Ťažko ju zabiť: Ruskú propagandu dnes točí Steven Seagal
- Dokumentárnym filmom chce zmeniť vnímanie ukrajinskej vojny
- S Putinom ich spojila láska k bojovým umeniam
- Od roku 2016 má ruské občianstvo
- Dokumentárnym filmom chce zmeniť vnímanie ukrajinskej vojny
- S Putinom ich spojila láska k bojovým umeniam
- Od roku 2016 má ruské občianstvo
Keď sa povie meno Steven Seagal, v prvom rade ľuďom, hlavne tým, ktorí sú fanúšikmi kinematografie, napadne prototyp herca vo filmoch, v ktorých hrá primárnu úlohu bojové umenie.
Aljaška v plameňoch, Prepadnutie v Pacifiku či Ťažko ho zabiť patria ku kultovým filmom fanúšikov tohto 70-ročného rodáka z amerického mesta Lansing, štát Michigan.
Najmä v poslednom desaťročí sa však Seagal zapísal do pozornosti médií a bežných ľudí skôr iným spôsobom. Napriek americkému pôvodu sa netají výrazne proruskými názormi, glorifikuje Vladimira Putina, na režim ktorého sa pozerá mimoriadne nekriticky.
O tom svedčí aj jeho najnovší počin. New York Post informuje, že americký herec tento týždeň zavítal do vojnou sužovaného Donbasu, kde sa bude snažiť šíriť ruskú propagandu.
Chce zmeniť vnímanie vojny na Ukrajine
The Moscow Times píše, že podľa šéfa doneckých separatistov Denisa Pušilina, s ktorým sa Seagal stretol, prišiel americký herec na východ Ukrajiny natáčať dokumentárny film o vojne u našich východných susedov, ktorá by mala zmeniť vnímanie ľudí na tento konflikt.
„Steven povedal, že 98 % ľudí, ktorí o konflikte hovoria v médiách, na Donbase nikdy nebolo. To je dôvod, prečo svet nepozná pravdu. Chce zmeniť vnímanie tejto vojny. Vôbec to nie je jednoduchá úloha. Želám mu úspech a ďakujem mu, že v tejto veľmi neistej dobe k nám prišiel,“ cituje z Pušilinovho postu na Telegrame portál Euroweekly News.
Insider poukazuje na to, že Seagal v utorok navštívil budovu, ktorú ruské médiá identifikovali ako väzenie Olenivka v Donecku, kde bolo na konci júla za podozrivých okolností zabitých viac ako 50 ukrajinských vojnových zajatcov.
Zatiaľ čo Rusko obviňuje Ukrajinu, že zasiahla centrum mesta delostreleckým systémom HIMARS dodaným zo strany Spojených štátov, Ukrajina viní z usmrtenia svojich občanov ruské ostreľovanie, v každom prípade ide o vojnový zločin.
„Tu zasiahol HIMARS, zahynulo 50 ľudí, ďalších 70 bolo zranených. Zaujímavosťou je, že jeden zo zabitých nacistov je nacista, ktorý práve začal veľa rozprávať o Zelenskom a že Zelenskyj je zodpovedný za príkazy o mučení a iných zverstvách, ktoré porušujú nielen Ženevskú vojnovú konvenciu, ale sú aj zločinmi proti ľudskosti,“ cituje z utorkového videa amerického herca Tylaz.
Sky News píše, že pri návšteve väzenia s ukrajinskými vojnovými zajatcami na nich cez mreže pozeral ako na zvieratá.
V tejto súvislosti New York Post dodáva, že Seagalova návšteva Ukrajiny prichádza len niekoľko dní po tom, čo predstavitelia amerických tajných služieb varovali, že Rusko sa snaží podstrčiť vymyslené dôkazy o tom, že za krviprelievanie v Olenivke môžu Ukrajinci.
„Očakávame, že ruskí predstavitelia sa pokúsia nasmerovať ukrajinské ozbrojené sily v očakávaní novinárov a potenciálnych vyšetrovateľov, ktorí navštívia miesto útoku,“ povedal minulý týždeň pre CNN hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby.
Ten zároveň dodal, že Rusi môžu dokonca nasadiť muníciu zo skutočných rakiet HIMARS ako dôkaz, že pri výbuchu boli použité systémy dodané USA.
