Štát Slovákov varuje pred novým podvodom. Ľudia sa v telefonáte vydávajú za políciu

  • Policajti zaznamenali desiatky podvodných hovorov
  • Podvodníci sa vydávajú za mužov zákona
Policajt, mobil
Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok, Unsplash/Asterfolio
  • Policajti zaznamenali desiatky podvodných hovorov
  • Podvodníci sa vydávajú za mužov zákona

S podvodnými telefonátmi sa už zrejme stretol takmer každý z nás, avšak podvodníci neustále vymýšľajú nové techniky a metódy, ako ľudí obrať o peniaze či dostať sa k ich osobným údajom, preto opatrnosti v tomto smere nikdy nie je dosť.

„Slovensko zaplavili podvodné telefonáty v mene polície, nedajte sa oklamať, ide o scam. Aktuálne sme zaznamenali desiatky podvodných hovorov, ktoré sa vydávajú za telefonáty v mene Polície Slovenskej republiky. Ide o podvodné scamy, ktoré zneužívajú meno polície,“ informuje na sociálnej sieti polícia. 

 O čo konkrétne ide?

„Celý proces má v zásade podobný priebeh. Zavolá vám slovenské číslo, kde vám automatický hlas oznámi, že bol váš občiansky preukaz alebo ďalšie osobné údaje zneužité. Následne vám anglicky hovoriaci hlas povie, že volá zo slovenskej polície so sídlom v Bratislave a že vraj nehovorí po slovensky, lebo je z oddielu medzinárodnej kriminality,“ vysvetľujú muži zákona.

„Následne žiada osobné údaje, aby vraj vedel vytiahnuť ,vyšetrovaciu zložku‘ a povedať viac o prípade. Viacerí z vás ste nám v súkromných správach v tejto súvislosti nahlásili aj konkrétne podvodné čísla. Podvodníci spravidla využívajú tzv. ID spoofing – podvodníci reálne volajú z iných čísel. Tieto čísla, ktoré sa zobrazujú, sú spravidla len ,spoofnuté‘ – tvária sa, že sú slovenské, ale v skutočnosti patria bežným občanom,“ popisujú policajti.

Čo robiť v prípade, ak si hovor zodvihol? „Hovor ukončite. Nezadávajte ani neoznámte žiadne osobné údaje a údaje z karty. Ak ste už prišli o osobné údaje, alebo údaje z karty, volajte na číslo 158 alebo choďte na najbližšiu policajnú stanicu. V prípade, že ste prezradili aj vaše údaje z karty, volajte do banky a zablokujte si kartu,“ radí polícia.

Policajti taktiež pripomínajú, že polícia kontaktuje občanov výlučne v slovenskom jazyku a to buď telefonicky z pevnej linky, alebo formou písomného predvolania.

Ľudia v komentároch pod príspevkom upozornili aj na konkrétne čísla, z ktorých v posledných dňoch zaznamenali podvodné telefonáty:

+421908618274
+421907619461
+421908558892
+421 907 216 357
+421 907 586 437
+421908878342

SMS útoky známe ako „syn v tiesni“

Len pred pár dňami sme ťa informovali, že Slovenskom sa šíri aj iný druh podvodu. Ide o SMS útoky známe ako „syn v tiesni“. Na šírenie podvodných správ nás upozornili naši čitatelia, ktorí ich v uplynulých dňoch dostali. Viac informácií o tejto téme priniesol portál vosveteit.sk

Podvod „syn v tiesni“ je zameraný predovšetkým na rodičov. Útok prebieha nasledovne: obeť dostane SMS správu, v ktorej sa útočník vydáva za dieťa obete a tvrdí, že má nové mobilné číslo kvôli poruche telefónu. Správa často obsahuje aj falošné meno dieťaťa, aby pôsobila dôveryhodnejšie.

Útočníci sa následne snažia presvedčiť obeť, že sú skutočne ich synom alebo dcérou. Komunikácia môže trvať niekoľko hodín, niekedy aj dní, kým podvodník odhalí svoj zámer. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o ľahko odhaliteľný podvod, no starší ľudia s menšími digitálnymi skúsenosťami sú často zraniteľní a ochotní pomôcť.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Archív Startitup, Vosveteit

Najnovšie videá

Trendové videá