Stať sa čestnou strážou prezidentky nie je „pajácovanie“, ale pot a tvrdý výcvik. Takto vyzerá ich bežný deň

  • Deň v službe príslušníkov Čestnej stráže má mnoho podôb
  • Takto však vyzerá ich bežný deň
  • Vo vojnovej situácii sú pripravení viesť klasický boj
Čestná stráž, výcvik vojakov
Čestná stráž Ozbrojených síl SR v parlamente TASR/Michal Svítok
  • Deň v službe príslušníkov Čestnej stráže má mnoho podôb
  • Takto však vyzerá ich bežný deň
  • Vo vojnovej situácii sú pripravení viesť klasický boj

Nazývame ich aj živými sochami, no v skutočnosti v sebe skrývajú veľké fyzické schopnosti a vzdelanie. Reč nie je o nikom inom ako o príslušníkoch Čestnej stráže.

„Čestná stráž je útvarom ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorý stráži sídlo prezidentky SR a jej hostí,“ uvádza stránka prezident.sk.

Hlavná úloha útvaru Čestnej stáže prezidenta SR je reprezentovať prezidenta Slovenskej republiky, republiku samotnú a jej ozbrojené sily, píše oficiálny web Čestnej stráže.

Mnohí radi testujú ich odolnosť voči vonkajším podnetom, napríklad rôznymi výstrelkami, avšak faktom je, že na takúto pozíciu sa nedostane hocikto. Stať sa členom Čestnej stráže si vyžaduje tvrdú prípravu, no nie je to len o nej. Záujemca musí disponovať aj istými predispozíciami, bez ktorých by mu práca pre vrcholných predstaviteľov štátu nebola umožnená.

Čím všetkým si však príslušník tohto útvaru musí v rámci výcviku prejsť a ako vyzerá jeho bežný deň?

Podmienky prijatia sú špecifické

„Každý uchádzač musí predložiť potrebné doklady regrutačnej komisii v mieste svojho trvalého bydliska a musí byť bezúhonný. Potom absolvuje lekársku prehliadku, psychotesty a preskúšanie z pohybovej výkonnosti v priestoroch Akadémie ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši,“ objasňuje prvé podmienky príslušník Jaroslav.

Okrem perfektnej zdravotnej a fyzickej kondície musí budúci príslušník Čestnej stráže spĺňať ďalšie špecifické požiadavky: výška okolo 185 centimetrov, nemôže nosiť okuliare a nesmie mať ani kozmetické chyby tváre, ako napríklad jazvy, ale ani tetovania na viditeľných miestach tváre, krku a rukách.

Čestná stráž 100. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minimálne kritérium na vzdelanie je ukončená stredná škola akéhokoľvek zamerania pre hodnostný zbor – mužstvo. Odporúča sa mať aj maturitu, aby uchádzač mohol ďalej kariérne rásť v hodnostnom zbore pre poddôstojníkov.

Pre hodnostný zbor dôstojníkov je potrebné vysokoškolské vzdelanie na Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, prípadne civilné vysokoškolské vzdelanie s následným absolvovaním dôstojníckeho kurzu na akadémii ozbrojených síl.

Základný výcvik nezvládne približne jeden z desiatich už poctivo vybratých uchádzačov.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Ozbrojené sily SR, Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky, Prezident.sk, Redakcia, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá