Štát zvyšuje dôležitý príspevok. Táto skupina Slovákov si finančne prilepší

  • Rodičovský príspevok je finančná podpora od štátu
  • Slováci si ho často mýlia s materskou dávkou
otec s dieťaťom na rukách, príspevok pre rodičov
Ilustračná fotografia Unsplash/Katie Emslie, TASR/DPA
  • Rodičovský príspevok je finančná podpora od štátu
  • Slováci si ho často mýlia s materskou dávkou

Rodičovský príspevok je finančná podpora od štátu, ktorá pomáha oprávneným osobám zabezpečiť adekvátnu starostlivosť o dieťa do troch rokov. Ako informuje oficiálny web Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, v prípade dlhodobých zdravotných problémov dieťaťa môže byť príspevok poskytovaný až do šiestich rokov.

Portál Peniaze.sk upozornil, že v roku 2025 sa výška príspevku zvyšuje o 9 eur, čo je reakcia na rastúce životné náklady. Existujú však podmienky na poberanie tohto príspevku. 

Zvýšenie rodičovského príspevku

Ľudia si často mýlia rodičovský príspevok s materskou dávkou, no ide o dve odlišné formy finančnej podpory. Materská je finančná podpora poskytovaná Sociálnou poisťovňou v rámci sociálneho poistenia. Nárok na ňu majú matky, prípadne otcovia, ktorí spĺňajú stanovené podmienky. Jej výška predstavuje 75 % denného vymeriavacieho základu rodiča. Znamená to, že výška závisí od jeho predchádzajúceho príjmu a každý rok sa upravuje.

Rozdiel je v tom, že rodičovský príspevok pochádza zo štátneho rozpočtu a vypláca ho Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ako informuje aj portál HNonline.sk, rodičia, ktorí pred získaním rodičovského príspevku poberali materské, budú dostávať mesačne 482,30 eura. Suma sa teda zvýšila o spomínaných deväť eur. Tí, ktorí materskú dávku predtým nepoberali, si prilepšia o 6,60 eura.

Nárok na tento príspevok v roku 2025 majú: rodičia dieťaťa, osoby, ktorým bolo dieťa zverené do náhradnej starostlivosti, a manžel alebo manželka rodiča dieťaťa, ak žijú v spoločnej domácnosti.

Podmienkou je, aby dieťa malo zabezpečenú adekvátnu starostlivosť. Taktiež je potrebné mať trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku.

Ako sme spomínali vyššie, o čom informuje aj oficiálny portál Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, finančnú pomoc môže poberať:

  • rodič dieťaťa do troch rokov veku,
  • rodič dieťaťa do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,
  • rodič dieťaťa do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe, 
  • rodič dieťaťa do šiestich rokov veku, najdlhšie do začiatku školského roka, v ktorom začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie.

Vyplácanie príspevku 

Rodičovský príspevok sa líši v závislosti od toho, či oprávnená osoba predtým poberala materské. Ak materská dávka bola vyplácaná, mesačný príspevok je 482,30 eura. V prípade, že materské nebolo poberané, výška príspevku je 351,80 eura mesačne.

Rozdiel v sume je aj v prípade, ak sa narodia dve alebo viac detí súčasne – príspevok sa zvyšuje. Pri dvojčatách dostanú rodičia 602,90 eura mesačne, ak predtým poberali materské, alebo 439,80 eura, ak materská dávka nebola vyplatená. V prípade trojčiat je príspevok 723,50 eura s predchádzajúcim materským a 527,70 eura bez neho, informuje portál peniaze.sk.

Rodič však musí spĺňať určité podmienky, ako napríklad zabezpečenie povinnej školskej dochádzky pre ďalšie dieťa. Ak túto podmienku nesplní najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace, rodičovský príspevok sa zníži o 50 %.

Suma za rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, ak sú splnené všetky podmienky. Napríklad, ak sú všetky podmienky splnené v januári, suma sa rodičovi vyplatí koncom februára.

Čo sa týka materského, ako informuje aj portál HNonline.sk, vypláca sa šesť týždňov pred plánovaným dátumom pôrodu, najskôr však osem týždňov pred ním. Ak pôrod nastane skôr, nárok vzniká v ten deň. V roku 2025 môže tehotenské dosiahnuť maximálne 437,30 eura pri 31-dňovom mesiaci, a 423,20 eura pri 30-dňovom mesiaci.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: employment.gov.sk, Peniaze.sk, HNonline

Najnovšie videá

Trendové videá