Štát rázne zvyšuje príspevok na dieťa. Stúpne až o 800 eur, netýka sa však všetkých
- Ministerstvo práce upravuje financovanie príspevkov na deti
- Odsúhlasili to poslanci v utorok na rokovaní NR SR
- Zvýšenie sa nebude týkať každého
- Ministerstvo práce upravuje financovanie príspevkov na deti
- Odsúhlasili to poslanci v utorok na rokovaní NR SR
- Zvýšenie sa nebude týkať každého
Príspevky zas porastú. Už od tohto leta bude vyšší o 800 eur, ale nebude sa to týkať každého, len špecifickej skupiny. Reč je o neštátnych akreditovaných centrách pre deti a rodiny (CDR), informuje tlačová agentúra TASR.
Maximálna výška príspevku na jedno miesto sa v týchto zariadeniach od augusta zvýši o 40 %, teda mesačne o 800 eur. Rezort tento krok považuje za nevyhnutný na zabezpečenie špecializovanej a vysoko odbornej starostlivosti pre deti s ťažkým zdravotným postihnutím.
Zaslúžia si pozornosť štátu
Zvýšenie v utorok komunikoval tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. „Deti v akreditovaných centrách nemôžu z rôznych dôvodov vyrastať vo svojich rodinách či v náhradných rodinách, pre svoje vážne zdravotné problémy však potrebujú 24-hodinovú vysoko odbornú ošetrovateľskú starostlivosť. Ľudia, ktorí sa o tieto deti starajú, si preto zaslúžia pozornosť štátu, pretože je to obrovská služba nielen pre tieto deti, ale aj pre spoločnosť ako celok,“ uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
Mení sa aj suma, ktorú môžu tieto zariadenia dostať. V tomto roku je aktuálne maximálna suma finančného príspevku na miesto v neštátnom akreditovanom CDR stanovená na 24 852 eur. Novela zákona, ktorú v utorok schválil parlament, ho však od 1. augusta zvýši. Konkrétne bude vyšší pre miesta v špecializovaných skupinách pre deti so zdravotným znevýhodnením. Tým sa celková suma zvýši na takmer 100-tisíc eur, čo je takmer o 80-tisíc viac.
Tieto centrá poskytujú starostlivosť v rôznych organizačných jednotkách, ako sú profesionálne náhradné rodiny a skupiny. Niektoré z nich sú špecializované na rôznorodé potreby detí. Tomášove ministerstvo dodalo, že na Slovensku je na zabezpečenie súdneho rozhodnutia 4 789 miest, pričom v akreditovaných neštátnych centrách je to 1 021 miest.
Príspevky pre znevýhodnených
Okrem príspevku na deti je v kurze aj iný príspevok. Na úradoch práce je totiž možné požiadať o príspevok, ktorého cieľom je podporiť vybrané skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Poskytujú ho v rámci národného projektu Finančné stimuly, ktorý je financovaný z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko. Správu priniesla TASR na základe vyjadrenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
„Príspevok je určený nezamestnaným, ktorí sú evidovaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov ako uchádzači o zamestnanie, ako aj uchádzačom o zamestnanie so zdravotným postihnutím. Hlavnou podmienkou je, aby vykonávali prácu na skúšku u zamestnávateľa,“ uviedlo ÚPSVaR.
O príspevok môžu požiadať žiadajú zamestnávatelia na príslušnom úrade. V žiadosti je podľa ÚPSVaR potrebné uviesť mená uchádzačov o zamestnanie, ktorých si vybrali do práce na skúšku. Ak splní všetky podmienky, zamestnávateľ bude tri mesiace dostávať vyplatený príspevok vo výške 15 % z celkovej ceny práce.
Pre tento rok je to podľa ÚPSVaR maximálne 282,54 eura mesačne. Uchádzačovi o zamestnanie bude vyplácaný príspevok vo výške životného minima. A to tiež počas troch mesiacov. Agentúra pripomína, že v priebehu práce na skúšku zostávajú pracujúci naďalej evidovaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Uvedomujeme si, že každý človek bez práce je jedinečný, prechádza svojou etapou života, má rôzne potreby a čelí rôznym výzvam. Preto každý nástroj vylaďujeme tak, aby bol čo najefektívnejší a najadresnejší, a pritom citlivo reagoval na jedinečné potreby ľudí, ale aj zamestnávateľov,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.
Zdroje: TASR, Pravda