Štefan a Maroš založili umelecký festival v ťažkých časoch: „V kríze je len vláda, ktorá kultúru brzdí“
- Situácia v kultúre nie je v súčasnosti jednoduchá
- Hlavnou myšlienkou festivalu je rozmanitosť

- Situácia v kultúre nie je v súčasnosti jednoduchá
- Hlavnou myšlienkou festivalu je rozmanitosť
Aj keď kultúrne inštitúcie fungujú a podujatia sa konajú, situácia v oblasti kultúry v súčasnosti nie je jednoduchá. Mnohí umelci a organizátori zápasia s nedostatkom finančnej podpory. V kultúre sa vytvára napätie medzi niektorými politikmi a kultúrnou obcou.
Práve v takejto atmosfére sa Štefan Polák a Maroš Mikita rozhodli založiť umelecký festival Vlny v malom meste na východnom Slovensku. Umelecký festival sa uskutočnil v marci v meste Sabinov. Išlo o nový festival, ktorý spájal technológie s umením prostredníctvom svetelných objektov. „Naším cieľom je zvýšiť povedomie o súčasnom digitálnom umení a poskytnúť priestor pre prezentáciu inovatívnych umeleckých foriem,“ informovali nás organizátori.
„Hlavná myšlienka festivalu je rozmanitosť. Chceme prinášať rôzne pohľady na umenie, pozitívne aj negatívne pocity. Festival Vlny má spájať ľudí s umením, ale aj ľudí medzi sebou. Chceme ukázať, že aj na Slovensku sa ľudia vedia spojiť pre dobrú vec. Je pre nás dôležité vytvárať komunitu a dať priestor šikovným mladým ľuďom. Veríme, že tento festival bude prínosom nielen pre umelcov, umelkyne a odbornú verejnosť, ale aj pre širšie publikum zaujímajúce sa o moderné formy vizuálneho umenia,“ povedal Maroš jeden z organizátorov festivalu Vlny.
Umelecký festival v čase kultúrnej krízy
Ako sme spomínali vyššie, Štefan sa s Marošom rozhodli založiť umelecký festival v čase kultúrnej krízy na Slovensku. Ich motiváciou bolo vytvoriť priestor pre prezentáciu inovatívnych umeleckých foriem.
„Mňa osobne motivovalo práve toto ťažké obdobie, nielen pre kultúru, ale pre celý svet. Hovorí sa, že najlepšie projekty vznikajú práve v týchto časoch, a ja verím, že sme na správnej ceste. Ľudia v podobných obdobiach, aké zažívame, hľadajú aspoň na malý moment niečo pozitívne, radi sa spájajú, tvoria a premýšľajú, aby zamestnali svoju myseľ niečím iným než len politikou, aj keď politika a umenie sú často prepojené,“ povedal pre Startitup Maroš.
„Založenie festivalu beriem ako moju umeleckú povinnosť pre mladých a začínajúcich umelcov. Som vo veku, kedy nemôžem čakať, že niekto tam vonku niečo vytvorí alebo zlepší. Ak chcem vidieť zmenu a vytvoriť nové možnosti pre umeleckú obec, musím začať od seba,“ dodal Štefan.
Pri prípravách festivalu Maroš nevnímal nič, čo by ho vyslovene odradilo, aj keď priznal, že sa objavili chvíle frustrácie. Najväčšou výzvou pre neho však bola koordinácia tímu a efektívne rozdelenie času pri realizácii inštalácií. Napriek náročným situáciám sa im všetko podarilo úspešne dokončiť.
Za jednu z najväčších výziev považuje Štefan prechod od samotného nápadu k jeho praktickej realizácii. Práve počas vytvárania inštalácií dochádzalo k neočakávaným situáciám, ktoré si vyžadovali operatívne riešenia. Nultý ročník festivalu vníma ako dôležitú osobnú skúsenosť, ktorú plánuje zohľadniť a zúročiť pri organizácii ďalšieho ročníka.
