Štát obnovuje kataster: Od pondelka začne fungovať v týchto okresoch (ZOZNAM)
- Ministerstvo vnútra pomaly obnovuje kataster
- Týka sa to zatiaľ len 24 okresov Slovenska
- Ministerstvo vnútra pomaly obnovuje kataster
- Týka sa to zatiaľ len 24 okresov Slovenska
Ako sme ťa minulý týždeň informovali, slovenský kataster čelil kybernetickému útoku. Služby nefungovali, úrady museli zatvoriť a zvládla panika. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ale po piatich dňoch začína konať. Niektoré okresy sa dočkajú obnovenia služieb už dnes, ďalšie majú nasledovať v priebehu týždňa. Na sociálnej sieti o tom informoval rezort vnútra.
Postupná obnova
Od pondelka 13. januára sa opäť sprístupnia služby katastra v 24 okresoch Slovenska. Rozhodnutie prichádza takmer týždeň po masívnom kybernetickom útoku zo zahraničia, ktorý dočasne ochromil fungovanie katastrálnych pracovísk. Bezpečnostná rada SR na mimoriadnom zasadnutí v piatok 10. januára ubezpečila verejnosť, že všetky údaje zostali bezpečne zálohované.
Útočníci sa zamerali na infraštruktúru systému, pričom nehrozí riziko neoprávnených zmien či podvodných prepisov vlastníckych údajov. „Postupne začnú fungovať pracoviská aj na ďalších okresných úradoch,“ podotkli z rezortu vnútra s tým, že o tom budú priebežne informovať.
Ministerstvo vnútra SR zdôrazňuje, že jednotlivé pracoviská budú vybavovať agendu výlučne za svoje územné obvody.
Obnovenie služieb sa týka okresov:
- Malacky
- Skalica
- Trnava
- Nitra
- Topoľčany
- Ilava
- Myjava
- Nové mesto nad Váhom
- Trenčín
- Zvolen
- Žiar nad Hronom
- Rimavská Sobota
- Veľký Krtíš, Bardejov
- Kežmarok, Prešov
- Stará Ľubovňa
- Svidník, Gelnica
- Košice-okolie – Moldava nad Bodvou
- Michalovce, Michalovce – Veľké Kapušany
- Spišská Nová Ves
- Trebišov
Požadovali výkupné
Portál živé.sk upozornil na to, že hackeri požadovali za obnovenie prístupu k údajom sedemmiestnu sumu v dolároch. Odborníci však v takýchto prípadoch zvyčajne neodporúčajú platiť výkupné. Nie je totiž zaručené, že by inštitúcia skutočne získala dáta späť, a existuje riziko opakovaného útoku.
Navyše by išlo o podporu vydieračskej činnosti, čo je eticky neprijateľné. Stále nie je úplne jasné, či útočníci údaje len zašifrovali na štátnych serveroch, alebo si ich aj skopírovali. Pri podobných útokoch si hackeri zvyčajne vytvárajú kópie dát, čo im umožňuje požadovať peniaze nielen za ich odšifrovanie, ale aj za ich vymazanie či prípadný predaj tretím stranám.
Zostáva otázne, koľko údajov je zašifrovaných a či medzi nimi existujú aj nešifrované alebo nedostatočne zabezpečené dáta, ktoré by mohli byť zneužité. Situácia môže výrazne skomplikovať fungovanie katastra. V posledných dňoch tak bolo obmedzené podávanie návrhov na vklad a muselo prebiehať výlučne manuálnou formou.
Štát navyše nemohol posudzovať oprávnenosť vkladov bez prístupu ku kompletným aktuálnym dátam, čím riskoval schválenie potenciálne neplatných zmien. Problematické by bolo aj spätné spracovanie už schválených zmien z posledného obdobia, ktoré by museli do systému zadávať nanovo.
Špekulácie o útočníkovi
Na vládu apeloval aj prezident Peter Pellegrini. Požadoval, aby venovali maximálnu pozornosť kybernetickému útoku na kataster. Zdôraznil potrebu stabilizácie situácie a pravidelnej komunikácie s verejnosťou. Vyhlásil to počas pietnej spomienky v obci Nemecká, dodáva TASR.
„Je to kybernetický útok nevídaných rozmerov a zasiahol Slovensko v citlivej oblasti evidencie vlastníckych práv k pozemkom a nehnuteľnostiam a to považujem za vážne,“ skonštatoval Pellegrini.
Prezident upozornil na závažné dopady útoku na realitný trh, vrátane problémov s hypotékami a prevodom nehnuteľností. Zdôraznil, že ide o citlivú oblasť, ktorá u občanov vyvoláva obavy. „Chcem požiadať vládu a ministrov, aby urobili všetko preto, aby túto situáciu zastabilizovali, ale hlavne, aby normálnou, otvorenou a pravdivou komunikáciou pomohli situáciu upokojiť,“ poznamenal.
K špekuláciám o pôvodcoch útoku sa Pellegrini odmietol vyjadrovať, keďže podľa posledných informácií ešte neidentifikovali konkrétneho páchateľa. Napriek tomu premiér Robert Fico (Smer-SD) a minister pôdohospodárstva Richard Takáč naznačili možné spojenie s Ukrajinou.
Ministerstvo vnútra SR spolu s Úradom geodézie, kartografie a katastra SR potvrdili 8. januára rozsiahly kybernetický útok zo zahraničia na informačný systém katastra. V reakcii na to preventívne zatvorili pracoviská katastrálnych odborov. Minister Takáč ubezpečil verejnosť, že všetky dáta sú zálohované a vlastnícke práva občanov nie sú ohrozené.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Facebook/Ministerstvo vnútra SR, TASR, živé.sk