Štát rozmýšľa o novej zbrani v boji proti alkoholu. Je ním zariadenie, ktoré sme tu už mali
- Ľudia pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok narušujú verejný poriadok
- Sú nebezpeční pre seba aj svoje okolie a toto riziko treba vyriešiť
- Ľudia pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok narušujú verejný poriadok
- Sú nebezpeční pre seba aj svoje okolie a toto riziko treba vyriešiť
Rezorty vnútra a zdravotníctva sa momentálne zameriavajú na obnovenie protialkoholických izieb, zjednodušene nazývaných záchytky. Prvá fáza tohto procesu už prebehla formou odborného stretnutia, ďalšie diskusie naplánovali na september tohto roku.
Tieto informácie získala agentúra TASR prostredníctvom hovorcu Ministerstva vnútra, Mateja Neumanna, a komunikačného oddelenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ľudia pod vplyvom alkoholu sú rizikom pre okolie
Význam tejto témy spočíva v jej komplexnosti, kde rezort zdravotníctva zdôrazňuje, že ide o širší problém. Ten si vyžaduje komplexné riešenia.
„Osoby, ktoré vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok narušujú verejný poriadok v mestách či obciach, a dokonca aj tí, ktorí majú zdravotné ťažkosti (napríklad zranenia hlavy alebo iné vnútorné ochorenia), predstavujú výzvu nielen pre zdravotníctvo, ale najmä pre sociálny sektor – existuje riziko ohrozenia životov (najmä v zimných mesiacoch a z dôvodu zvýšeného rizika úmrtí na verejných priestranstvách) a taktiež porušovania verejného poriadku,“ zdôraznil zástupca rezortu pre TASR.
Rezort vnútra avizuje, že viac informácií k problematike verejnosti poskytnú po rokovaniach so zástupcami oboch rezortov a zároveň so zástupcami mestských a obecných polícií, ktoré sú aktívnymi účastníkmi tohto procesu. Úvodné zasadnutie sa uskutočnilo ešte pred letnými prázdninami a predstavovalo východiskový bod pre túto iniciatívu.
Prevádzku by mali zabezpečovať policajti aj obce
Podľa návrhu Ministerstva zdravotníctva by mali prevádzku týchto protialkoholických izieb zabezpečovať príslušníci Ministerstva vnútra, štátnej alebo mestskej polície, prípadne samotné obce.
Treba však zdôrazniť, že tieto izby nebudú poskytovať zdravotnú starostlivosť, pretože ich nemožno klasifikovať ako zdravotnícke zariadenia.
Rezort argumentuje, že v súčasnej situácii nedokážu zabezpečiť prevádzku týchto izieb v rámci zdravotníctva, a to pre nedostatok dostatočného počtu lekárov a zdravotníckeho personálu na Slovensku. Hlavným cieľom týchto izieb je udržiavanie verejného poriadku.
Súčasný postup pri riešení situácií, kde osoby pod vplyvom alkoholu alebo iných látok narušujú verejný poriadok, spočíva v ich zasielaní na neodkladnú zdravotnú starostlivosť od záchrannej zdravotnej služby. Ak však záchranári nemôžu zabezpečiť primeranú starostlivosť, prepravia takéto osoby do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.
Samotná iniciatíva na obnovu činnosti protialkoholických izieb vychádza zo Stratégie prevencie kriminality a protispoločenskej činnosti na Slovensku do roku 2028, ktorú schválila vláda.
Oba rezorty – vnútra a zdravotníctva – sú povinné predstaviť návrh Rade vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality. Aj samosprávy poukázali na potrebu obnovy týchto záchytiek. Diskusie o ich obnovení sa začali už v roku 2020.
Nové merače alkoholu
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky plánuje postupne doplniť výbavu polície o 800 nových meračov alkoholu, za ktoré zaplatí 1,3 milióna eur.
Novým dodávateľom meračov sa stala spoločnosť Dräger Slovensko po úspešnom verejnom obstarávaní, pri ktorom predložila najvýhodnejšiu ponuku v porovnaní s ďalšími záujemcami. Cena jednej sady obsahujúcej prístroj, prenosnú tlačiareň a transportný kufrík je stanovená na 1 660 eur.
K tejto sume patria aj servisné služby a spotrebný materiál, ako sú náustky a termopapier pre tlač, spolu s pravidelnou polročnou údržbou a kontrolou.
Súčasná polícia pri cestných kontrolách využíva analyzátory značiek Dräger a Alcoquant. Nové zariadenia nahradia existujúce, u ktorých už nie je efektívne vykonávať opravy a údržbu. Financovanie tohto nákupu pochádza z prostriedkov získaných zo zákonom stanoveného osempercentného odvodu z povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel.
Týmto nákupom sa celkový počet prístrojov pripravených pre priamu prácu polície zvýši, čo prispeje k ešte efektívnejšiemu boju proti vodičom pod vplyvom alkoholu. Aktualizácia technického vybavenia bude mať pozitívny vplyv na zníženie počtu dopravných nehôd, obetí a materiálnych škôd.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR