Stereotyp vymenili za terapiu. „Profesia storočia“ naberá na popularite

  • Mnohých ľudí prestala baviť ich zabehnutá rutina
  • Práca im už viac neprináša radosť
  • Rozhodli sa preto presedlať na psychoterapiu
práca
Ilustračné foto Unsplash/Avi Richards
  • Mnohých ľudí prestala baviť ich zabehnutá rutina
  • Práca im už viac neprináša radosť
  • Rozhodli sa preto presedlať na psychoterapiu

Gareth Barnes, muž vo veku 50 rokov, ktorý predtým pracoval v právnickej firme, zistil, že jeho práca ho až tak nenapĺňa. Jedného dňa ho jeho terapeutka spýtala, či je šťastný vo svojom zamestnaní. To ho motivovalo k tomu, aby sa rozhodol pre úplne nový smer – stať sa psychoterapeutom.

Dnes má potrebné kvalifikácie, pracuje v spoločnosti poskytujúcej terapeutické služby pre zamestnancov a má aj svojich vlastných klientov.

Jeho príbeh je len jedným z príkladov toho, že stále viac ľudí zo všetkých možných oblastí, vrátane poľnohospodárov a investičných bankárov, sa obracia k psychoterapii ako k možnosti uniknúť z rutiny korporátneho sveta. Dôležitejšia je pre nich  práca, ktorá má hlbší zmysel.

Práca psychoterapeuta naberá na popularite

Popularita psychoterapie v poslednom čase výrazne vzrástla. Dáta ukazujú, že členstvo v organizáciách zaoberajúcich sa poradenstvom a psychoterapiou sa za posledných päť rokov zvýšilo. Britská asociácia pre poradenstvo a psychoterapiu napríklad zaznamenala až 27-percentný nárast počtu svojich členov, ktorých bolo medzi aprílom 2020 a aprílom 2021 celkovo 66 000.

Tento nárast je dôsledkom rastúceho dopytu po službách duševného zdravia, čo sa odráža v tom, že medzi rokmi 2017 a 2020 vzrástol o 25 % počet ľudí, ktorí vyhľadávali služby duševného zdravia od štátnej zdravotnej služby NHS. Súkromní poskytovatelia tiež hlásia rast počtu ľudí, ktorí sami hradia svoje terapie.

Zvlášť farmári prejavujú silný záujem o psychoterapiu, pretože túžia po stabilite v odvetví, ktoré je plné neistôt. Spolupráca medzi poskytovateľom terapeutickej prípravy a charitatívnou organizáciou, ktorá poskytuje bezplatné poradenstvo poľnohospodárom, prilákala viac ako 400 klientov.

Niektorí z nich dokonca podstúpili školenie v oblasti prvej pomoci duševného zdravia a uvažujú o pokročilých kurzoch. Toto jasne ukazuje na potenciál, že psychoterapia môže otvoriť alternatívne kariérne cesty v oblastiach, ktoré tradične s terapiou nesúvisia.

Ako sa stať psychoterapeutom?

Stať sa terapeutom nie je jednoduché. V niektorých krajinách, ako je Rakúsko a Nemecko, a napokon aj u nás, na Slovensku, to vyžaduje niekoľko rokov štúdia a získanie konkrétnych kvalifikácií. V Spojenom kráľovstve však neexistujú právne obmedzenia pre používanie titulu „terapeut“.

Napriek tomu však profesionálne akreditačné organizácie, ako je napríklad BACP, stanovujú prísne štandardy pre odbornú prípravu, a tak sú budúci terapeuti povzbudzovaní, aby sa k nim pridali. Typicky absolvujú základný kurz, certifikát v oblasti poradenských zručností a dlhší kurz, ktorý zahŕňa učenie v triede a praktickú prípravu na pracovisku.

Hoci niektoré vládne pôžičky môžu byť k dispozícii na financovanie týchto kurzov, mnohí študenti sa musia prispôsobiť a pokračovať v práci alebo čerpať zo svojich úspor, aby si mohli dovoliť takúto zmenu kariéry.

Nie je to také ružové

Napriek zvýšenému dopytu po pracovných miestach v oblasti terapie noví terapeuti nemajú garantované zamestnanie. Inzeráty na pracovné pozície v tejto oblasti na stránkach s ponukami práce sa zvýšili o 80 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou, no záujem o tieto pozície vzrástol iba o 9 %.

To naznačuje, že príliv študentov ešte neprekročil dostupné pracovné príležitosti. Navyše prieskum, ktorý vykonal BACP, odhalil, že len 40 % respondentov verilo, že si môžu zarobiť udržateľný príjem z práce v oblasti poradenstva, pričom až 74 % uviedlo, že ich príjem z práce v terapii nepresahuje 30 000 libier ročne, čo je bez mála 35 000 eur. 

Cesta k tomu, aby sa človek stal terapeutom, zahŕňa významný osobný rast a sebareflexiu. Budúci terapeuti často sami absolvujú terapiu ako súčasť svojho školenia. Náklady na školenie môžu byť vysoké a pre niektorých jednotlivcov môžu predstavovať významnú prekážku vstupu do tejto profesie.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Vigour Times, Positive Psychology

Najnovšie videá

Trendové videá