Štát už pozná účet za Ficovo referendum, stáť bude milióny eur
- V rámci Ficovho referenda má prísť hlasovať 37,1 percenta ľudí, ukázal prieskum
- Štát to pritom bude stáť 8,8 milióna eur
- V rámci Ficovho referenda má prísť hlasovať 37,1 percenta ľudí, ukázal prieskum
- Štát to pritom bude stáť 8,8 milióna eur
Niektorí Slováci sa 21. januára vyberú hlasovať. Čaká ich totiž referendum, ktoré podľa tlačového odboru kancelárie ministra vnútra náš štát vyjde 8,8 milióna eur. Ako informuje agentúra TASR, iba odmeny pre členov, predsedov a zapisovateľov volebných komisií či na stravné a podobne pôjde 6,8 milióna.
„Na zabezpečenie prípravy a vykonania referenda 21. januára 2023 sú pre kapitolu Ministerstva vnútra SR potrebné finančné prostriedky v celkovej predpokladanej sume 8 789 450 eur,“ uviedli z tlačového odboru.
Na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania má ísť 1,1 milióna eur. Na poistné a príspevok do poisťovní vyčlenili 384 450 eur. Tlač a distribúcia volebných materiálov a tlačív, zabezpečenie činnosti okresných volebných komisií a úhrada výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže bude stáť 505-tisíc eur.
Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva získa člen okrskovej volebnej komisie a člen okresnej volebnej komisie odmenu 62,71 eura. Predseda okrskovej a predseda okresnej volebnej komisie má nárok na odmenu 81,52 eura. Zapisovateľ okrskovej volebnej komisie a zapisovateľ okresnej volebnej komisie dostane 78,39 eura.
Fungovať majú aj špeciálne okrskové volebné komisie, ktoré sú určené na hlasovanie ľudí v izolácii alebo karanténe pre ochorenie COVID-19. Člen a zapisovateľ špeciálnej komisie má nárok na odmenu vo výške 200 eur, ak v deň referenda nemá nárok na náhradu mzdy alebo náhradu platu podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
Referendum bude v sobotu 21. januára. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením NR SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.
Predpokladaná účasť
Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil začiatkom decembra, sa na januárovom referende určite plánuje zúčastniť 37,1 percenta ľudí. Naopak, určite sa na ňom nezúčastní 28,1 percenta ľudí. Ďalších 17,1 percenta opýtaných sa na referende asi zúčastní a 10,8 percenta sa vyjadrilo, že sa asi nezúčastnia. Informuje o tom agentúra SITA.
Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ Na hrane, ktorá v dňoch 8. až 11. novembra oslovila 1 000 respondentov starších ako 18 rokov s otázkou: „21. januára 2023 sa bude konať referendum o zmene ústavy, ktorá by umožňovala ukončenie volebného obdobia NR SR buď referendom, alebo uznesením NR SR. Plánujete alebo neplánujete sa tohto referenda zúčastniť?“
Z prieskumu tak vyplýva, že 56 percent opýtaných vyjadrilo pochybnosť o svojej účasti na referende, alebo ju priamo odmietli. Nevedelo alebo nechcelo odpovedať 6,9 percenta oslovených.
Na referende sa plánuje určite zúčastniť 38 percent oslovených mužov a 36 percent žien, naopak, určite sa na ňom nezúčastní 30 percent mužov a 26 percent žien.
Svoju určitú účasť na referende podľa prieskumu deklarovali najčastejšie respondenti vo veku 66 a viac rokov (43 %) a vo veku 50 až 65 rokov (41 %), najčastejšie ľudia so stredoškolským vzdelaním s maturitou (39 %) a so základným alebo učňovským vzdelaním bez maturity (38 %) z Prešovského, Žilinského, Banskobystrického kraja (zhodne 42 %) a z Trenčianskeho kraja (39 %).
Z oslovených, ktorí sa na referende určite plánujú zúčastniť, je najviac voličov strany Smer-SD, a to až 80 percent, nasledujú voliči hnutia Republika (74 %) a strán Hlas-SD (65 %) a Slovenská národná strana (64 %).
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA