Štát začal ťažiť bratislavské lesy. Necitlivý výrub zastavil až nátlak ľudí
- Rekreačná oblasť Devínska Kobyla patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty
- Časť z nej je dokonca národnou prírodnou rezerváciou so štvrtým stupňom ochrany
- Aj napriek tomu sa tu potichu začal masívny výrub
- Rekreačná oblasť Devínska Kobyla patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty
- Časť z nej je dokonca národnou prírodnou rezerváciou so štvrtým stupňom ochrany
- Aj napriek tomu sa tu potichu začal masívny výrub
Už sme si pomaly začali zvykať, že na Slovensku sa ťaží už takmer všade. Najnovšie sa necitlivý výrub lesov začal aj v okolí Bratislavy. Lesy SR totižto naplánovali najvyšší objem ťažby dreva za posledných 7 rokov. Ťažba sa týka aj Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Toto cenné územie spravujú práve Lesy SR ako hospodársky les, zameraný na generovanie ziskov z produkcie dreva.
Najhoršie obavy sa naplnili tento týždeň. Štátny podnik Lesy SR hodil za hlavu všetky rokovania a začal masívnu ťažbu dreva na Devínskej Kobyle a na Vydrici. Urobili tak napriek dôraznému nesúhlasu laickej aj odbornej verejnosti, primátora, BSK aj starostov Karlovky, Dúbravky a Devína.
Nejde pritom o žiadne prebierky mladých porastov, ani o kalamitnú ťažbu suchých stromov, ktorá bola odsúhlasená v rámci pracovnej skupiny na Ministerstve pôdohospodárstva. Ide o regulárnu ťažbu zdravých stromov v obľúbených rekreačných miestach, so všetkými negatívami, ktoré to prináša.
„Lesy SR porušili dohodu, ktorú sme mali a o ťažbe nás dopredu neinformovali. Lesy SR mali počkať na výsledky štúdie o dopade ťažby na rekreačnú funkciu lesov, ťažia však už pred jej dokončením. Dokonca naplánovali na tento rok najvyšší objem ťažby za posledných 7 rokov, napriek tomu, že ťažbu je naopak potrebné výrazne znížiť,” vyjadrila sa iniciatíva Naše Karpaty.
Vyťažené kmene už klasicky ťahajú po modrej turistickej trase od Dlhých Dielov na Dúbravskú hlavicu, v podmočenom teréne sa už tvoria blatové koľaje. Kamióny odvážajú drevo po zelenej cyklotrase, smerom na Dlhé Diely.
Pre štátny podnik Lesy SR má les význam len ako zdroj dreva. Pred sto rokmi spoločnosť očakávala od lesa najmä produkciu dreva. Dnes sme už ale inde. Veľa ľudí žije v mestách a potrebuje lesy aj na to, aby si v nich vyvetrali hlavu.
„Dnes si už mnohí uvedomujú, že lesy potrebujeme aj na ochranu pred povodňami a suchom, sťahovanie uhlíka z atmosféry či ochranu vymierajúcich druhov. Štátne lesy sú lesy nás všetkých, no vedenie Lesov SR a ministerstva pôdohospodárstva to nezaujíma. Myslia si, že je to na štyri roky ich drevo. Snažia sa ho odviesť z lesa čím skôr, kým sú pri moci,” upozorňuje dokumentarista a ochranár Erik Baláž.
Iniciatíva Naše Karpaty v súvislosti s ťažbou kontaktovala ministerstvo pôdohospodárstva aj samotné LESY SR s požiadavkou, aby ťažbu zastavili. „Po našej urgencii a množiacich sa emailoch od vás, sme dostali informáciu od Ministerstva Pôdohospodárstva, že nariadili okamžité zastavenie ťažby. Ďakujeme za podporu,” dodávajú aktivisti.
Verejný tlak má zmysel
„Včera, hneď ako sme dostali info o ťažbe dreva, boli naši ľudia celý deň v teréne. Fotili sme, komunikovali s ministerstvom a lesníkmi. Milo nás prekvapil obrovský počet ľudí, ktorí reagovali na našu výzvu a začali posielať sťažnosti na zodpovedných. Reakcia prišla okamžite a ministerstvo pod verejným tlakom nariadilo lesníkom dočasne zastaviť ťažbu, kým nebude hotová štúdia o dopadoch na rekreačnú funkciu lesa,” vyjadrila sa iniciatíva Naše Karpaty.
Okrem mailov ľudia ponúkli iniciatíve aj podporu pre blokádu aj keď stále veria, že nakoniec nebude nutná. Naďalej chcú pokračovať v rokovaniach a požadovať nižšiu ťažbu dreva, vyššiu ochranu prírody a maximálnu preferenciu rekreačnej funkcie lesa, ktorý predstavuje oddychové miesto pre státisíce ľudí v Bratislave.
Tu môžeš aj ty podpísať petíciu za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska