„Ste trápnučkí,“ zotrel Matovič Zastavme korupciu. Tvrdia, že existujú dve verzie príbehu o úplatku
- Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na dve verzie Matovičovho príbehu
- Včera ho zverejnil na Facebooku
- Prostredníctvom neho napadol LOZ
- Matovič odkazuje: Ste trápnučkí
- Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na dve verzie Matovičovho príbehu
- Včera ho zverejnil na Facebooku
- Prostredníctvom neho napadol LOZ
- Matovič odkazuje: Ste trápnučkí
Na rokovania s LOZ neprišiel, no na Facebooku zverejnil príbeh, ktorý sa preklenul do útoku na lekárov. Týka sa údajnej korupcie. „Minister financií dnes v statuse opísal príbeh, ako musela jeho matka dať úplatok lekárovi, ktorý operoval jeho otca. Rovnaký príbeh sme od neho počuli pred 10 rokmi. S tým rozdielom, že vtedy tvrdil, že úplatok dal lekárovi on,“ informuje Nadácia zastavme korupciu na sociálnej sieti.
Nadácia ako dôkaz o druhej verzii príbehu uverejnila post, kde je možné vidieť fotografiu z denník Nový Čas, ktorý o úplatku vtedy napísal. Článok je na portáli uverejnený stále. Obe verzie sa zhodujú v tom, že si lekár pri úplatku mal vypýtať peniaze sám, malo ísť o 5 000 a za operáciu jeho otca, ktorý neskôr, bohužiaľ, zomrel.
Dostávame k faktu, že bol svedkom, respektíve možno úplatok sám lekárovi dal, aktuálne je už skutok podľa nadácie premlčaný. „Najlepšie by totiž urobil, ak by na skutok upozornil v čase, keď ešte nebol premlčaný,“ píšu konkrétne.
„Minister tak svojím konaním nielen že vyvoláva ďalšiu nedôveru a nenávisť v spoločnosti, ale ako líder protikorupčného hnutia nejde ani dobrým príkladom,“ dodávajú.
Napriek tomu v roku 1995, kedy sa mal úplatok stať, bola v zákone diera, ktorá úplatky, ako ich poznáme v dnešnej legislatíve, nekonkretizovala, čo odkázal Matovič v komentári nadácii.
Matovič: Ste trápnučkí
Reakcia na status Zastavme korupciu od Igora Matoviča netrvala dlho. Avšak minister v komentári klasicky svojským spôsobom vysvetlil situáciu.
„Skúste si aspoň vygúgliť viacero článkov z toho času, kde sú moje autentické citáty a vysvetlenia – nie len nejakú autorskú sprostosť NČ zo dňa po funuse. Aj keď som osobne výpalné ,lekárovi’ nedal, tým, že sme pri tom boli dvaja z rodiny, je úplne normálne, že to beriem, že sme ho dali, či ja som dal. “
Ak sa do problému ponoríme hlbšie, v roku 2012, kedy mal ísť líder OĽANO na detektor lži, na ktorý pozval aj ďalších politikov, sa vyjadril pre portál Aktuality následne: „Samozrejme, že prejdem. Nikdy som úplatok nedal a nezobral! Osobne som ho nedával, takže na otázku, či som úplatok dával, tak prejdem a v tom čase nebol v trestnom zákone definovaný trestný čin dávania alebo brania úplatku.“
V reakcii ešte uverejnila nadácia separátny komentár pod príspevkom. „Netvrdíme, že korupcia v zdravotníctve nie je. Ale proti drobnej korupcii v zdravotníctve sa dá bojovať jedine tak, že ak sa s ňou stretneme, ju nahlásime. Považujeme za nefér obracať takýmto spôsobom nenávisť a hnev v spoločnosti voči všetkým čestným lekárom,“ dovysvetľuje.
Útok a koniec rokovaní zo strany ministra financií
Po spomenutí korupcie v statuse sa politik posunul k aktuálnym témam, ktoré atakujú Slovensko.
„Dnes som ministrom financií a pred pár týždňami som mal rokovanie so spomenutým ‚lekárom’. Zastupoval lekársky stav, ja štát. Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím pred sebou ľudský odpad. Odpad, ktorý sa pred Slovenskom tvári na elitu, a, bohužiaľ, Slovensko ho za elitu považuje,“ nešetril drsnými slovami Matovič.
„Zvládol som to, zastupoval som štát, nie syna otca so zhubným nádorom v hlave, za ktorého operáciu si bezcitný chrapúň od mamy príkladne vydieračským spôsobom vypýtal motivačné, a kým neprišlo, ani operovať nezačal,“ píše ďalej.
„Dnes mám problém rovnaký. Nedokážem viac sedieť a ‚rokovať’ s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech. Rokoval som s odborármi cca 40 hodín, viac nebudem,“ uzavrel Matovič.
Vedec Čekan: Nakoniec si to vždy odskáče slovenská verejnosť
K aktuálnej situácii sa po uverejnení statusu ministra financií SR vyjadril aj slovenský vedec Pavol Čekan. Ten stojí pevne za lekármi a vysvetľuje, že si zaslúžia lepšie podmienky v našej krajine.
„Lepšie podmienky na prácu pre nich znamenajú vyššia šanca, že nás vyliečia alebo zachránia nám život. Slovenskí zdravotníci si zaslúžia vyššie platy, špeciálne preto, lebo sú esenciálni pre naše zdravie a životy, čo dokázali v pandémii. Ak zdravotníci nebudú odchádzať do zahraničia aj kvôli lepším platom a zostanú doma, lepšie pre nás všetkých, lebo nás bude mať kto liečiť a zachraňovať naše životy,“ snaží sa vysvetliť online publiku.
Neopomenul ani pripomenutie, že bez dohody vlády s lekármi sa ďaleko Slovensko nedostane a ohrození sú skutočne hlavne pacienti.
„A tým, ktorí si z tejto ťažkej situácie len vytĺkajú politické body, štvú spoločnosť proti zdravotníkom, šíria o nich nepravdy, bránia dohode, atď., prajem a prosím, aby si zachovali zdravý rozum, aby svoje konanie a postoje prehodnotili a začali premýšľať aj nad naším zdravím a našimi životmi. Lebo nakoniec si to vždy odskáčeme my, slovenská verejnosť,“ ukončil svoj príspevok.
Odborári sa napokon s vládou dohodli
Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO).
Vyše 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb.
Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota.
V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.
Zdroje: Facebook/Nadácia Zastavme korupciu, TASR, Startitup, Facebook/Pavol Čekan, Aktuality