Štát zvýši dôležitý príspevok: Využíva ho takmer každý zamestnanec

  • Zamestnanci si prilepšia
  • Od októbra sa zvyšuje príspevok na stravu
zamestnanci
TASR/Jakub Kotian,Unsplash/Roman Wimmers
  • Zamestnanci si prilepšia
  • Od októbra sa zvyšuje príspevok na stravu

Pracujúci si od októbra prilepšia o niekoľko eur. V dnešnej dobe náklady na potraviny neustále stúpajú a ekonomická nestabilita zasahuje mnohých ľudí.

Otázka príspevku na stravu získava na význame viac ako kedykoľvek predtým. Práve tento príspevok sa od ďalšieho mesiaca navyšuje.

Už druhýkrát v tomto roku

TASR informuje, že sumy stravného pre zamestnancov sa zvýšia druhýkrát v tomto roku. Od októbra sa minimálna hodnota stravovacej poukážky zvýši zo súčasnej sumy 5,48 eura na 5,85 eura.

Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR o sumách stravného zverejneného na portáli slov-lex a platného od 1. októbra tohto roka.

gastrolistky-gastrace-stravne-listky-SITA
zdroj: SITA

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní päť až 12 hodín. Suma stravného sa zvýši pri 5 až 12 hodinách pracovnej cesty zo 7,3 eura na 7,8 eura.

Nad 12 až 18 hodín trvania pracovnej cesty dostane zamestnanec stravné vo výške 11,6 eura, namiesto súčasných 10,9 eura. Náhrada stravného pri trvaní pracovnej cesty viac ako 18 hodín sa opatrením zvýši o euro, a to konkrétne na 17,4 eura.

Sumy stravného pri pracovných cestách zvýšilo opatrenie MPSVR SR s účinnosťou od 1. júna. Mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní však už v júni podľa ministerstva dosiahol hodnotu 105,8. Je to zvýšenie o 5,8 % oproti tzv. základni. Za základňu sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného.

Minimálnu hodnotu stravovacej poukážky určuje Zákonník práce, zamestnávateľ sa však môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku aj vo vyššej hodnote.

Karta alebo finančný príspevok

Už v minulosti sme písali, že podľa zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečiť zamestnancovi jedno teplé jedlo, ak odpracuje viac ako 4 hodiny. Na výber je hneď viacero možností. Prvou z nich je zabezpečenie vlastnej kantíny alebo dovoz obedov. Sú však firmy a spoločnosti, ktoré takúto možnosť nemajú.

Pre tieto firmy tu je alternatíva v podobe vyplácania príspevku na stravovanie. Túto formu vie zamestnávateľ aktuálne vyplatiť v troch formách: finančným bonusom k tvojej výplate, gastrolístkami alebo kreditom na gastrokartu.

Digitalizácia na túto kartu mala priniesť pozitíva aj pre zamestnancov, zamestnávateľov, gastroprevádzky a v neposlednom rade aj pre štát. 

Digitalizáciu platieb presadzujem dlhodobo, a preto aj prechod na gastrokarty vnímame pozitívne. Prínosy tejto zmeny by mali pozitívne pocítiť zamestnanci aj podniky prijímajúce túto formu platby. Papierové gastrolístky boli často v mnohých nominálnych hodnotách, čo spôsobovalo problémy obsluhujúcemu personálu pri zúčtovaní so zákazníkom, ale aj pri odovzdávaní tržieb,“ povedal v predošlom článku Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá