Štát pod vedením SNS dal 2,3 milióna za mŕtvy projekt, ktorý nefunguje. Minister podáva trestné oznámenie
- Národný potravinový katalóg vznikol za úradovania ministerky Gabriely Matečnej
- Mal pomôcť inštitúciám, napríklad aj školám, pri výbere potravín
- Minulo sa naň 2,3 miióna eur, ale uskutočnilo sa cezeň iba zopár nákupov
- Národný potravinový katalóg vznikol za úradovania ministerky Gabriely Matečnej
- Mal pomôcť inštitúciám, napríklad aj školám, pri výbere potravín
- Minulo sa naň 2,3 miióna eur, ale uskutočnilo sa cezeň iba zopár nákupov
Protikorupčné oddelenie agrorezortu podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za Národný potravinový katalóg. Podozrenia sú zo spáchania trestných činov machinácie vo verejnom obstarávaní, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a subvenčného podvodu.
Projektu navyše pri jeho príprave chýbali podklady, ktoré by ho reálne vyčíslili, pričom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) zaň zaplatilo 2,3 milióna eur a obstarávaných bolo až 24 zákaziek. Na projekte sa podieľali aj Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Vyhodené peniaze
Služba je aktuálne dlhodobo vypnutá a cez katalóg boli nakúpené potraviny iba za 36 tisíc eur, v počte 136 objednávok. Informoval o tom v piatok minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský.
„Trestné oznámenie bolo podané na neznámeho páchateľa, kto ním bol, by malo ozrejmiť predchádzajúce vedenie agrorezortu. Projekt stál 2,3 mil. eur, ale na ministerstve z neho nie sú žiadne výsledky. Potravinový katalóg na začiatku nebol zlým úmyslom, ale dopadol veľmi zle. Sú to vyhodené peniaze. Musí sa to prešetriť,“ povedal Ján Mičovský.
Lyže v potravinovom katalógu
Jedno trestné oznámenie kvôli potravinovému katalógu padlo už vlani vo februári. Podal ho poslanec Sme rodina Patrick Linhart a na jeho základe začalo ministerstvo pôdohospodárstva hĺbkový audit.
„Táto zákazka sa zadala priamo, účelovo, bez verejnej súťaže, a teda na mieru bez verejného obstarávania,“ uviedol v júli 2020 pre agentúru TASR Linhart s tým, že pri projekte sa neuskutočnila ani štúdia či prieskum trhu. Zároveň bola podľa neho zákazka zadaná iba ako služba, nie ako dielo. „Takže keď sa skončila táto služba, prevádzkovateľ túto službu odpojil a štátu nezostalo v rukách absolútne nič. Keď si dnes kliknete na npkinfo, zobrazí sa vám e-shop, ktorý patrí súkromnej firme,“ dodal.
V katalógu sa zároveň podľa poslanca Sme rodina Jaroslava Karahutu nedajú kúpiť potraviny. „V Národnom potravinovom katalógu si môžete kúpiť obuv, oblečenie, lyžiarsky výstroj, nosiče na autá, všetko možné,“ vymenoval.
Minuli sa milióny a peniaze aj tak chýbali
Pôvodná idea vtedajšieho vedenia ministerstva pôdohospodárstva bola vytvoriť akýsi e-shop pre verejné inštitúcie. Mali v ňom nájsť lokálnych dodávateľov potravín a tak jednoduchšie objednávať napríklad suroviny do školskej jedálne.
„Je to úžasná vec, cez ktorú, boli sme presvedčení, budú nakupovať školy, školské jedálne a samosprávy pre svoje sociálne zariadenia. Vybudovať takýto informačný systém, pomocou ktorého by sme sa ako keby vyhli verejnému obstarávaniu, nie je však jednoduchá vec. Už sme do toho vložili obrovské množstvo prostriedkov,“ uviedla vtedy ministerka Gabriela Matečná na tlačovej besede, ktorú cituje portál Aktuality.sk.
Na predmetnej tlačovej besede vtedajšia ministerka za SNS oznámila, že projekt potravinového katalógu sa pozastavuje. V rozpočte naň sa minuli peniaze.
Katalóg má nahradiť semafor
Poslanec Patrick Linhart prišiel s „náhradou“ katalógu a do parlamentu predložil vlastný návrh potravinového semafora. Vo štvrtok 28. januára poslanci návrh zákona schválili.
Schválenie novely zavádza register potravín pre potravinový semafor, ktorý bude dobrovoľným informačným systémom. Obsahovať bude informácie o potravine a jej výrobcovi. Registrujúcim orgánom, správcom a prevádzkovateľom registra potravín pre potravinový semafor sa stane Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré zverejní tento register potravín na svojom webovom sídle.
Cez pozmeňujúci návrh samotného Linharta sa schválila zmena nadobudnutia účinnosti z 1. januára 2021 na 1. januára 2022. A to, že do registra potravín sa budú zapisovať údaje o cieľovej skupine spotrebiteľov, stupni a spôsobe spracovania potraviny, jej zložení, kvalite, politike kvality, produkčnom systéme a pôvode a certifikačnom systéme a požiadavkách na bezpečnosť pri jej výrobe.
„Potravinový semafor bude jednoduchý, všeobecne zrozumiteľný a transparentný systém registrácie potravín, ktorý zohľadní požiadavky spotrebiteľov,“ uviedol Linhart v pléne NR SR ako predkladateľ návrhu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SITA, TASR