Štát zverejnil najčastejšie dôvody, prečo sa Slováci nechcú dať očkovať. Pribudlo 101 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 295 033 za predchádzajúci deň pribudlo 2 414 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 052 705 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 972 ľudí
pandemia, protest
TASR/Jakub Kotian
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 295 033 za predchádzajúci deň pribudlo 2 414 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 052 705 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 972 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 101 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 17 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 8 193 RT-PCR vyšetrení a 7 344 antigénnych testov. Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 78 vzoriek z celkového počtu 81 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 96,3% zastúpenie. Informuje MZSR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (35), nasleduje Prešovský (13), Košický (12), Trnavský (12), Banskobystrický (9), Žilinský (9), Trenčiansky ( 8 ) a Nitriansky (3). Je medzi nimi 46 mužov a 55 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 729 a žien 205 431. V nemocniciach je hospitalizovaných 73 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 54 ľudí. Na JIS sú 2 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osoby.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 543 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 205 223 pričom takto bolo pozitívne testovaných 393 160 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 526 990 z čoho bolo pozitívne testovaných 383 971 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 783. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Prečo Slováci odmietajú očkovanie

Z prieskumov verejnej mienky, ale aj z monitoringu a analýz sociálnych sietí rezortu zdravotníctva sú známe najčastejšie sa opakujúce dôvody, prečo niektorí ľudia váhajú s očkovaním proti COVID-19. „Ak vaši známi váhajú s očkovaním, je pravdepodobné, že to bude aj pre niektorý z týchto dôvodov,“ konštatuje rezort.

Jedným z tvrdení je, že vakcíny boli vyvinuté príliš rýchlo. Technológia, na ktorých sú mRNA vakcíny postavené, nie je úplne nová. Bola vyvíjaná už od 90-tych rokov, vedci tak nezačínali od nuly. Kvôli urgentnosti pandémie bol proces schvaľovania vakcín administratívne zjednodušený a zrýchlený, ale nikdy nie na úkor bezpečnosti. S tým súvisí aj podmienečná registrácia vakcín, ktorá však neznamená, že vakcíny sú „experimentálne“.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/747987876069991

„Je to štandardný postup a na Slovensku sa používa ďalších 114 liekov, ktoré sú v podmienečnej registrácii. Všetky registrované vakcíny, s ktorými sa u nás očkuje proti COVID-19. Museli prejsť tromi kolami klinického skúšania na desiatkach tisíc dobrovoľníkov a v reálnej praxi sa nimi zaočkovalo už vyše 2 miliardy ľudí na celom svete.“

Mnohí tiež tvrdia, že sa boja vedľajších účinkov. Vakcíny proti COVID-19 majú, podobne ako takmer všetky liečivá, vedľajšie účinky. Všetky relevantné inštitúcie ich od začiatku skúmajú a otvorene o nich komunikujú, ŠÚKL hlásenia o podozreniach na vedľajšie účinky pravidelne zverejňuje na svojom webe.

„Na rozdiel od iných liečiv, o vakcínach proti COVID-19 sa mimoriadne veľa hovorí, preto sú tieto obavy pochopiteľné. Masívne očkovanie po celom svete však potvrdilo to, čo ukazovali klinické skúšania: vakcíny sú bezpečné. Vedľajšie účinky majú takmer vždy podobu krátkodobých nepríjemností (teplota, únava, bolesť hlavy) a závažné vedľajšie účinky sa objavujú veľmi zriedkavo.“

Je pravdou, že po zaočkovaní miliónov ľudí sa objavili aj vedľajšie účinky, ktoré klinické skúšania neodhalili. Ide o prípady vzácnych krvných zrazenín alebo myokarditídy. Klinické skúšania však tieto vedľajšie účinky neodhalili práve preto, že sú mimoriadne zriedkavé. Je tiež pravdou, že sa objavilo niekoľko úmrtí s možným súvisom s očkovaním (4 prípady v SR). Takéto prípady sú však extrémne zriedkavé v porovnaní s tým, koľko úmrtí a hospitalizácii spôsobil COVID-19 (v SR vyše 12 500).

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/a.282048765997240/885222819013162/

Ďalší ľudia tvrdia, že sa obávajú očkovania kvôli ich ochoreniam. Vo všeobecnosti platí, že kontraindikácii (teda prekážok) pre očkovanie proti COVID-19 je veľmi málo. Platí tiež, že chronické ochorenia a vysoký vek nielenže nie sú prekážkou pre očkovanie, ale naopak, sú dôvodom navyše, prečo by ste sa mali dať očkovať čo najskôr.

„Pre ľudí s pridruženými ochoreniami predstavuje COVID-19 väčšiu hrozbu. Kontraindikácie pre očkovanie proti tomuto ochoreniu sú: alergia na jednu zo zložiek vakcíny; fáza akútneho zhoršovania chronického ochorania; akútne febrilné ochorenie; prípady po závažnej alergickej reakcii na prvú dávku vakcíny.“

Okrem týchto prípadov vo všeobecnosti platí, že očkovať sa môžu všetci ľudia nad 12 rokov s akýmikoľvek ochoreniami a problémami.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/a.282048765997240/880777772791000/

Často padajú aj názory, kedy sa ľudia boja neznámych dlhodobých účinkov. Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalových letákoch registrovaných vakcín proti COVID-19, s ktorými sa na Slovensku aktuálne očkuje, sú krátkodobé.

„Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné. Rovnako nie je dôvod obávať sa, že by sa niektoré vedľajšie účinky mohli objaviť až po rokoch, všetky zložky vakcíny opustia naše telo po niekoľkých dňoch. Na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín, ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom. mRNA vakcíny sú síce relatívne nové, ale nie sú úplne nové.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Ministerstvo zdravotníctva objasňuje, že na dobrovoľníkoch sa rôzne mRNA vakcíny testovali už posledné tri roky a nie je známy žiadny prípad dlhodobých vedľajších účinkov. Naopak, pri ochorení Covid-19 sa najčastejšie hovorí o jeho smrtnosti, ale dôležité sú aj dlhotrvajúce následky, s ktorými sa časť ľudí trápi aj dlho po vyliečení. „Pri Covide vieme, že je nebezpečný aj kvôli tomu, že dokáže spôsobovať dlhodobé problémy.“

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/857995761735868

 

Piatym najčastejším dôvodom býva tvrdenie „som mladý a zdravý, tak na čo sa očkovať.“ Aj pri mladých a zdravých ľudí sú riziká vyplývajúce z COVID-19 vyššie ako riziká spojené s očkovaním. Pri Delta variante dáta zo zahraničia ukazujú, že viac mladých ľudí končí v nemocnici. To súvisí aj s tým, že starší ľudia sú vo väčšej miere zaočkovaní. Až 13,7 % ľudí pociťuje dlhodobé ťažkosti aj po prekonaní COVID-19. „Mladý a zdravý človek by sa však nemal očkovať len kvôli sebe, ale aj kvôli tomu, aby nenakazil nikoho vo svojom okolí,“ uzatvára rezort.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: NCZI, MZSR

Najnovšie videá

Trendové videá