Ste tam, aby ste súťažili. Neriskujte hnev čínskej vlády, pretože je nemilosrdná, odkazuje olympionikom známa politička
- Zimné olympijské hry zažívajú obrovský diplomatický bojkot
- Kvôli porušovaniu ľudských práv sa mnohí predstavitelia štátov do Pekingu rozhodli nevycestovať
- Jedna z hlavných aktérok bojkotu teraz vyzýva športovcov, aby boli radšej ticho
- Zimné olympijské hry zažívajú obrovský diplomatický bojkot
- Kvôli porušovaniu ľudských práv sa mnohí predstavitelia štátov do Pekingu rozhodli nevycestovať
- Jedna z hlavných aktérok bojkotu teraz vyzýva športovcov, aby boli radšej ticho
„Ste tam, aby ste súťažili. Neriskujte hnev čínskej vlády, pretože je nemilosrdná,“ vyzvala športovcov pred začiatkom ZOH v Pekingu predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová.
„Viem, že niektorí by chceli prehovoriť, keď už sú tam. Rešpektujem to. Ale tiež sa obávam, čo by čínska vláda mohla urobiť ich reputácii a ich rodinám.“
Pelosiová tiež kritizovala Medzinárodný olympijský výbor za rozhodnutie, že hry sa budú odohrávať v Pekingu. Podľa nej organizácia zatvára oči nad porušovaním ľudských práv v Číne, čím narážala na zadržiavanie moslimskej menšiny Ujgurov v prevýchovných táboroch, informuje agentúra Reuters.
Demokratka z Kalifornie tiež uviedla, že Spojené štáty majú morálnu povinnosť odsúdiť porušovanie ľudských práv, od športovcov však nechce, aby riskovali.
Na porušovanie ľudských práv už dlho upozorňujú ľudskoprávne organizácie, ktoré vyzývajú na bojkot hier.
„Nie je možné, aby olympijské hry boli ‚silou dobra’, ako tvrdí Medzinárodný olympijský výbor, kým sa hostiteľská vláda dopúšťa ťažkých zločinov porušovaním medzinárodného práva,“ cituje TASR riaditeľku ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) pre Čínu Sophie Richardsonová.
Okrem politických predstaviteľov však boli tieto slová namierené aj na športovcov. Športový bojkot by však pre mnohých športovcov znamenal zničenie kariéry, na ktorú sa pripravovali celý život.
Diplomatický bojkot podporilo veľa štátov
Nancy Pelosiová bola jednou z političiek, ktoré hlasno vyzývali na bojkot olympiády. Podľa nej by mali všetky hlavy štátov bojkotovať tohtoročné hry.
„Nevzdávajme úctu čínskej vláde tým, že hlavy štátov odídu do Číny,“ cituje Pelosiovej slová z mája BBC.
„Ak hlavy štátov idú do Číny počas prebiehajúcej genocídy, skutočne to vyvoláva otázku, aké morálne právo majú na to, aby v budúcnosti hovorili o ľudských právach kdekoľvek na svete?“
Spojené štáty sa nakoniec stali jednými z prvých, kto oficiálne potvrdil diplomatický bojkot hier. V súčasnosti nevyšle žiadnych politických predstaviteľov do Pekingu ani Kanada, Austrália či väčšina európskych krajín. Medzi nimi je aj Slovensko.
„Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv. Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu,“ cituje decembrové slová hovorkyne Bieleho domu Jen Psakiovej TASR.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, BBC, TASR