Štát zaplatí tisícom Slovákov lepšie bývanie. Dotácia sa dotkne až 30 000 ľudí
- Minister životného prostredia na tlačovej konferencii informoval o spustení oficiálnej výzvy
- Na obnovu starších domov sú vyčlenené milióny eur
- Minister životného prostredia na tlačovej konferencii informoval o spustení oficiálnej výzvy
- Na obnovu starších domov sú vyčlenené milióny eur
Novú výzvu na obnovu starších rodinných domov, financovanú z plánu obnovy, chce Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustiť 10. marca tohto roka. Po skúsenostiach z dvoch pilotných výziev, ktoré skončili 28. februára, budú jej podmienky výrazne zjednodušené. Jej financovanie bude výhodnejšie, spoluúčasť žiadateľa sa zníži na 25 % z doterajších 40 % zo sumy do 15 000 eur.
Už o týždeň
Na tlačovej konferencii v piatok o tom informoval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Doterajšie dve pilotné výzvy zhodnotil ako uspokojivé. Do ich uzavretia zaregistrovali spolu 3 581 žiadostí.
Celkový plán programu je 30 000 obnovených domov, vyčlenených je na to pol miliardy eur. „Skúsenosti nás viedli k tomu, aby sme pri tej štandardnej, nie pilotnej výzve, ktorú chceme začať 10. marca, odstránili všetky prekážky, ktoré brzdili a preťahovali konzultácie a prípravu ľudí,“ zdôraznil minister.
Po novom sa tak pri žiadosti nemá vyžadovať napríklad potvrdenie o trvalom pobyte či overenie podlžností voči štátu. Energetický certifikát budovy, ktorý je nevyhnutnou podmienkou čerpania peňazí, bude stačiť doložiť dodatočne tri mesiace od podpisu zmluvy.
K žiadosti nebude potrebné predkladať ani doklady zo stavebného úradu, stačiť bude čestné prehlásenie, že občan stavia v súlade s predpismi a nejde o čiernu stavbu.
„Veľmi dôležitou zmenou je výška podpory. V prípade čerpania do 15 000 eur môže plán obnovy občanom poskytnúť až 75 % financií, na žiadateľovi bude iba 25 %,“ zdôraznil Budaj. Pripravuje sa tiež možnosť priebežného zaplatenia faktúry ešte pred ukončením celého diela.
Presné podmienky a znenie výzvy by mali byť pripravené do 10. marca, kedy sa má začať aj komunikácia cez stránky ministerstva a Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Informácie by mali byť k dispozícii aj telefonicky cez Zelenú linku. Pri zjednodušení podmienok by sa malo zrýchliť vybavovanie žiadostí.
„Som presvedčený, že kapacity na spracovanie žiadostí navýšime tak, aby sa mohlo spracovať aspoň dvojnásobok počtu týždenne. Teraz je to okolo 150 žiadostí týždenne,“ doplnil minister.
Prvé výzvy boli úspešné
„Dve zverejnené pilotné výzvy nám pomohli identifikovať silné a slabé miesta procesu. Rovnako sme získali množstvo dát a na ich základe vytvárame podmienky pre novú výzvu, vďaka čomu sa zjednoduší a najmä zrýchli proces vyhodnocovania žiadostí,“ informoval po ukončení prvotných výziev generálny riaditeľ SAŽP (Slovenská agentúra životného prostredia) Michal Maco.
Od vyhlásenia prvých výziev (15. 10. 2022) zamestnanci SAŽP poradili viac ako 7 200 klientom v regionálnych kanceláriách, odpovedali na 17 000 telefonátov a odpísali na viac než 1 170 e-mailov. Prvé dve výzvy sa skončili 28. februára.
Aktivisti namietajú
K podobe obnovy starších domov sa počas pilotných výziev vyjadrila i organizácia Greenpeace, ktorá žiada financovanie obnovy domov tak, aby si ju mohla dovoliť každá rodina. Upozorňuje totiž, že k zvyšovaniu nákladov, plytvaniu energiou, a tak aj k zvyšovaniu rizika energetickej chudoby prispievajú úniky tepla z nezateplených rodinných domov.
„Jednou z rodín, ktorú sme počas našich pozorovaní únikov tepla navštívili, bol aj manželský pár v dôchodkovom veku. Žije v neobnovenom rodinnom dome a aby ušetril na energiách v čase energetickej krízy a vysokej inflácie, presťahoval sa do jednej izby v dome. Túto izbu má vykúrenú iba na 17 stupňov,“ uviedla Barbara Bagiová, koordinátorka klimatickej kampane pre Greenpeace Slovensko.
Aktuálny dotačný systém na obnovu domu podľa nej takýmto rodinám nijako nepomôže.
Zdroj: TASR