Portál Tylaz zdôrazňuje, že Organizácia spojených národov (OSN) už oznámila, že pripravuje vyšetrovaciu misiu na zistenie „pravdy“ o výbuchoch vo väznici pod kontrolou proruských separatistov v Doneckej oblasti.
S Putinom ho spojila vášeň pre bojové umenia
Prečo sa vlastne hviezda Hollywoodu unúvala cestovať do vojnou sužovanej krajiny? Odpoveďou je dlhoročný mimoriadne blízky vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Portál Vice uvádza, že americký herec v roku 2013 pre ruské médiá povedal: „Keď som prvýkrát šiel do Putinovho domu, vošiel som dnu a uvidel som sochu Kanōa Jigorōa, zakladateľa džuda, v životnej veľkosti, okamžite ma to zaujalo a naozaj som toho človeka chcel spoznať hlbšie a hlbšie. On je študentom ázijskej filozofie, ale je tiež študentom stredovekých veľkých vodcov a skvelých taktikov. Je to šikovný človek, študuje ľudí, ktorí v histórii zaznamenali úžasné výsledky.“
Britský The Independent v kontexte blízkeho vzťahu Seagala k Putinovi podotýka, že americký herec sa na adresu svojho ruského priateľa vyjadril nasledovne: „Je to jeden z najväčších svetových lídrov, ak nie najväčší dnes žijúci svetový líder. Je ako môj brat.“
Putin taktiež v roku 2013 navrhol Seagala za ruského honorárneho konzula v Kalifornii a Arizone, čím by sa 70-ročný Američan stal potenciálnym sprostredkovateľom medzi Bielym domom a Kremľom, avšak podľa portálu Buzzfeed to americká strana zamietla.
NBC News uvádza, že Seagal v roku 2013 navštívil ďalšieho kontroverzného vládcu Radima Kadyrova v Čečensku, ktorého pri tejto príležitosti aj chválil.
Kadyrova pritom ľudskoprávne či globálne mimovládne organizácie obviňujú z rozsiahleho porušovania ľudských práv, vrátane únosov či vrážd.
Ruský občan a člen politickej strany
Okrem toho, ruskú anexiu polostrovu Krym označil za „veľmi rozumnú“. Portál We are the mighty dodáva, že v roku 2016 Putin udelil Seagalovi ruské občianstvo.
BBC dopĺňa, že Seagalova stará mama pochádzala z ruského Vladivostoku a Seagal má okrem amerického a ruského občianstva aj srbské, pretože dostal ponuku otvoriť v hlavnom meste Belehrade školu bojových umení.
Seagal sa Putina viackrát zastal, vrátane takých citlivých tém ako zasahovanie ruského prezidenta do priebehu amerických prezidentských volieb v roku 2016.
„Každý, kto si myslí, že Putin mal niečo spoločné s výsledkami volieb, alebo dokonca, že Rusi majú tento typ technológie, je hlúpy,“ povedal vtedy.
Tylaz pripomína, že po udelení ruského občianstva v máji 2017 Ukrajina zakázala Seagalovi vstup na svoje územie na 5 rokov s tým, že predstavuje hrozbu pre jej národnú bezpečnosť.
O viac ako rok neskôr, v auguste 2018, Rusko vymenovalo Seagala za špeciálneho zástupcu ministerstva zahraničných vecí v Moskve s úlohou „posilňovať“ humanitárne väzby medzi USA a Ruskom v čase, keď boli vzťahy medzi oboma krajinami na najnižšej úrovni od skončenia studenej vojny.
V roku 2021 sa Steven Seagal pripojil k strane Spravodlivé Rusko-Vlastenci-Za Pravdu, nacionalistickej politickej skupine známej svojimi prokremeľskými pozíciami.
Ide o protiputinovskú alianciu, sociálno-demokratickú politickú stranu vytvorenú zlúčením viacerých ľavicových, nacionalistických a socialistických skupín. Jej názov je zmiešaný zo strany „Spravodlivé Rusko“, strany „Vlastenci Ruska“ a strany „Za pravdu“, ktoré sa všetky spojili začiatkom roka 2021, píše Vice.
We are the mighty informuje, že Putin tiež požiadal, aby Seagal slúžil ako jeho politický kontakt s USA, avšak administratíva prezidenta Joea Bidena túto žiadosť zamietla.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: New York Post, The Moscow Times, Euroweekly News, Insider, CNN, Tylaz, Vice, The Independent, Buzzfeed, We are the mighty, BBC, NBC News, Sky News