Štát zakáže predaj elektronických cigariet: Pokuta za nedodržanie pravidiel rapídne stúpne
- Počet užívateľov e-cigariet stúpol za rok o 200 percent
- Vládna strana prichádza s prísnou reguláciou
- Počet užívateľov e-cigariet stúpol za rok o 200 percent
- Vládna strana prichádza s prísnou reguláciou
Reguláciu elektronických cigariet sprísnilo už viacero európskych krajín, ako napríklad Francúzsko, ktoré získalo súhlas Bruselu na úplný zákaz jednorazových e-cigariet. Teraz sa pridáva aj Slovensko. Poslanci koaličného Smeru-SD totiž predložili do parlamentu novelu zákona, ktorá výrazne obmedzí predaj nikotínových výrobkov v krajine.
Užívanie nikotínu totiž podľa navrhovateľov rastie medzi mladistvými. Dôvodom majú byť rôzne ovocné, kolové či cukríkové príchute.
„Zároveň chápeme, že niektoré príchute, ktoré nie sú vyhľadávané mladistvými, majú význam pre dospelých spotrebiteľov týchto výrobkov, pre ktorých môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť, preto zo zákazu vynímame mentolovú, mätovú a tabakovú príchuť,“ uvádzajú poslanci v dôvodovej správe.
Alarmujúce štatistiky
Na Slovensku stúpol dopyt po elektronických cigaretách medziročne o 200 percent. V Spojenom kráľovstve zaznamenali 83-percentný nárast užívania e-cigariet medzi 11- až 17-ročnými v rokoch 2021 – 2023. Mladiství pritom produkty preferujú pre jednoduché a pohodlné využívanie.
„Cieľom predloženej regulácie je minimalizovať dostupnosť elektronických cigariet medzi maloletými, a to aj z dôvodu výsledkov kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktoré potvrdzujú, že mladiství sa k týmto výrobkom vedia dostať pomerne jednoducho,“ vysvetľujú poslanci Vladimír Baláž, Jozef Ježík a Jozef Valocký.
Keďže netreba na rozdiel od opakovane plniteľných e-cigariet žiadnu starostlivosť, ničia aj životné prostredie. Novela teda má zároveň znížiť ekologické vplyvy. Jednorazové e-cigarety obsahujú totiž batériu, polovodiče a cenné kovy, ktoré sa však po použití jednoducho zahodia.
Zvýšené pokuty
Novela zákona sa zameriava aj na vzhľad obalov. Zakazuje prvky pripomínajúce potraviny, kozmetiku či hračky a ruší možnosť ponúkať darčeky k nákupu, vrátane alkoholických nápojov. Pokuty za porušenie zákona sa zvýšia zo súčasných 10-tisíc na 50-tisíc eur.
Podobný trend sledujeme v celej Európe. Dánsko, Estónsko a Slovinsko už obmedzili príchute na tabakovú a mentolovú. Ešte prísnejšiu reguláciu majú Maďarsko, Ukrajina, Fínsko, Holandsko, Litva a Lotyšsko, kde je povolená len tabaková príchuť.
Spojené kráľovstvo sa pritom dlhodobo zastáva vapingu. Argumentuje tým, že ide o nástroj na odvykanie pre dospelých fajčiarov. Aj napriek tomu prichádza s viacerými obmedzeniami. V krajine nebude možné kúpiť si jednorazové e-cigarety.
Zároveň vláda obmedzuje príchute, pričom v ponuke už budú len tabakové, mätové či mentolové. Sprísnia sa tiež pravidlá vystavovania a dizajnu výrobkov. Najkomplexnejší súbor údajov o používaní elektronických cigariet v Európe pritom pochádza práve z Londýna.
„Údaje poskytujú prehľad o tom, aké produkty používajú maloletí, a preto zdôrazňujú, kde by sa mohla regulácia posilniť. Z nich vyplýva, že počet 11- až 17-ročných, ktorí používajú e-cigarety, sa od 2021 do 2023 zvýšil o 83 %. Jedným z hlavných dôvodov bolo to, že sa im páčili príchute.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, Národná rada Slovenskej republiky