Slovensko sa vydalo „gréckou cestou“ k bankrotu. Verejné financie sú v akútnom stave

  • Verejné financie Slovenskej republiky sa dostali do kritického stavu
  • Ak politici nezačnú s týmto problémom niečo robiť, hrozí krajine v budúcnosti bankrot
NR SR, bezdomovec
Slovensku hrozí bankrot TASR/Henrich Mišovič, Martin Baumann
  • Verejné financie Slovenskej republiky sa dostali do kritického stavu
  • Ak politici nezačnú s týmto problémom niečo robiť, hrozí krajine v budúcnosti bankrot

Správa, ktorú nedávno zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), upozorňuje na kritický stav verejných financií na Slovensku. RRZ je inštitúcia, ktorej úlohou je dbať na dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Podľa uvedenej správy je situácia veľmi nebezpečná a hrozí, že Slovensko sa dostane do stavu bankrotu. Rada preto vyzýva vládu, aby okamžite prijala opatrenia na trvalé zlepšenie hospodárenia štátneho rozpočtu.

Hlavným problémom je nedostatočná udržateľnosť verejných financií, čo znamená, že štát vytvára veľký dlh. Podľa RRZ je tento stav dlhodobo neudržateľný a bude mať negatívny vplyv na ekonomiku krajiny. Rada upozorňuje, že v nasledujúcich desaťročiach bude situáciu ešte zhoršovať demografická zmena, teda zmena v štruktúre obyvateľstva.

Akú úroveň dosiahol verejný dlh

Vláda by preto mala čo najskôr prijať opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu rastu verejného dlhu. V opačnom prípade hrozí, že štátny rozpočet sa dostane do stavu, keď nebude schopný svoje záväzky splácať a hrozí bankrot, upozorňuje web Kryptomagazin.

Verejný dlh dosiahol rekordnú úroveň. Tento nárast dlhu je výsledkom vysokých výdavkov štátu, nedostatočných príjmov, negatívneho vplyvu pandémie COVID-19 a energetickej krízy na hospodárstvo krajiny.

Aj Európska komisia upozorňuje na závažnosť situácie a varuje, že Slovensko je jednou z krajín EÚ s najhoršou situáciou v oblasti verejných financií a hrozí mu bankrot. Táto situácia je veľmi znepokojujúca.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť poukazuje na obrovskú nerovnováhu medzi výdavkami a príjmami štátneho rozpočtu. Výdavky sú výrazne vyššie ako príjmy. Zvýšenie výdavkov, najmä v oblasti sociálnych dávok, zdravotníctva a dotácií na náklady spojené s energiami, spôsobuje, že príjmy štátu nestačia na pokrytie týchto mimoriadnych výdavkov.

Analytik vyzýva k zmene výdavkovej politiky

Redakcia Startitup požiadala odborníka na financie analytika Radovana Ďuranu o vysvetlenie situácie, ako aj o to, aby povedal, ako vidí budúcnosť Slovenska.

Na otázku, aké dôsledky môže mať nedostatočné zlepšenie hospodárenia štátneho rozpočtu na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v Slovenskej republike, odpovedal nasledovne: „V lepšom prípade prísne úsporné opatrenia a zvyšovanie daní v blízkej budúcnosti. V horšom prípade, v horizonte 20 rokov, zásadné zníženie výdavkov, aké zažili v Grécku.“

Základným faktorom, ktorý prispieva k obrovskej nerovnováhe v štátnom rozpočte, je podľa slov analytika „nezodpovedná výdavková politika“.

„Frázy ako ,musíme sa podeliť s občanom‘ a ,každý má mať nárok na bezplatný prístup či dávku‘ ovládli politickú diskusiu. Stratégia všetkým všetko bezplatne sa musí skončiť nakoniec krachom.“

„Krokom číslo jedna je neprijímanie nových výdavkových politík. Tie by mali vznikať len na základe zrušenia či úpravy starých politík. Krokom číslo dva je spomalenie valorizácie týchto výdavkov. Krokom číslo tri je zmena nároku na dávky. Aby solidarita s núdznymi nahradila plytvanie vyplývajúce z plošných dávok. Osobitným krokom je reforma verejnej správy. Aj v jej prípade by malo platiť, že každá nová povinnosť, kompetencia, by mali byť doplnené zrušením inej povinnosti, kompetencie. Verejný sektor nemôže robiť všetko, musí priorizovať,“ hovorí Radovan Ďurana o tom, ako by mala vláda v tomto prípadne postupovať.

Konkrétne opatrenia, ktoré by mohli pomôcť naplniť tieto ciele a znížiť deficit štátneho rozpočtu, sú podľa odborníka:

„Prísne rozpočtové opatrenia. Rozpočtové organizácie samy od seba neušetria. Paradoxne sa ukazuje, že povinnosť ušetriť 5 – 10 % výdavkov je najrýchlejšia cesta k úsporám – ale tieto sa musia vzťahovať aj na sociálne transfery, nielen na prevádzku,“ vysvetľuje na záver.

Ako teda zlepšiť situáciu verejných financií na Slovensku?

Pre naplnenie rozpočtových cieľov a dosiahnutie udržateľnosti verejných financií je nevyhnutné, aby vláda prijala rýchle a účinné opatrenia. Tieto opatrenia by mali zahŕňať obmedzenie výdavkov štátneho rozpočtu a zvýšenie príjmov. Je dôležité efektívne využívať dostupné finančné prostriedky.

Okrem toho treba zaviesť aj dlhodobé opatrenia, ktoré budú riešiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Zmena demografickej štruktúry obyvateľstva v budúcnosti významne ovplyvní verejné financie, a preto treba včas reagovať a prijať opatrenia na tento demografický vývoj.

Vláda by mala konať rýchlo a zodpovedne v zabezpečovaní dlhodobej udržateľnosti verejných financií a zabráneniu kolapsu štátneho rozpočtu. Bez rýchlych a účinných opatrení hrozí, že situácia sa ešte zhorší a dlh Slovenska bude ďalej rásť. 

Vplyv na verejné financie má aj vysoká inflácia, nízke reálne mzdy a vysoké úrokové sadzby. Všetky tieto faktory spolu prispievajú k zložitej situácii v oblasti verejných financií na Slovensku.

Každý občan zároveň môže prispieť k riešeniu problémov verejných financií svojím zodpovedným prístupom k financiám a podporou opatrení, ktoré budú zlepšovať hospodárenie štátneho rozpočtu.

Zdroje: RRZ, Kryptomagazin

Najnovšie videá

Trendové videá