Štát pripravuje nový varovný systém: Slováci dostanú SMS upozornenie pred nebezpečenstvom
- Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pripravuje nový systém varovania obyvateľstva
- Varovať bude aj cez SMS-ky
- Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pripravuje nový systém varovania obyvateľstva
- Varovať bude aj cez SMS-ky
Slovensko sa pripravuje na zavedenie nového varovného systému, ktorý má rýchlo upozorniť obyvateľov na blížiace sa nebezpečenstvá, ako sú povodne alebo požiare.
Ministerstvo vnútra plánuje spustiť proces verejného obstarávania do konca septembra, informoval o tom portál Teraz. Nový systém s názvom SK-Alert by mal prejsť testovaním začiatkom roka 2025.
Termín spustenia sa posunul
SK-Alert bude rozšírením súčasných varovných systémov a obyvateľom bude posielať SMS správy s informáciami o nebezpečných situáciách.
Ministerstvo vnútra uvádza, že nejde o náhradu tradičných varovných metód, ale o ich doplnenie a zlepšenie efektivity. Pôvodne mali systém spustiť v lete 2022, ale termín sa posunul.
Projekt SK-Alert bude financovaný najmä z európskych fondov. Predpokladané výdavky na jeho realizáciu dosahujú okolo 3,24 milióna eur. Väčšinu z týchto financií pokryje Program Slovensko pre obdobie 2021 – 2027.
Na zabezpečenie hladkého fungovania systému treba spolupracovať s viacerými inštitúciami. Najmä Ministerstvo dopravy a Výskumný ústav spojov v Banskej Bystrici sa venujú technickým normám pre jeho zavedenie. Cieľom je doručovať varovania na všetky mobilné zariadenia bez ohľadu na operačný systém.
Možné zrušenie eurofondov
Ako sme už však spomenuli v inom článku, slovenské eurofondy čelia riziku po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry. Tento krok môže mať vážne dôsledky, pretože Európska komisia by mohla zastaviť financovanie pre Slovensko.
Úrad bol kľúčovým nástrojom v boji proti korupcii a jeho existencia bola podmienkou pre získanie 2,7 miliardy eur z postpandemického balíka pomoci EÚ.
Európska komisia zvažuje nielen pozastavenie, ale aj vymáhanie časti alebo celej tejto sumy. Pre Slovensko, kde až 80 % verejných financií pochádza z eurofondov, by tento krok znamenal vážne dôsledky vrátane potreby nájsť 1,5 miliardy eur v štátnom rozpočte a pripraviť konsolidačný balík opatrení.
Strany Progresívne Slovensko a Demokrati upozorňujú na hrozbu straty eurofondov a vyzývajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby okamžite rokoval v Bruseli o ich záchrane. Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, KÚ, Za ľudí) tvrdí, že Slovensko ešte nikdy nebolo tak blízko k úplnému zastaveniu európskeho financovania.
Európska komisia ešte pred prezidentskými voľbami vyjadrila obavy v liste o schopnosti Slovenska efektívne spravovať fondy a dodržiavať zásady právneho štátu. Vláda tieto obavy označila za prehnané, no ak dôjde k zastaveniu peňazí, Slovensko by mohlo nasledovať Maďarsko a čeliť mechanizmu podmienenosti.
Blanár hovorí o „šírení nepravdivých informácií“
Informácie o zastavení eurofondov pre Slovensko sú nepravdivé. Vyhlásil to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Informoval o tom komunikačný odbor rezortu s tým, že Európska komisia (EK) takýto krok neavizovala.
„Slovenská republika odmieta šírenie nepravdivých informácií agentúrou Bloomberg o zastavení eurofondov pre Slovensko,“ uviedol Blanár.
Proces takzvaného mechanizmu kondicionality, ktorý môže iniciovať EK na ochranu rozpočtu Únie v prípadoch porušenia právneho štátu v členskom štáte, má svoje jasné pravidlá, časové rámce aj priebeh.
Rezort podotkol, že nikdy nejde o jednostranné a vopred nediskutované rozhodnutie zo strany EK.
„Slovenská republika, a to predovšetkým zástupcovia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, sú v celej veci dlhodobo v intenzívnom kontakte s EK. Novelizácia príslušnej legislatívy bola okrem iného aj výsledkom ich konzultácií s EK a reagovala tiež na pripomienky, ktoré Komisia formulovala vo veci ochrany finančných záujmov Únie,“ objasnil komunikačný odbor rezortu.
Zdroje: Teraz, Archív SIU, Archív SIU 1