„Nultý ročník festivalu Vlny sme tento rok financovali z vlastných zdrojov. Veríme v jeho potenciál a chceme priniesť nový umelecký zážitok pre všetkých návštevníkov. Do budúcna však plánujeme hľadať podporu prostredníctvom grantov, partnerstiev a ďalších možností financovania, aby sme mohli festival ešte viac rozvíjať,“ informoval.
Situácia v kultúre nie je jednoduchá
Ako sme spomínali vyššie, aj v našich starších článkoch, situácia v kultúre v poslednom období nie je vôbec jednoduchá. Na danú situáciu majú názor aj organizátori festivalu Vlny v Sabinove.
„Slovenská kultúra je nepochybne v kríze. Môžeme to vidieť na nedostatočnej podpore zo strany štátu, o ktorej sa hovorí, odlive talentov do zahraničia, častých zmenách vedenia a na tom, že mnohé historické pamiatky sú v zlom stave,“ povedal Maroš .
„Tradičné remeslá a folklór sú síce podporované, ale často len ako turistické atrakcie, nie ako živá súčasť kultúrneho života. Chýba nám prepojenie kultúry s modernými technológiami, no o tomto všetkom by sa dalo diskutovať hodiny.“
Štefan dodal, že ako mladý a začínajúci umelec vníma, že naša kultúra a umenie je na okraji záujmu štátu. „Sled nedávnych udalostí nám jednoducho ukazuje, že našu krajinu riadia ľudia, ktorí sú absolútne nekultúrni. Nehovoriac o viacerých profesiách z umeleckej oblasti, ktoré sú veľmi podhodnotené.“
Nemyslí si, že umenie a kultúra by boli v kríze. „V kríze je len súčasná vláda, ktorá ju hlboko ovplyvňuje a brzdí. Ak je spoločnosť odstrihnutá od kvalitného vzdelávania a slobodnej kultúry, práve vtedy je najviac ohrozená. Preto jediným spôsobom, ako sa stať tolerantnou a vyspelou spoločnosťou, je využiť svoje občianske práva, postaviť sa za demokraciu a neostať ticho.“
Štefan vníma ako najväčší problém v kultúre dlhodobé podfinancovanie, ktoré sa ešte prehĺbilo za súčasného vedenia. Kriticky hodnotí aj prítomnosť neodborníkov na kľúčových pozíciách, ktorí ovplyvňujú smerovanie kultúrnej politiky. Zdôrazňuje, že kultúra a umenie by mali zostať priestorom pre slobodnú sebarealizáciu a zároveň plniť svoju tradičnú úlohu.
Kde bude slovenská kultúra o 10 rokov
Maroš verí, že kultúra sa v blízkej budúcnosti stane prirodzenou a dôležitou súčasťou života ľudí na Slovensku. Dúfa, že už o pár rokov bude v spoločnosti vnímaná ako hodnota, na ktorú môžeme byť právom hrdí.
Organizátor Štefan si praje, aby kultúra bola slobodná, plne podporovaná štátom a otvorená pre každého.
Na záver by organizátori odkázali mladým ľuďom, ktorí chcú podporovať kultúru, ale nevedia, kde začať, aby sa nebáli zapojiť a ísť na festival či podujatie.
„Každý môže začať od seba. Najjednoduchšie je jednoducho ísť – na podujatie, festival, divadelné predstavenie, stand-up alebo aj len do kina. Dôležité je nájsť si ten druh kultúry alebo umenia, ktorý nás oslovuje, a podporiť ho tým, že sa zúčastníme,“ povedal Maroš.
Myslí si, že je tiež dôležité podporovať miestnu kultúru, spájať sa a tvoriť komunity. Čím viac ľudí bude zainteresovaných, tým viac sa môže zmeniť kultúrne dianie v našom okolí. Každý môže začať jednoducho – aj vo svojom meste či obci, stačí, ak sa bude zaujímať a zúčastní sa toho, čo mu je blízke, doplnil.
„Iba národ, ktorý je kultúrny, je národ, ktorý má budúcnosť. Treba začať od malých krokov, ako je návšteva divadla vo vašom rodnom meste až po vytváranie nových umeleckých platforiem, startupov, eventov alebo, ako v našom prípade, festivalov,“ povedal na záver Štefan.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska