Štát predstavil bič na záškolákov. Rodičom hrozia pekne mastné pokuty

  • Rodičia detí, ktoré vynechávajú vyučovanie, budú môcť byť pokutovaní
  • Záškoláctvo môže stáť aj 300 eur
  • Riaditelia si nemyslia, že ide o dobré riešenie
žiaci v škole
Ilustračná fotografia TASR/František Iván, Miroslav Košírer
  • Rodičia detí, ktoré vynechávajú vyučovanie, budú môcť byť pokutovaní
  • Záškoláctvo môže stáť aj 300 eur
  • Riaditelia si nemyslia, že ide o dobré riešenie

Priznajme si to – len málokto z nás bol počas našich školských čias svätý. Občasný ranný telefonát mame, v ktorom sme sa sťažovali na nevoľnosť, či neopodstatnená návšteva lekára neboli raritami. Relatívne nevinné vyhýbanie sa stredoškolskej matematike však môže mať po novom závažnejšie následky.

Za vynechávanie školy sa bude platiť

Žiaci si musia od nového roka dať pozor, aby boli všetky ich výlety poza školu riadne ospravedlnené. Pokiaľ nebudú, môže ich rodičov čakať poriadne mastná pokuta. Zákon, ktorý nariaďuje jej udelenie, cituje portál epi.

Obec uloží pokutu od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane, zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý je právnickou osobou a ktorý ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie, zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku,“ píše sa v zákone.

Samosprávy sú teda povinné udeľovať rodičom detí, ktoré opakovane nenavštevujú vyučovanie, pokuty. Nové riešenie tejto problematiky však podľa niektorých kompetentných osôb nie je ideálne.

„Áno, stáva sa nám, že nám rodič zatelefonuje, že napríklad sneží a ešte nemá topánky a podobne, ale toto z môjho pohľadu záškoláctvo nie je,“ uviedla pre web tvnoviny.sk riaditeľka školy v Plaveckom Štvrtku Mariana Korbelová.

Ťažké životné situácie

Podľa riaditeľky totiž v živote rodičov nastanú situácie, kvôli ktorým jednoducho deti nedokážu poslať do školy. Pätnásť hodín, ktoré sa v zákone spomínajú, totiž predstavuje len 2 či 3 dni vyučovania a nazbierajú sa pomerne rýchlo.

Niektoré deti nejdú do školy, lebo mama ide do práce a strážia mladšieho súrodenca. Je doba, aká je, je zlá. A dostane pokutu, pôjde častejšie do práce, dlhšie bude v práci a ten žiak mi nepríde do školy. Aké to je riešenie?“ spytuje sa Korbelová.

vyučovanie, žiaci, učiteľ
zdroj: TASR/Roman Hanc

Samosprávy poväčšine plánujú udeľovať čo najnižšie možné pokuty a teda 30 €. Očakávajú však, že niektorí rodičia ich jednoducho odmietnu či nebudú schopní zaplatiť, čo by mohlo viesť k zmene zákona.

„Ani exekúcia v tomto prípade nepomôže, pretože tejto rodine nemáte čo zobrať. Tu sa skôr ukazuje, že na jar, keď poukážeme na prvé problémy, tento zákon bude musieť byť zmenený,“ objasnil hovorca Združenia miesta a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Existujú vhodnejšie riešenia

Ako pripomína stránka Základnej školy Martina Rázusa, aj pri vymeškávaní hodín existuje limit. Po 100 hodinách, na ktorých je dieťa neprítomné, je totiž možné vyvodiť aj prísnejší trest.

Pri vymeškaní 100 a viac neospravedlnených hodín za jeden školský rok ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života,“ vysvetľuje škola. V takomto prípade je rodičovi dieťaťa možné udeliť trest odňatia slobody.

Ako však tomu je pri väčšine životných problémov, riešenie sa nachádza v komunikácii. Predtým, než situácia zájde priďaleko, môžu rodičia urobiť niekoľko vecí.

rodič s dieťaťom
zdroj: Unsplash/sofatutor

ZŠ M. Rázusa odporúča nebagatelizovať prítomnosť problému, nevytvárať s dieťaťom „koalíciu“ voči škole, nenechať sa dieťaťom manipulovať a neponechávať ho neodôvodnene počas vyučovania doma.

Rodičia by sa taktiež mali pravidelne a intenzívne sa zaujímať a informovať o dochádzku dieťaťa do školy a zaujímať sa aj o emočný vývin dieťaťa, o jeho postavenie v školskom kolektíve či o sociálne vzťahy dieťaťa.

Zdroje: epi, tvnoviny.sk, ZŠ M. Rázusa

Najnovšie videá

Trendové videá