Štát použil na ľudí „fintu“ ohľadom daňového bonusu na dieťa. Od Slovákov vytiahol takmer milión eur

  • Vlani sa finančná správa prvýkrát zamerala na uplatňovanie daňového bonusu na dieťa
  • Práve tá priniesla štátu skoro milión eur
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Scott Graham Unsplash/Willfried Wende
  • Vlani sa finančná správa prvýkrát zamerala na uplatňovanie daňového bonusu na dieťa
  • Práve tá priniesla štátu skoro milión eur

Preventívna listová kampaň prináša Finančnej správe SR dobré výsledky. Totiž s cieľom „dať daňovníkovi poslednú šancu“ odosiela listy, aby si splnili svoju daňovú povinnosť. Finančná správa pred represívnymi krokmi upiera pozornosť na plnenie si daňových povinností dobrovoľne a načas. 

Posledná listová kampaň, ktorú podnikla, bola zameraná na správne uplatňovanie daňového bonusu na dieťa. Práve tá priniesla štátu skoro milión eur. Prostriedky získala finančná správa práve vďaka dobrovoľne vráteným peniazom, ktoré si rodičia pôvodne uplatnili, ale aj kontrolou, informovala o tom hovorkyňa daniarov Martina Rybanská.

„Vlani sa finančná správa prvýkrát zamerala na uplatňovanie daňového bonusu na dieťa. Listovej kampani predchádzali kontroly 248 vybraných daňovníkov s najvyššími nominálnymi nezrovnalosťami, ktorí si uplatňovali dvojnásobnú sumu daňového bonusu opakovane vo viacerých rokoch. Neoprávnené uplatnenie sa potvrdilo až v 97 % prípadov,“ priblížila Rybanská.

Finančná správa preto spustila listovú kampaň zameranú na túto oblasť. V rámci nej zaslala 3 080 daňovníkom listy, v ktorých ich upozornila, že daňový bonus na vyživované dieťa za zdaňovacie obdobia rokov 2018 až 2020 si pravdepodobne uplatnili vo vyššej sume, ako ustanovuje zákon. Do 31. decembra mali čas na to, aby podali daňové priznanie za každý rok, v ktorom táto situácia nastala, a zaplatili vzniknutý rozdiel na dani z príjmu.

Štátny rozpočet sa plní

„Vďaka tejto listovej kampani zatiaľ dobrovoľne vrátilo neoprávnenú sumu daňového bonusu 39 % z oslovených rodičov, čím do štátneho rozpočtu pritieklo dodatočných 700 000 eur. Daňová kontrola priniesla do rozpočtu ďalších plus 280 000 eur. Opäť raz sa tak potvrdilo, že preventívne akcie majú pre štát zmysel,“ zdôraznila Rybanská.

Zároveň upozornila, že rodičia, ktorí napriek adresnému upozorneniu na list doteraz nezareagovali, budú riešení v ďalšom kroku. Pravdepodobne sa tak nevyhnú daňovej kontrole.

Dňové priznania v teréne

Finančná správa bude v tomto roku preberať daňové priznania v teréne mimo daňových úradov v 16 mestách po Slovensku. Zamestnanci ich takto budú preberať posledné tri marcové dni od 8. do 16. hodiny.

„Finančná správa v rámci proklientskeho prístupu v tomto roku uskutoční preberanie daňových priznaní za rok 2022 mimo priestorov svojich daňových úradov. Túto službu poskytne občanom po dohode s vedením miest, ktorých sa dotkla optimalizácia kontaktných miest daňových úradov k 1. 12. 2022,“ priblížila hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Pripomenula, že klienti vedia daňové povinnosti vybaviť v súčasnosti aj z pohodlia domova. S finančnou správou môže komunikovať elektronicky každý, aj fyzické osoby.

„Potrebné je sa registrovať na portáli finančnej správy. K registrácii a následnej autorizácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP),“ priblížila Rybanská. Fyzické osoby majú aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá