Štáty EÚ vrátane Slovenska budú povinne chrániť slobodu novinárov
- Európska komisia a Rada pre mediálne služby zorganizovali diskusiu 16. novembra
- Jej účastníci sa zhodli že ochrana novinárov je nevyhnutná pre ochranu demokracie
- Európska komisia a Rada pre mediálne služby zorganizovali diskusiu 16. novembra
- Jej účastníci sa zhodli že ochrana novinárov je nevyhnutná pre ochranu demokracie
Ochrana novinárov je nevyhnutná pre ochranu demokracie, vyplynulo z diskusie o európskom akte o slobode médií. Zhodli sa na tom všetci účastníci diskusie, ktorú deň pred 17. novembrom zorganizovalo podľa hovorkyne Rady pre mediálne služby Lucie Michelčíkovej zastúpenie Európskej komisie spolu s Radou pre mediálnej služby.
Akt o slobode médií predloží Európska komisia na schválenie Európskemu parlamentu, po jeho schválení bude s okamžitou účinnosťou záväzný pre všetky členské štáty.
Diskusia prebiehala aj k novej legislatívnej iniciatíve Európskej únie, ktorá má posilniť slobodu a nezávislosť médií ako nevyhnutnej súčasti fungujúcej demokracie.
„Sloboda médií je ohrozovaná čím ďalej tým viac a Európska únia musí chrániť slobodu novinárov,” skonštatoval generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
Európa potrebuje ochranu novinárov
Všetci účastníci diskusie sa zhodli na potrebe legislatívneho uchopenia tejto problematiky s celoeurópskym dosahom. Ľuboš Kukliš, bývalý predseda združenia EPRA, ktoré zastrešuje regulačné orgány z viac ako 50 krajín, tlmočil všeobecný názor, že Európa nariadenie chrániace novinárov a médiá nevyhnutne potrebuje.
Ako nedostatok aktu vníma Kukliš napríklad absenciu ochrany novinárov pred fyzickými útokmi a zastrašovaním, alebo to, že nestanovuje žiadne konkrétne pravidlá pre sociálne médiá, ktoré by umožnili jednoznačne odlíšiť informácie šírené serióznymi médiá a tými, ktoré sa za médiá len vydávajú.
Eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová považuje nariadenie za silný legislatívny nástroj, ktorý má veľký potenciál dopomôcť k takej regulácii mediálneho prostredia, ktorej výsledkom je slobodné a nezávislé fungovanie médií.
„Sankcie sú na mieste, ale musia byť vykonateľné a musí byť garantovaná nezávislosť regulačného orgánu, ktorý ich ukladá,” upozornila šéfredaktorka denníka SME Beáta Balogová.
„Na Slovensku máme skúsenosti so zahraničnými majiteľmi médií, ktorých je dokonca viac ako slovenských, a neviem si predstaviť posudzovať koncentráciu médií z hľadiska plurality inak, ako na nadnárodnej úrovni,” poznamenal štátny tajomník ministerstva kultúry Radoslav Kutaš, ktorý považuje za prínosný aj návrh na zriadenie celoeurópskeho regulátora.
Akt o slobode médií sa zaberá aj problematikou transparentnosti vlastníctva financovania médií, predvídateľnosťou ich financovania, sprehľadnením mechanizmov inzerovania, ochranou novinárov pred politickými a mocenskými záujmami či osobitým postavením médií verejnej služby.
Vladimír Šucha, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku (ZEK) potvrdil, že Slovensko je na strane Európskej komisie v nastávajúcom legislatívnom procese a budeme robiť, čo bude v našich silách, aby sme pre médiá a novinárov vytvárali bezpečný priestor.
Akt o ochrane plurality a nezávislosti médií
Európska komisia (EK) dnes prijala európsky akt o slobode médií, ktorý predstavuje nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v Európskej únii (EÚ). EK o tom informuje na svojej webstránke.
Navrhované nariadenie okrem iného obsahuje záruky proti politickému zasahovaniu do redakčných rozhodnutí a proti sledovaniu, kladie dôraz na nezávislosť a stabilné financovanie verejnoprávnych médií, ako aj na transparentnosť vlastníctva médií a prideľovania štátnej reklamy a tiež sa v ňom stanovujú opatrenia zamerané na ochranu nezávislosti redaktorov a zverejňovanie konfliktov záujmov.
Akt sa bude zároveň zaoberať otázkou koncentrácie médií a vytvorí novú nezávislú Európsku radu pre mediálne služby pozostávajúcu z vnútroštátnych orgánov pre médiá. Komisia prijala aj doplňujúce odporúčanie na podporu vnútorných záruk redakčnej nezávislosti.
„V posledných rokoch sme pozorovali rôzne formy tlaku na médiá. Je najvyšší čas konať. Musíme stanoviť jasné zásady: žiadny novinár by nemal byť v súvislosti so svojou prácou tajne sledovaný, žiadne verejnoprávne médiá by sa nemali stať nástrojom propagandy. Preto dnes po prvý raz navrhujeme spoločné záruky na ochranu slobody a plurality médií v EÚ,” uviedla podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
Garancia fungovania médií bez zásahov
„EÚ je najväčším demokratickým jednotným trhom na svete. Mediálne spoločnosti zohrávajú kľúčovú úlohu, ale čelia klesajúcim príjmom, ohrozeniam slobody a plurality médií, vzniku veľmi veľkých online platforiem a nesúrodej spleti rôznych vnútroštátnych pravidiel. Európsky akt o slobode médií poskytuje na úrovni EÚ spoločné záruky s cieľom garantovať pluralitu názorov a fungovanie médií bez akýchkoľvek zásahov, či už súkromných alebo verejných,” uviedol komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
„Nový európsky kontrolný orgán bude podporovať účinné uplatňovanie týchto nových pravidiel pre oblasť slobody médií a sledovať koncentráciu médií, aby nebola ohrozená ich pluralita,” dodal.
Európsky akt o slobode médií by mal zabezpečiť, aby verejné aj súkromné médiá mohli ľahšie fungovať na vnútornom trhu EÚ naprieč hranicami, bez neprimeraného tlaku a pri zohľadnení digitálnej transformácie mediálneho priestoru.
Komisia zároveň navrhuje zriadiť novú nezávislú Európsku radu pre mediálne služby zloženú z vnútroštátnych mediálnych orgánov. Rada bude podporovať účinné a konzistentné uplatňovanie právneho rámca EÚ pre mediálnu oblasť a bude pomáhať Komisii pri príprave usmernení o regulačných záležitostiach týkajúcich sa médií. Bude môcť vydávať aj stanoviská k vnútroštátnym opatreniam a rozhodnutiam, ktoré majú vplyv na mediálne trhy a koncentráciu na mediálnom trhu.
Rada by tiež mala koordinovať vnútroštátne regulačné opatrenia týkajúce sa médií mimo EÚ, ktoré predstavujú riziko pre verejnú bezpečnosť, s cieľom zabezpečiť, aby tieto médiá neobchádzali pravidlá platné v EÚ. Výbor zorganizuje štruktúrovaný dialóg medzi veľmi veľkými online platformami a mediálnym sektorom s cieľom podporiť prístup k rôznym mediálnym ponukám a monitorovať, či platformy dodržiavajú samoregulačné iniciatívy, ako je Kódex postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií.
V rámci riadneho legislatívneho postupu by teraz mali o návrhu nariadenia Komisie rokovať Európsky parlament a členské štáty. Keď bude návrh schválený, bude priamo uplatniteľný v celej Európskej únii. Komisia podporí diskusie, najmä v rámci Európskeho fóra spravodajských médií, o dobrovoľných postupoch mediálnych spoločností spojených so sprievodným odporúčaním.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA