy s vydávaním pasov
- Nedodáva ich v časovej lehote
- Ak sa ti stal tento problém, máš nárok na vrátenie peňazí
- Štát má problémy s vydávaním pasov
- Nedodáva ich v časovej lehote
- Ak sa ti stal tento problém, máš nárok na vrátenie peňazí
„“Štát mešká s vydaním takmer 15 000 cestovných pasov. V utorok (25.6.) na to upozornil poslanec opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Ján Hargaš s tým, že tieto doklady by mali byť k dispozícii už niekoľko týždňov. Uviedol, že vláda si môže za tento problém sama, keďže zásadne navýšila poplatky za vydávanie dokladov.
„Nepredvídali, že ľudia budú chcieť využiť nižšie sadzby a nepripravili sa na to. Dnes absolútne nezvládajú nápor žiadostí a v omeškaní je k 21. júnu až 14 549 pasov,“ uviedol Hargaš s tým, že minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok spôsobil pasovú krízu, no teraz o probléme mlčí. Ak sa ti stal podobný problém, máš podľa Hargaša nárok na vrátenie poplatku za omeškané pasy, upozornila Pravda.
Kedy ti vrátia poplatok
Poplatky za vydanie dokladov sa pritom zvýšili v apríli tohto roka. Dospelí platia za vydanie cestovného pasu 50 eur. Pred zvýšením bola suma na úrovni 33 eur. Osoby od 6 do 16 rokov platia od apríla namiesto 13 eur 20 eur a deťom mladším ako šesť rokov sa zvýšil tento poplatok z ôsmich na dvanásť eur.
Podľa zákona o správnom konaní musia v jednoduchých veciach, pri ktorých účastník konania predloží doklady, orgány rozhodnúť bezodkladne.
Ak ale osobitný právny predpis neustanovuje inak, správny orgán
- je povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania;
- vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní;
- ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán (orgán príslušný rozhodnúť o rozklade);
- ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť.
Namiesto 30 dní až dva mesiace
Ako uviedol poslanec z PS Hargaš, podľa neho koalícia vyhadzuje odborníkov, ktorí majú zlepšovať služby štátu, plánovať a predvídať, čo vedie k situácii, aká nastala s pasmi.
„Na manažérske zlyhanie ministra sa navyše poskladáme my všetci, pretože poplatok za omeškané pasy sa vracia. Pasy ale treba za niečo vyrobiť, a to bude daňových poplatníkov stáť takmer pol milióna eur,“ upozornil Hargaš.
Zároveň uviedol, že niektorí občania sa dokonca dozvedeli, že vydanie pasu má namiesto 30 dní trvať až dva mesiace. „Ľudia pre meškanie pasov museli presunúť či zrušiť zaplatenú dovolenku, ďalší pre výrazné prepúšťanie čakali na vybavenie pasu dlhé hodiny. Za vyšší poplatok tak ľudia od štátu dostávajú výrazne horšiu službu. A minister si namiesto riešenia problému letí špeciálom na futbal,“ uzavrel Hargaš.
Ministerstvo vnútra ale reagovalo, že sa má Hargaš opýtať svojich kolegov z opozície, konkrétne Romana Mikulca (hnutie Slovensko) a straníckeho kolegu Ľudovíta Ódora z Progresívneho Slovenska „prečo svojím amatérskym (ne)konaním spôsobili tieto problémy, ktoré súčasné vedenie rezortu vnútra rieši už od nástupu“.
Rezort vnútra tvrdí, že tento problém spôsobilo bývalé vedenie ministerstva vnútra pod vedením Romana Mikulca a Ľudovíta Ódora, ktorí nezakontrahovali dodanie nových strojov na výrobu pasov a rovnako nezabezpečili dostatok čistopisov.
„Počet žiadostí o pasy sa však postupne vracia do normálu, napriek tomu stále nie sme v situácii, aby sme všetky pasy vydávali v štandardnej lehote,“ uviedlo ministerstvo.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Pravda, SITA, Slov-lex