Státisíce Slovákov môžu po diaľniciach jazdiť zadarmo. Podniknúť musia len pár krokov (NÁVOD)
- Množstvo Slovákov má nárok na diaľničnú známku zadarmo a ani o tom nevie
- Stačí, že spĺňajú tieto podmienky
- Množstvo Slovákov má nárok na diaľničnú známku zadarmo a ani o tom nevie
- Stačí, že spĺňajú tieto podmienky
Množstvo Slovákov má nárok na diaľničnú známku zadarmo a ani o tom nevie. Na svojom webe na to poukazuje Národná diaľničná spoločnosť.
Uvádza, že „oslobodenie od úhrady diaľničnej známky je definované zákonom o diaľničnej známke a ten rozlišuje vozidlá s povinnosťou registrácie a tie, ktoré nie je nutné registrovať a sú automaticky oslobodené“.
Vozidlá, ktoré je potrebné registrovať, sú napríklad vozidlá záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, vozidlá poskytujúce sociálne služby alebo vozidlá a jazdné súpravy zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu ťažko zdravotne postihnutého
Aby bol vodič oslobodený, nestačí, že disponuje iba preukazom ŤZP. Okrem neho však musí mať aj parkovací preukaz, ktorý môže získať od príslušného Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Zároveň tento vodič musí myslieť na to, že oslobodené od úhrady môže byť len jedno vozidlo.
Kým vodič nedisponuje potvrdením o oslobodení, znamená to, že vozidlo zatiaľ oslobodené nie je. Ak už však potvrdenie dostane, má nárok na využívanie spoplatnených úsekov ciest aj bez diaľničnej známky. Potvrdenie vodič nemusí nosiť pri sebe, pretože evidenčné číslo tohto vozidla sa nachádza v databáze oslobodených vozidiel
Požiadať o oslobodenie je jednoduché
Vodič, ktorý chce po diaľniciach jazdiť zadarmo, má dve možnosti. Národná diaľničná spoločnosť Slovensko odporúča podať žiadosť elektronicky. Uvádza, že ide o jednoduchší spôsob, keďže vodič nemusí nikam cestovať a môže tak urobiť z pohodlia domova.
Formulár elektronickej žiadosti nájde vodič na webe eznamka.sk. Ak sa rozhodne vodič riešiť to osobne, musí navštíviť zákaznícke miesto.
V prípade prvej možnosti si musí vodič na vyššie uvedenom webe stiahnuť žiadosť. Vyplniť ju musí držiteľ parkovacieho preukazu. V prípade, že je žiadateľ maloletý, údaje, ako číslo občianskeho preukazu a ostatné kontaktné údaje vyplní jeho zákonný zástupca. Súčasťou žiadosti musí byť aj kópia parkovacieho preukazu a kópia technického preukazu vozidla, ktoré žiadate oslobodiť od úhrady diaľničnej známky.
Všetky dokumenty musí žiadateľ následne vložiť do jedného súboru. Tento súbor by mal mať formát ZIP alebo RAR a jeho maximálna veľkosť je 5 MB. Tieto dokumenty musí žiadateľ v jednej prílohe priložiť k podaniu a zaslať cez z registračný formulár. NDSAS upozorňuje, že uvedené dokumenty sa nedá poslať jednotlivo a žiadateľov upozorňuje aj na to, že existuje iba jedna adresa, na ktorú je potrebné dokumenty odosielať.
„Po úspešnom registrovaní vozidla Vám príde potvrdenie o registrácii (odporúčame priebežne kontrolovať aj spamový kôš) v podobe čísla podania (EV-…../24). Ak uvedené potvrdenie nedostanete, znamená to, že Vaše podanie nebolo úspešné a je potrebné ho zopakovať,“ dodáva NDSAS.
V poslednom rade NDSAS upozorňuje na to, že platnosť oslobodenia nie je potrebné obnovovať každý rok. Potrebné to je len v prípade, že došlo k zmene údajov, ktoré žiadateľ uviedol v žiadosti o oslobodenie – čiže údaje ako meno a priezvisko držiteľa parkovacieho preukazu, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, štátna príslušnosť, číslo OP/cestovného pasu, číslo parkovacieho preukazu, platnosť parkovacieho preukazu alebo EČV vozidla.
Ak k tejto zmene došlo, je potrebné podať úplne novú žiadosť.
Zdroj: NDSAS