Štátne Lesy sa v novej kampani vysmievajú všetkým ochranárom prírody
- Štátny podnik Lesy SR v novom propagačnom videu upozorňuje na to, že lesníci vedia o lese viac ako ochranári
- Tým radia, aby sa prestali sťažovať a plakať v komentároch na sociálnych sieťach
- Môžeme tak vidieť, na čo všetko využívajú Lesy SR peniaze z ťažby v našich lesoch
- Štátny podnik Lesy SR v novom propagačnom videu upozorňuje na to, že lesníci vedia o lese viac ako ochranári
- Tým radia, aby sa prestali sťažovať a plakať v komentároch na sociálnych sieťach
- Môžeme tak vidieť, na čo všetko využívajú Lesy SR peniaze z ťažby v našich lesoch
Tam, kde boli storočné stromy, sú dnes rúbaniská a holé pláne. Buldozéry a motorové píly môžeme vidieť aj na územiach našich najchránenejších národných parkov, ktoré obývajú vzácne druhy zvierat a rastlín. Medvede, vlky či vzácne tetrovy hlucháne tak prichádzajú o svoje prirodzené prostredie.
Týka sa to aj Tatranského národného parku či Národného parku Nízke Tatry, v ktorých od roku 2004 zmizlo v dôsledku ťažby viac ako 70 kilometrov štvorcových lesov, ale tiež Národného parku Slovenský raj, Národnej prírodnej rezervácie Bielovodská dolina, Chráneného vtáčieho územia Stolické vrchy a ďalších.
Nie je to žiaden katastrofický filmový scenár, ale živá realita, ktorá sa deje. Na toto všetko upozorňuje aj ochranárska kampaň s názvom My Sme Les, ktorá sa šírila internetom aj prostredníctvom emotívneho videa. Podporilo ju už viac ako 65-tisíc ľudí vrátane mnohých známych osobností, ako Kristína Svarinská, Zuzana Kronerová či Adela Vinczeová.
Iniciátormi kampane sú známi ochranári a filmári Erik Baláž a Karol Kaliský z Lesoochranárskeho združenia VLK a z Arolla Film, ktorí svojimi dokumentmi propagujú ochranu našej vzácnej slovenskej prírody.
Okrem propagácie našej prírody však robia aj vrásky Štátnym Lesom SR. Tie takmer rok po spustení kampane My Sme Les prichádzajú s vlastný manifestom. Ide o antikampaň plnú motorových píl, ťažkých mechanizmov, v ktorej sa premávajú lesníci na SUV cez monokultúrne lesy. “Lesy sú predovšetkým tí, ktorí sa o ne roky starajú, ktorí im zasvätili svoje životy a ktorí poznajú ich príbehy. Lesy sme aj my,” hovoria lesníci a smejú sa, že ochranári len vyplakávajú a píšu statusy.
Iniciatíva Lesy Sme My tvrdí, že o slovenské lesy sa každý deň stará viac ako 10-tisíc lesníkov, sadičiek či poľovníkov, ktorí denne pracujú na tom, aby sme lesy udržali zdravé aj pre ďalšie generácie. Najhoršie je však to, že človek by tomuto tvrdeniu veľmi rád veril. Avšak plné kamióny a vlaky dreva nás v tom akosi brzdia.
Na kontrovetzné video reagovala aj známa organizácia Naše Karpaty: “Nepodarená paródia na kampaň My sme les v podaní štátneho podniku LESY Slovenskej republiky. A tieto blbosti financujú aj z ťažby v bratislavských lesoch.”
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy