Štátna ochrana prírody zastrelila 16 medveďov za 17 dní. Europoslanci avizujú akciu

  • Pod taktovkou Štátnej ochrany prírody (ŠOP) bolo zastrelených 16 medveďov za 17 dní
  • ŠOP hovorí o problémových jedincoch
odstrel medveďov
Ilustračné foto Canva/Kaspars Grinvalds, Canva/everydaywanderer
  • Pod taktovkou Štátnej ochrany prírody (ŠOP) bolo zastrelených 16 medveďov za 17 dní
  • ŠOP hovorí o problémových jedincoch

Medvede sa stali čoraz diskutovanejšou témou na Slovensku. Poslanci parlamentu na konci mája schválili zákon, podľa ktorého sa bude pre výskyt medveďa dokonca vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Bývalý šéf zásahového tímu pre medveďa hnedého a odborník na veľké šelmy Marián Hletko, ktorého miesto zrušil envirorezort organizačnou zmenou pred pár mesiacmi, však zverejnil na svojej sociálnej sieti fotografie zastrelených medveďov. Informuje pritom o tom, že iba za 17 dní zastrelili 16 medveďov, všetky taktovkou Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Slovenskej republiky.  

Tá pre agentúru SITA potvrdila, že od 6. do 22. mája bolo eliminovaných 16 problémových, synantropných jedincov medveďa hnedého.

Každý prípad mal byť posúdený

„Každý tento prípad bol pred samotnou elimináciou individuálne posúdený a vyhodnotený. O počte eliminovaných jedincov medveďa hnedého v tomto roku bude ŠOP SR informovať v najbližšom období,“ uviedla Štátna ochrana prírody.

Odvoláva sa pritom na platnú legislatívu. „V každom jednom prípade išlo o jedinca, ktorý stratil plachosť pred ľuďmi, respektíve predstavoval ohrozenie pre životy, zdravie a majetok občanov,“ prízvukuje ŠOP. Ministerstvo životného prostredia sa k odstrelu nechcelo vyjadriť, odporučilo na ŠOP.

Michal Kiča (Demokrati), ktorý bol štátnym tajomníkom rezortu životného prostredia, napísal na sociálnej sieti, že ŠOP medzičasom uzavrela dohody so 125 poľovníckymi združeniami. „Ak pôjdu týmto tempom, prežijú do konca volebného obdobia vôbec nejaké medvede? Páni Taraba, Kuffa, Huliak, Kysel, Slaštan, pochválite sa výsledkami vašej práce?,“ napísal Kiča na Facebooku.

RTVS pritom upozorňuje, že v minulosti bývalé vedenie ŠOP informovalo verejnosť o každom eliminovanom medveďovi. „Dôvody odstrelu týchto medveďov nepoznáme. Štátna ochrana prírody verejnosť neinformuje. Ja sa obávam, že minister Taraba začal zneužívať zásahový tím na skrytú reguláciu medveďov, ktorú mu doteraz Európska komisia neschválila,“ vyhlásil Hletko.

Europoslanci chcú konať

Týmto odstrelom medveďov sa chcú zaoberať aj slovenskí europoslanci za Progresívne Slovensko. Michal Wiezik uviedol, že zbiera dáta a z pozície europoslanca bude konať. „Zmluvy podpísané, medvede strieľané ako na bežiacom páse. Som presvedčený, že údajný súlad Tarabovej novely s európskou legislatívou si takto komisár nepredstavoval,“ skonštatoval Wiezik.

Hovorí pritom o plošnom odstrele a upozorňuje, že nikto nevie, kde skončili zastrelené medvieďatá. Martin Hojsík (PS) upozorňuje na poškodenie biodiverzity a ochrany prírodného dedičstva na Slovensku. Chce sa obrátiť na vedenie ministerstva životného prostredia s otázkami o okolnostiach týchto odstrelov. Zároveň bude situáciu konzultovať aj s príslušnými orgánmi Európskej komisie.

Zároveň zdôraznil, že medveď hnedý je chránený druh európskeho významu. Aj napriek tomu, že právne predpisy Európskej únie umožňujú usmrtiť problematické medvede, ktoré stratili plachosť a môžu byť rizikom pre ľudí, hovorí Hojsík, že medveď do intravilánu nepríde len tak. Netúži pritom ublížiť ľuďom, ale hľadá potravu.

„Práve preto sme v PS navrhovali, aby vnadiská boli vo väčšom odstupe od ľudských obydlí a ich počet bol znížený len pre odborne odôvodnené prípady, ako preventívne opatrenie, ktoré by pomohlo zabrániť vnikaniu medveďov do intravilánov obcí. Reakcia tejto vlády? Nepodporila to,“ uviedol.

Zdroje: SITA, FB Majo Hletko, FB Michal Kiča, RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá