Štát začína automaticky vyplácať rodičom dôchodok z tvojich odvodov. Vyhneš sa tomu len cez formulár
- Slovensko už tento rok zavádza novinku, ktorou je rodičovský dôchodok
- Prinášame ti niekoľko užitočných informácií, ktoré by si o ňom mal určite vedieť
- Slovensko už tento rok zavádza novinku, ktorou je rodičovský dôchodok
- Prinášame ti niekoľko užitočných informácií, ktoré by si o ňom mal určite vedieť
Sociálna poisťovňa zavádza od tohto roka do praxe pomerne kontroverznú novinku, ktorou je rodičovský dôchodok. Nefunguje to tak, že by si musel o rodičovský dôchodok pre svojich rodičov osobitne požiadať. Biologickému rodičovi alebo tvojmu osvojiteľovi ho štát prizná automaticky.
Výnimkou je situácia, ak si dieťa neželá, aby bol priznaný rodičovský dôchodok jednému alebo obom rodičom. Ak na svojich rodičov nechceš prispievať, musíš vyplniť tento formulár. Sociálnej poisťovni ho musíš stihnúť zaslať do 28. februára 2023.
Formulár môžeš doručiť Sociálnej poisťovni jedným z troch nasledujúcich spôsobov:
- osobne v pobočke Sociálnej poisťovne – zamestnanec Sociálnej poisťovne overí totožnosť a údaje oprávnenej osoby (klienta) – vyhlásenie vyplníš na webe Sociálnej poisťovne, vytlačíš ho a s prípadnými prílohami (právoplatný rozsudok súdu o zverení do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov) následne odovzdáš v pobočke Sociálnej poisťovne, kde tlačivo pred zamestnancom pobočky podpíšeš,
- prostredníctvom pošty – podpis oprávnenej osoby (klienta) na vyhlásení overuje notár, resp. matrika – formulár vyplníš na webe, vytlačíš ho, podpíšeš a s prípadnými prílohami a pošleš poštou na adresu: Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta 8, 813 63 Bratislava 1,
- všeobecné podanie cez portál slovensko.sk (Vyhlásenie fyzickej osoby na účely nároku na rodičovský dôchodok), následne si ho uložíš a spolu s prílohami odošleš Sociálnej poisťovni cez portál slovensko.sk.
Mnohí sa pýtajú, či budú musieť platiť na odvodoch viac, aby mohli ich rodičia dostávať práve tento dôchodok. Odpoveď je nie, odvody na dôchodkové poistenie zostávajú rovnaké. Priznanie rodičovského dôchodku neznamená ani zvýšenie poistného a ani zníženie dôchodkových dávok v budúcnosti. Rodičovský dôchodok vyplatený tvojim rodičom taktiež nezníži tvoj budúci dôchodok.
Platí tiež, že v roku 2023 bude maximálna výška rodičovského dôchodku predstavovať sumu 21,80 eura mesačne. Ak vznikne nárok na rodičovský dôchodok viacerým poberateľom dôchodku, maximálna suma úhrnu rodičovského dôchodku je 3 % z vymeriavacích základov dieťaťa. Takto určená suma zároveň nemôže byť vyššia než 43,60 eura mesačne.
Je tiež dobré mať na pamäti, že sa nemôžeš kedykoľvek v priebehu roka rozhodnúť, že nechceš, aby bol z tvojich odvodov vyplácaný tento typ dôchodku. Podať vyhlásenie na účely nároku na rodičovský dôchodok je totiž možné len raz ročne. Ako sme už spomenuli, teraz prvýkrát do 28. februára 2023 a nasledujúce kalendárne roky vždy len do konca augusta. Toto vyhlásenie bude platné bez časového obmedzenia až do momentu, kým nebude nahradené iným vyhlásením.
Ak napríklad do konca augusta roku 2024 Sociálnej poisťovni oznámiš, že si neželáš zasielať rodičovský dôchodok jednému alebo obom rodičom, nárok na rodičovský dôchodok zanikne od 1. januára 2028.
Rodičia dostanú rodičovský dôchodok rovnakým spôsobom, ako dostávajú svoj dôchodok – teda buď v hotovosti prostredníctvom pošty alebo na bankový účet, resp. do zariadenia sociálnych služieb.
Je tiež stanovené, že rodičovský dôchodok sa nebude valorizovať. Jeho suma sa určuje ako 1,5 percenta jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa spred dvoch rokov, z ktorých boli uhradené odvody na dôchodkové poistenie. To znamená, že suma rodičovského dôchodku môže byť každý rok iná.
Môže sa tiež stať, že sa dostaneš do situácie, kedy nebudeš chcieť, aby sa z tvojich odvodov tento dôchodok vyplácal, no na vyplnenie spomínaného formulára ti budú chýbať rodné čísla tvojich rodičov, ktoré možno nevieš.
„Jednoznačná identifikácia osoby, ktorej nemá vzniknúť nárok na rodičovský dôchodok, je na účely posúdenia nároku nevyhnutná. Ak oprávnená osoba, ktorá vypĺňa Vyhlásenie fyzickej osoby na účely nároku na rodičovský dôchodok, nemá v rodnom liste uvedené rodné čísla rodičov, tieto rodné čísla získa na príslušnom matričnom úrade,“ informuje Sociálna poisťovňa.
Matričný úrad je v súlade so zákonom oprávnený, za prítomnosti matrikára, umožniť dieťaťu nazretie do matriky s možnosťou výpisu rodného čísla rodiča. V rodnom liste dieťaťa je údaj o rodných číslach rodičov zapisovaný od 1. januára 1995.
Matriky evidujú rodné čísla narodených občanov už od 1. júla 1954. Tí, ktorí majú problém s identifikáciou rodných čísel rodičov, sa tiež môžu obrátiť na pobočky Sociálnej poisťovne, zamestnanci SP im budú v tomto smere nápomocní.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: socialpoist.sk, slovensko.sk