Štefančík: Jeden detail na Ficovi otvára oči a nepotrebuješ ani vešteckú guľu
Autor názoru je pedagóg, publicista a politológ.
Napriek tomu, že Smer-SD a ĽSNS s Republikou stoja na prvý pohľad na opačných stranách, v zásadných otázkach si mimoriadne dobre rozumejú.
Videli sme to pri hlasovaní o obrannej zmluve s USA, o vydaní Roberta Fica na väzobné stíhanie alebo najnovšie pri prejave ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v slovenskom parlamente.
Flexibilný Fico
Ukrajina bola vojensky napadnutá, momentálne sa v nej masovo vraždí civilné obyvateľstvo, Putinova armáda drancuje krajinu, ruskí vojaci znásilňujú miestne ženy, zabíjajú malé deti. A keď ukrajinský prezident prosí demokratický svet o pomoc, Fico s krajnou pravicou mu ukážu chrbát.
Fico sa pragmatickým prístupom k politike nikdy netajil. Postavil sa vždy tak, ako vietor fúkal. Raz bol z neho presvedčený Európan, inokedy kritik európskej integrácie. Raz preskakoval vatry zvrchovanosti, inokedy sadol s Maďarmi do jednej vlády. A niektorým témam, ako typický predstaviteľ karpatskej verzie sociálnej demokracie, sa úplne vyhýbal.
Cesta ku krajnej pravici
Bruselský pohľad na ľavicovú politiku s rezervovaným prístupom k cirkvi, či pozitívnym prístupom k právam sexuálnych menšín zásadne odmietal.
Lenže práve tento odklon od modernej ľavicovej politiky ho postupne približoval ku krajnej pravici. Pri mnohých témach si s nimi porozumel a rozumie lepšie, ako s predstaviteľmi západoeurópskych ľavicových strán.
Zelenského prejav
Pohľad Smeru-SD na ruskú agresiu na Ukrajine tentokrát nie je o pragmatizme. Teraz skutočne ide o ich hodnotový svet. Práve pri pohľade na ruskú agresiu si Fico mimoriadne dobre rozumie s Kotlebom či Uhríkom.
Proruský sentiment s nekritickým vzhliadaním k Rusku bol vždy trvalou súčasťou tak krajnej ľavice ako aj pravice. Obdiv k režimu s autoritárskymi prvkami im je aj dnes, v čase vojny bližší ako bruselský svet otvorenej spoločnosti.
Nie je nikoho povinnosťou súhlasiť so všetkým, čo povie ukrajinský prezident. A nie je povinnosťou ho obdivovať. Ale vypočuť si prezidenta prepadnutej krajiny armádou cudzieho štátu patrí k spôsobom, ako vyjadriť kritický postoj k Putinovej agresii.
Absurdné obvinenia
Lenže namiesto toho majú predstavitelia Smer-SD vlastnú predstavu o tom, na ktorú stranu sa v tomto konflikte postavia. O Putinovi nepočujeme z ich strany ani slovo, naopak Zelenskému poriadne nakladajú.
Vyčítajú mu, že je herec, komik, oligarchia, zbohatlík, banderovec, či hlava štátu podporujúca fašistické ozbrojené skupiny. Teda tých Ukrajincov, ktorí sa urputne bránia proti ruskej presile na východe krajiny. Až sa človeku nechce veriť, že niečo tak absurdné môže ktosi v slobodnom svete vypustiť z úst.
Iný kontext
Namieste je však opýtať sa, koho vlastne predstavitelia Smeru-SD považujú za fašistu. Len pri zbežnom pohľade na vyjadrenia z ostatných dní musí byť každému jasné, že výraz fašista politici zo Smeru-SD vnímajú úplne v inom kontexte ako väčšina spoločnosti.
Fašisti pre nich nie sú kotlebovci či uhríkovci. Nie sú to ľudia odsúdení za šírenie rasistických symbolov alebo velebenie Hitlera. Výrazom fašistický označujú dnes už takmer každého, kto si dovolí vysloviť niečo kritické na ich adresu. Ministrov, poslancov vládnych strán, políciu alebo dokonca lekárov propagujúcich očkovanie.
Spolupráca krajnej pravice a Smeru
V tomto kontexte je tak namiesto opýtať sa, čo vlastne v Smere-SD myslia, keď o sebe tvrdia, že sú protifašistickou stranou. V ich mentálnom svete je totiž fašista Matovič, Lipšic, Heger či Mikulec, nie Kotleba či Mazurek. Konanie Smeru-SD je síce predvídateľné, ale v tomto prípade by sme si mali zvykať, že spolupráca medzi Smer-SD s krajnou pravicou pri tvorbe vlády je viac menej dohodnutá vec.
Tentokrát nepôjde o spoluprácu z čisto pragmatických dôvodov, ale bude vychádzať z hodnotových prienikov slovenskej krajnej ľavice a pravice. A postoj k ruskému režimu, Putinovej agresii, či Ukrajine patrí do kategórie ich spoločného hodnotového sveta. Práve vo vzťahu k Putinovmu Rusku sa dnes podobajú na seba viac ako kedykoľvek predtým.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.