Štát spustil revolučnú novinku na lacnejšiu elektrinu. Slováci môžu jednoducho ušetriť stovky eur
- Domácnosti a iné subjekty môžu podelením sa o elektrinu výrazne ušetriť
- O tejto novinke od štátu mnoho ľudí netuší
- Domácnosti a iné subjekty môžu podelením sa o elektrinu výrazne ušetriť
- O tejto novinke od štátu mnoho ľudí netuší
Keď tvoje solárne panely vyprodukujú viac elektriny, než v danom okamihu spotrebuješ, môžeš túto prebytočnú elektrinu poslať inej domácnosti. Napríklad keď domácnosť A (výrobca) pošle prebytky elektriny domácnosti B, domácnosť B platí len sieťové poplatky a nie silovú zložku elektriny. To znamená, že aj keď cena energie, o ktorú sa domácnosť A podelila, nie je úplne nulová, samotná komodita je pre domácnosť B „zadarmo“, pretože ju vyprodukoval niekto iný, ako napríklad tvoj rodinný príslušník, známy či sused.
Pri spoločnom delení sa o elektrinu ide o virtuálny presun medzi miestom výroby a miestom spotreby. Na rozdiel od virtuálnej batérie, kde si znižuje účty producent, si v tomto prípade účty znižuje spotrebiteľ, ktorý prijíma prebytočnú elektrinu od výrobcu.
Ty ako výrobca určíš, kto tieto prebytky využije, a on z toho bude profitovať. Môžu to byť tvoje deti, rodičia, súrodenci, priatelia, susedia alebo ktokoľvek, s kým sa dohodneš.
Tento systém je obzvlášť výhodný pre tých, ktorí nemajú vlastnú fotovoltiku alebo si ju nemôžu nainštalovať, napríklad pre obmedzenie zo strany distribučnej spoločnosti. Takýmto spôsobom môžu šetriť na elektrine, aj keď je inštalovaná inde a vlastní ju niekto iný.
Celosvetová spotreba elektriny
Celosvetová spotreba elektrickej energie sa v tomto a budúcom roku zvýši výraznejšie ako v posledných dvoch desaťročiach. V tomto kontexte delenie sa o prebytky elektriny získava na význame, pretože môže pomôcť lepšie využívať rastúcu ponuku obnoviteľných zdrojov energie. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) oznámila, že výroba elektriny z fotovoltických systémov dosiahne nové rekordy a pokryje polovicu dodatočného dopytu.
IEA stanovilo prognózu, že celosvetový dopyt po elektrine sa v roku 2024 zvýši v priemere o približne 4 %, čo je viac ako nárast o 2,5 % v roku 2023. Tento trend bude pokračovať aj v roku 2025. Zároveň sa očakáva, že podiel obnoviteľných zdrojov energie na celosvetových dodávkach elektriny vzrastie na 35 % v roku 2025 oproti 30 % v roku 2023.
Množstvo elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov by malo v roku 2025 prvýkrát prekročiť množstvo elektriny vyrobenej z uhlia. Fotovoltika podľa odhadov IEA pokryje približne polovicu dodatočnej spotreby elektriny v tomto a budúcom roku.
Podelenie sa o prebytky elektriny tak môže byť kľúčovým riešením, ako efektívne využiť rastúcu produkciu obnoviteľných zdrojov.