Steve Jobs sa ráno rozprával so zrkadlom. Takto vyzerajú rána a dni najúspešnejších
- Jeff Bezos a Elon Musk majú presne opačný prístup k ranným rutinám
- Toto robia cez deň tí najúspešnejší

- Jeff Bezos a Elon Musk majú presne opačný prístup k ranným rutinám
- Toto robia cez deň tí najúspešnejší
Chceš byť úspešný a hľadáš si spôsoby, ako dosiahnuť svoje ciele? Alebo možno rozmýšľaš, čo zmeniť, aby si dokázal žiť život, po ktorom túžiš? Jedna z najlepších metód je zamyslieť sa nad tým, čo robia inak ľudia, ktorí už tie najväčšie úspechy dosiahli. Inšpirovať sa od skúsených nie je predsa nikdy na zahodenie.
Rozhodli sme sa preto pozrieť na to, ako vyzerá ranná rutina u svetových velikánov, ako sú Elon Musk či Jeff Bezos. Ikonickým podnikateľom sa stal aj nebohý spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs.
Ale ako vyzerá ich bežný život? Čo robia ráno po prebudení ľudia, ktorí si sami uvedomujú, že počas dňa budú opäť hýbať svetom?
Elon Musk
Zakladateľ spoločností ako Tesla či vesmírneho projektu SpaceX a najnovšie i majiteľ sociálnej siete Twitter je pre mnohých ambicióznych podnikateľov ikonou. Rodák z Juhoafrickej republiky bol donedávna najbohatším človekom planéty a v roku 2021 jeho majetok dosahoval hodnotu cez 300 miliárd dolárov.
Elon Musk prednedávnom vytvoril akýsi „anti-rekord“, s ktorým sa dostal do Guinessovej knihy rekordov. Stratil totiž najviac osobného bohatstva v zaznamenanej histórii, informovali sme. Napriek tomu však obstojne obsadzuje druhú priečku v rebríčku najbohatších.
Ako informuje portál Finty, deň Elona Muska je rozdelený do 5-minútových úsekov. Multimiliardár často pracuje tak tvrdo, že nestíha ani jesť. Je o ňom známe, že počas niektorých dní spáva vo fabrike na podlahe alebo v konferenčnej miestnosti, len aby zvýšil svoju produktivitu.
Jeho ranná rutina vyzerá nasledovne.
Elon Musk tvrdí, že mu vyhovuje šesť až šesť a pol hodiny dlhý spánok. Zobúdza sa okolo 7:00 a podotýka, že určite si nedopraje vyspávať. To totiž ovplyvňuje jeho výkon.
Rána ma klasické. Hneď po prebudení sa osprchuje a dá si kávu. Uviedol, že ranná sprcha je preňho najdôležitejšou súčasťou dňa. Pripúšťa však, že väčšinou nestíha raňajky. Program má totiž skutočne nabitý, no keď stíha aj prvé jedlo dňa, obľubuje omeletu.
V prípade, že nespí v práci, po ranných povinnostiach naloží deti do auta a odvezie ich do školy. Následne ide do práce, kde podľa jeho slov trávi týždenne približne 80 až 100 hodín. Približne 90 percent jeho času v SpaceX a 60 percent v Tesle zaberajú dizajnérske práce.
Ak si Musk stihne dať obed, zvyčajne ho zhltne počas popoludňajšieho stretnutia. V pracovnom priestore je nemilosrdný, efektívny, a to isté čaká aj od svojich zamestnancov. Na stretnutiach musí všetko fičať. Inak, ak sa Muskovi zdá, že tam zabíja čas, zodvihne sa a odíde.
Jeff Bezos
Spoločnosť Amazon, gigant v oblasti internetových obchodov, je taktiež známa azda každému. Jej zakladateľ Jeff Bezos sa radí medzi najúspešnejších a pred Elonom Muskom sa mohol práve on chváliť titulom najbohatšieho človeka na svete.
V porovnaní s Muskom však Američan na seba vôbec nie je taký prísny. Taktiež vstáva skoro ráno, no deň začne tak, že sa približne do 10:00 „potĺka po dome“.
Portál Medium vysvetľuje, že Bezos tým myslí aktivity ako popíjanie kávy či čítanie si novín. Deťom pripravuje raňajky, napríklad palacinky, a vo všeobecnosti nezačína pracovať pred 10:00.
Vysvetľuje, že takéto rána sú preňho dôležité. V noci spáva osem hodín a po pokojnom ráne dokáže bez problémov fungovať celý deň. Navyše, i štúdie z Harvardovej univerzity naznačujú, že rána strávené našimi obľúbenými aktivitami znižujú stres a zaručujú väčšie zdravie. Zlepšujú imunitu, fungovanie kardiovaskulárneho systému, normalizujú krvný tlak a zmierňujú bolesť.
Steve Jobs
Steve Jobs je vo svete IT skutočnou legendou. Jeho odkaz zanechal stopu vo vývoji technológií, ktoré v súčasnosti používajú milióny ľudí. Zariadenia od značky Apple sú skutočne obľúbené v rôznych kútoch sveta a na náraste ich popularity má práve Jobs obrovské zásluhy.
Steve Jobs podľahol rakovine v roku 2011, no jeho meno v biznis svete naďalej rezonuje. Mal neuveriteľne ucelenú, no zároveň jednoduchú rannú rutinu.
Každý deň vstal, ustlal si posteľ, osprchoval sa a potom sa pozrel do zrkadla. Zavrel si oči a spýtal sa: „Ak by bol dnes posledný deň môjho života, bol by som spokojný s tým, čo sa dnes chystám urobiť?“
Ak bola jeho odpoveď „nie“ príliš veľa dní za sebou, vedel, že je potrebné niečo zmeniť, opisuje Inc.
Podľa Forbesu Steve Jobs rád trávil dopoludnia na osobných stretnutiach so svojimi produktovými a manažérskymi tímami. Počas popoludnia zavítal do dizajnérskeho laboratória, kde sa stretol s popredným dizajnérom spoločnosti Apple Jonym Iveom. Po večeroch trávil čas s rodinou. Pravidelne spolu doma sedávali pri dlhom drevenom stole v kuchyni.
„Steve bol veľmi, veľmi prísny, pokiaľ ide o filtrovanie toho, čo považoval za rozptýlenie,“ hovorí o zakladateľovi Applu Walter Isaacson, autor najpredávanejšej Jobsovej biografie.
„Ľudia za ním chodili s najrôznejšími problémami – právnymi problémami, personálnymi problémami, čímkoľvek. A ak by to nechcel riešiť, nesústredil by sa na to. Venoval by vám akýsi prázdny pohľad. Neodpovedal na e-maily.“
„Vybral si štyri alebo päť vecí, ktoré boli pre neho skutočne dôležité, na ktoré sa mohol sústrediť, a potom jednoducho – takmer brutálne – odfiltroval zvyšok,“ opísal Isaacson fungovanie Stevea Jobsa.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Finty, Medium, Inc., Forbes, SIU