Štefančík: Fico a Kaliňák za mrežami Smer zatiaľ neohrozia. Nezabudnime ale aj na Pellegriniho

Na snímke Robert Kaliňák, Robert Fico a Peter Pellegrini
TASR/Dano Veselský, Martin Baumann, v

Autor je politológ, publicista a pedagóg.

Ak budeme hodnotiť dôsledky aktuálneho obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, na prvom mieste je potrebné zdôrazniť, že stále platí princíp prezumpcie neviny.

Takže na oboch bývalých vysoko postavených verejných funkcionárov a súčasnú stranícku špičku Smeru-SD musíme nazerať ako na nevinné osoby. Ak máme záujem o spravodlivosť, musíme rešpektovať všetky princípy právneho štátu a prezumpcia neviny je jedným z nich.

Bez vetra sa však ani lístok nepohne a my zatiaľ môžeme uvažovať v rovine hypotéz. A tá najdôležitejšia znie jasne. Podľa doteraz zverejnených informácií to vyzerá tak, že tu nielen ktosi uniesol štát, vytvoril obludný systém korupcie a klientelizmu, ale že hrubokrkú horehronskú mafiu z polovice deväťdesiatych rokov nahradila mafia bielych golierov s dosahom na tie najvyššie miesta slovenskej politiky.

Mikuláš Černák musí dnes so závisťou čítať správy o tom, ako sa dalo kradnúť aj bez fyzickej likvidácie svojich konkurentov. Hoci na konci toho systému, ktorý tu Smer-SD spolu s inými stranami spoločne budovali, bola vražda novinára a jeho partnerky. Pravdepodobne na objednávku niekoho, kto z tohto systému ťažil.

Preferencie sa zatiaľ meniť nebudú 

V tejto situácii je namieste sa opýtať, aký vplyv bude mať obvinenie Fica a Kaliňáka na stranícke preferencie, na popularitu strany či na ďalší koaličný potenciál strany Smer-SD. Odpoveď sa javí zatiaľ jednoduchá. Žiadny.

Predstavitelia Smeru-SD od odchodu do opozície vykresľujú vládnu koalíciu ako fašistov, diktátorov, ako totalitný režim likvidujúci nielen demokraciu a opozičné strany, ale aj konkrétnych ľudí. Či už fyzicky (Lučanský) alebo vykonštruovanými obvineniami.

Volič Smeru-SD je touto každodennou propagandou po dvoch rokoch dostatočne indoktrinovaný, takže špičky Smeru-SD za mrežami sú pre neho len potvrdením, že sa v tomto štáte deje niečo nečestné, neakceptovateľné, že súčasné vládne strany budujú nový nedemokratický režim, proti ktorému je potrebné sa postaviť a protestovať na uliciach.

Z tohto dôvodu je na mieste naformulovať predpoklad, že pohľad na Kaliňáka alebo Fica s putami na rukách neotrasie preferenciami strany, skôr naopak, posilní presvedčenie voliča Smeru-SD, že táto vláda likviduje posledné pozostatky sociálnej, teda na občana orientovanej demokracie, ktoré tu „sociálni demokrati“ celé tri volebné obdobie tak prácne budovali.

Robert Fico
zdroj: TASR/Martin Baumann, FB/Smer-SD

Fico vo väzení je z kategórie sci-fi

Preferenciami strany by však predsa len mohlo zatriasť, ak by sa Robert Fico na základe odsudzujúceho rozsudku príslušného súdu dostal skutočne na niekoľko rokov do väzenia.

Do väzenia, nie do väzby na niekoľko dní či týždňov. Smer-SD vždy bol, je a bude stranou jedného muža a s Ficom rastú a padajú stranícke preferencie.

Zvyšok straníckeho ansámblu sú len štatisti vytvárajúci zdanie, že ide o demokratickú stranu. A hoci by odsúdení Fico s Kaliňákom mohli pôsobiť ako martýri, ako obete totalitných praktík súčasnej vlády, z väzenia sa strana riadiť predsa len nedá.

Lenže vzhľadom na podmienky, ktoré sú na Slovensku každému politicky priemerne informovanému človeku známe, je táto hypotéza v rovine sci-fi.

Napriek dvom rokom od výmeny vlád sú štátne inštitúcie stále popretkávané nominantmi Smeru-SD, prípadne ľuďmi s podobnou hodnotovou výbavou, akú Fico s Kaliňákom dvanásť rokov prezentovali.

Fico s Kaliňákom počas rokov vo vláde vytvorili obludný systém, na ktorý je stále odkázaných dosť ľudí. Fica za mrežami by preto považovali aj za ohrozenie seba samého. A práve preto obraz odsúdeného Fica, oblečeného vo väzenskom mundúre s putami na rukách, ako sme si medzitým napríklad zvykli u Mariana Kočnera, ostáva skôr zbožným želaním časti, hoci určite nemalej, slovenskej verejnosti.

robert Kaliňák
zdroj: TASR/Martin Baumann

Aby sa nezabudlo na Pellegriniho

Určite neisto sa v tejto situácii zatiaľ cíti Peter Pellegrini. Napriek tomu, že jeho pozícia sa zdá istá, v minulosti sa objavili kauzy spojené práve s jeho menom.

Či už ide o financovanie bytu v Bratislave alebo krabicu od šampanského, v ktorej nemuselo byť šumivé víno. Pellegrini je politickým dieťaťom Roberta Fica, počnúc poslaneckým asistentom až po jeho hviezdne obdobie v pozícii predsedu vlády, Pellegrini bol a navždy zostane produktom obludného systému, ktorý tu Smer-SD roky budoval.

A keďže toto stranícke prostredie bolo mimoriadne toxické, nemožno vylúčiť, že nejaká špina sa časom nájde aj na neho. Veľa nominantov Smeru-SD, teda jeho materskej strany, už totiž čelí rôznym obvineniam a vyzerá to tak, že nie všetci chcú a budú držať bobríka mlčania.

Preto je prirodzené, že Pellegrini v tomto momente neukazuje tú novú tvár modernej sociálnej demokracie, o ktorej tak rád hovorí, ale úplne bez ostychu sa vracia k svojim prirodzeným koreňom karpatskej verzie vlády ľudu.

hlas pellegrini
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Transformácia režimu sa nepodarila

Napriek tomu, že členstvom v NATO a Európskej únii sme potvrdili našu príslušnosť k západnej civilizácii a dosť výrazne sa odklonili od autoritárskeho východu, obvinení nominanti vládnych strán alebo rovno predstavitelia vládnych strán svedčia o tom, že k politickej kultúre západu máme predsa len ešte veľmi ďaleko.

V západných demokraciách sa totiž odstupuje už len pri podozreniach z korupcie. Na Slovensku ale nejde len o korupciu. Podľa doteraz zverejnených informácií ide skôr o systém vykazujúci viac znaky mafie než právneho štátu.

A hoci sú jeho stvoritelia momentálne obvinení, určite nehodlajú odísť z politiky ako porazení. Naopak, oni chcú vyhrať nasledujúce voľby, aby vo svojej práci mohli pokračovať.

Bude záležať len na občanovi, ktorú líniu budúceho smerovania Slovenska si vyberie. Približovanie k Západu, kde podozriví odchádzajú z funkcie, pretože sami cítia stratu dôvery voličov a aspoň trochu si ctia zásady právneho a spravodlivého štátu, alebo návrat k obludnému systému korupcie a klientelizmu s pozitívnym sklonom k Rusku a mentálnym svetom bývalého režimu.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá