Stávkové kancelárie sú zlatou baňou, štát na nich zarába milióny
- V posledných rokoch sa hazardu na Slovensku venovala veľká pozornosť
- V roku 2017 do štátneho rozpočtu z hazardu prišlo až 200 miliónov eur
- Stávkové spoločnosti majú pomerne podobné zisky, ich tržby sú však mnohonásobne vyššie
- V posledných rokoch sa hazardu na Slovensku venovala veľká pozornosť
- V roku 2017 do štátneho rozpočtu z hazardu prišlo až 200 miliónov eur
- Stávkové spoločnosti majú pomerne podobné zisky, ich tržby sú však mnohonásobne vyššie
Začiatkom týždňa v sídle štátneho Tiposu zasahovala Národná kriminálna agentúra (NAKA), pričom hlavným dôvodom bolo podozrenie z prania špinavých peňazí, informoval o tom denník SME. Cez nelegálne hráčske kontá tak podľa kontrolórov nelegálne pretieklo niekoľko miliónov eur.
Práve lotériové a stávkové spoločnosti sú doslova zlatou baňou, nakoľko ich ročné tržby predstavujú niekoľko stoviek miliónov eur. Ich hlavným miestom pôsobenia je v posledných rokoch predovšetkým online priestor, čo potvrdil aj zakladateľ prvej stávkovej spoločnosti na Slovensku, Otto Berger. „Práve online tipovanie predstavuje asi 80%,“ uviedol v nedávnom rozhovore pre magazín Forbes.
V súvislosti s kauzou prania špinavých peňazí tak vzniká množstvo otázok, ktoré súvisia nielen s Tiposom, ale so stávkovými kanceláriami na Slovensku vo všeobecnosti.
Štát na hazarde zarába ročne milióny eur
V posledných rokoch sa hazardu na Slovensku venovala veľká pozornosť, o čom svedčí aj viacero prijatých zákonov či noviel, ktoré zavádzajú nové pravidlá.
Za úplný zákaz hazardu sa snažia bojovať aj viaceré krajské mestá, najnovšie napríklad predstavitelia Iniciatívy zastavme hazard avizovali zbieranie podpisov pod petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste. Túto iniciatívu vníma pozitívne aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. V minulosti pritom petíciu začal práve primátor Bratislavy spolu s niektorými starostami.
Na druhej strane však na hazarde zarábajú nielen stávkové spoločnosti, ale aj samotný štát, ktorý už viackrát ohlásil boj proti nelegálnemu hazardu a opatrenia na zvýšenie príjmov z hazardných hier.
Pre štát boli v minulosti problémom predovšetkým zahraničné firmy, ktoré poskytovali svoje služby aj hráčom zo Slovenska. Ich sídla sú však prevažne v krajinách ako Gibraltar, Malta či Cyprus, kde aj odvádzali dane. Podľa odhadu ASS SR tak kvôli tomu štátna pokladnica v roku 2015 prišla o približne 23 miliónov eur. Len v roku 2015 však do štátneho rozpočtu putovalo až 170 miliónov eur práve z hazardu.
V roku 2017 do štátneho rozpočtu z hazardu prišlo až 200 miliónov eur. Výška dane na Slovensku pre online kurzové a kasínové stávky predstavuje 22%.
Chceme bojovať proti hazardu, no lotériovú spoločnosť vlastní štát
Národná lotériová spoločnosť Tipos bola založená už v roku 1992 a prevádzkuje štátnu lotériu a ďalšie hazardné hry na základe individuálnych licencií udelených Ministerstvom financií SR.
Jediným zakladateľom a akcionárom je Slovenská republika, zastúpená Ministerstvom financií SR. Štátny Tipos má pritom na trhu monopol v oblasti hazardných hier prevádzkovaných na internete.
Spoločnosť Tipos neustále zvyšuje svoje tržby, ktoré sa v roku 2018 vyšplhali až na viac než 474 miliónov eur. Na druhej strane však spoločnosť uvádza zisk len približne 8 miliónov eur. Takéto vysoké tržby vlani nezaznamenala napríklad ani Tatrabanka, ktorej tržby predstavovali 446 miliónov eur, no na druhej strane bol zisk vyčíslený na 109 miliónov eur.
Stávkové spoločnosti ročne vykazujú aj polmiliardové tržby, kde sú zisky?
Platí to pre všetky stávkové kancelárie na území Slovenska. Tou najziskovejšou je najväčšia rodinná firma – Niké. Jej tržby v minulom roku predstavovali vyše 553 miliónov eur, vďaka čomu predbehla aj spoločnosti, akými sú napríklad Orange, Eset či Tatrabanka.
Na druhej strane však spomínané spoločnosti vykazujú vzhľadom na tržby aj tomu primerané zisky, ktoré sa pohybujú v desiatkach či stovkach miliónov eur. Stávkové spoločnosti Tipsport, Fortuna, Niké a lotériová spoločnosť Tipos majú pomerne podobné zisky, ktoré neprekračujú hranicu 10 miliónov eur a to aj napriek tomu, že ich tržby sú mnohonásobne vyššie.
Príjmy stávkových spoločností však ani zďaleka nepredstavujú len jednotlivé vklady stávkujúcich, ale aj rôzne spolupráce či sponzorstvá. Vo vlastníctve majú napríklad športové online portály, sú generálnym partnerom futbalových a hokejových klubov, vrátane reprezentácie a v neposlednom rade je po nich pomenovaná aj najvyššia futbalová liga na Slovensku.
Že sa jedná o dobrý biznis nepotvrdzujú len finančné štatistiky za posledné roky, ale aj viaceré kauzy prelievania peňazí za posledné roky či záujem finančných skupín, keďže Penta má od roku 2004 v stávkovej kancelárii Fortuna 96%-ný podiel.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SME, Forbes, Trend, zakonypreludi.sk, Finstat, Hnonline