Štát sprísnil predaj návykovej voľnopredajnej drogy. Na Slovensku spôsobila absolútnu „epidémiu“

  • Do platnosti vstúpila zmena v pravidlách predaja žuvacieho tabaku
  • Ide o návykový a rakovinotvorný výrobok
  • Spôsobuje aj dentálne problémy
nikotinove vrecuska
Krabička žuvacieho tabaku TASR/František Iván, Unsplash/Swenico
  • Do platnosti vstúpila zmena v pravidlách predaja žuvacieho tabaku
  • Ide o návykový a rakovinotvorný výrobok
  • Spôsobuje aj dentálne problémy

Kedysi to boli cigarety, dnes je trendom niečo úplne iné. Reč je o tzv. žuvacom tabaku, inými slovami tabakových a nikotínových vrecúškach, ktoré si používateľ umiestni pod peru čím do tela dostane návykovú látku. Regulácia tejto drogy bola na Slovensku doposiaľ nedostatočná, štát však výrobku „klepol po prstoch“.

Dostať sa k nemu už nebude také ľahké

Zmena bola avizovaná už v roku 2022, o čom sme ťa toho času informovali. Osoby mladšie ako 18 rokov majú po novom zakázané užívať nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku. Zakázaný bude tiež predaj výrobkov týmto osobám. Agentúru TASR o tom informoval v novembri minulého roka hovorca prezidentky Masrtin Strižinec.

Na zmenu platnú od januára 2023 upozorňuje aj Polícia SR prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti Facebook. „Od 1. 1. 2023 sú zaradené medzi výrobky, ktoré je možné zakúpiť si až od 18 rokov, okrem cigariet a iných tabakových výrobkov, aj nikotínové vrecúška, známe ako žuvací tabak,“ informuje polícia.

Zároveň prikladá niekoľko faktov o danom výrobku. Muži zákona upozorňujú, že „patrí medzi legálne drogy, teda návykové látky, ktoré vyvolávajú závislosť“ a tiež, že „mládež žuvací tabak doteraz nenápadne užívala neuvedomujúc si, že vyvoláva závislosť“.

Ako však ďalej dodávajú „obsahuje rovnako nikotín ako cigarety“. „Syndróm závislosti sa u mladého organizmus vyvinie rýchlejšie ako u dospelého. Do tela sa dostane pri žuvaní oveľa väčšie množstvo nikotínu ako pri bežnom inhalovaní, informuje profil Polícia SR.

Pravidelné užívanie môže spôsobiť zmeny nálad alebo úzkostné stavy. Jeho užívanie je ťažšie odhaliť, pretože preň nie je príznačný napríklad nikotínový zápach ako pri cigaretách,“ varuje polícia na záver.

„Epidémiu“ si všimol aj úrad zdravotníctva

Ako sme ťa už predošle informovali, na problematiku užívania nikotínových vrecúšok upozorňoval aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne, ktorý priblížil, že výrobky sa do sveta dostali zo škandinávskych krajín, pričom najpopulárnejšie sú v Dánsku a Švédsku. RÚVZ však upozornil, že sú čoraz populárnejšie na celom svete.

„Nikotínové vrecko si užívateľ vloží pod hornú či dolnú peru, alebo ho prežúva. V ústach si ho ponechá obvykle 15 – 30 minút. Cez sliznicu úst sa navyše nikotín vstrebáva pomalšie ako vdychovaním. Vdychovaním sa dosahujú vyššie hladiny v krvi a tým aj v mozgu, kde pôsobí na konkrétne receptory,“ píše RÚVZ. 

Viacero rizík

Ďalším problémom, o ktorom sa tak často v spojení so žuvacím tabakom nehovorí, je jeho negatívny efekt na ústnu dutinu. Ako totiž informuje portál Dental Negligence Team, výrobok poškodzuje ďasná, ktoré po kontakte s ním môžu bolieť a krvácať.

zubár
zdroj: Unsplash/Quang Tri NGUYEN

Objaviť sa môžu aj tzv. ustupujúce ďasná, ktoré sú závažným dentálnym problémom a v niektorých prípadoch si vyžadujú aj operačný zákrok. V bezpečí však nie je ani samotná zubná sklovina.

Okrem toho, že užívaním tohto druhu tabaku sa môže sfarbiť dožlta, môže taktiež ostať oslabená a viac náchylná na výskyt zubných kazov. Do nikotínových vrecúšok je taktiež často pridávaný cukor, ktorý dokáže zuby tiež poškodiť.

Väčšina tabakových výrobkov zvyšuje u užívateľov riziko rakoviny a výnimkou nie sú ani spomínané vrecúška. Tie konkrétne spôsobujú najmä rakovinu ústnej dutiny a hrdla. Dáta napovedajú, že užívanie žuvacieho tabaku zvyšuje riziko rakoviny takmer štvornásobne.

Zdroje: Facebook/Polícia SR, TASR, Dental Negligence Team

Najnovšie videá

Trendové videá