Stíhačky, ktoré vlastní aj Slovensko, Rusko odteraz vníma ako jadrovú hrozbu, varuje Kremeľ
- Stíhačky F-16 na Ukrajine spôsobujú obavy v Rusku
- Sergej Lavrov hovorí, že sa z nich stane jadrová hrozba zo Západu
- Slovensko ich kúpilo v roku 2018
- Stíhačky F-16 na Ukrajine spôsobujú obavy v Rusku
- Sergej Lavrov hovorí, že sa z nich stane jadrová hrozba zo Západu
- Slovensko ich kúpilo v roku 2018
V druhej polovici apríla sa Ukrajina dočkala nesmierne dôležitých správ v spojitosti s jej obranou proti ruskej invázii. USA totiž schválili balík pomoci vo výške 61 miliárd pre Kyjev a okamžite sa začalo s prepravou vojenskej pomoci. K tomu sa pridali aj viaceré európske krajiny vrátane Spojeného kráľovstva, ktoré na obranu prispelo okrem iného aj obávanými raketami Storm Shadow.
Na Ukrajinu teda prúdi množstvo vzácnej západnej vojenskej techniky. Obdržia aj notoricky známe stíhacie lietadlá F-16, na čo reagoval Kremeľ jasným varovaním. Ako informuje ruská štátna agentúra TASS, podľa Ruska pôjde pri týchto stíhačkách o možnú jadrovú hrozbu.
„Počas bojových operácií naša armáda nebude objasňovať, či každý konkrétny prúd tejto triedy je, alebo nie je vybavený na nosenie jadrových zbraní,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Narážal pritom na to, že F-16 dokážu niesť aj jadrové zbrane.
Rusko bude tento fakt sám osebe vnímať ako západnú hrozbu v jadrovej sfére, píše TASS odkazujúc na Lavrovove slová.
„Len jedným z príkladov extrémne nebezpečného zvratu udalostí sú plány Spojených štátov previesť stíhačky F-16 pod kyjevský režim. Informovali sme jadrové mocnosti, Spojené štáty, Britániu a Francúzsko, že Rusko nemôže ignorovať schopnosť týchto lietadiel niesť jadrové zbrane. Tu nepomôže žiadne uistenie,“ rečnil ruský minister.
Lietadlá F-16
Ako píše Newsweek, „F-16-ky“ poskytujú Kyjevu spojenci aj vrátane Dánska, Holandska, Nórska a Belgicka. Ukrajina môže vďaka nim obnoviť svoju starnúcu leteckú flotilu, ktorú v súčasnosti zdobia prevažne stroje sovietskej výroby.
Zatiaľ čo F-16 skutočne dokážu niesť aj určité jadrové zbrane v správnej konfigurácii, Kyjev žiadny jadrový arzenál nevlastní. Práve na to pri jadrových vyhrážkach z Ruska opakovane odkazujú rôzni odborníci vrátane tých slovenských. V súčasnosti ani nič nenasvedčuje tomu, že by Západ chcel svoje jadrové zbrane poskytnúť Kyjevu.
Rusko sa však podľa tamojšej štátnej agentúry citujúcej Lavrova nebude zamýšľať nad týmito „detailmi“. Vojaci podľa neho nemusia zisťovať, či jednotlivé lietadlá nesú jadrové zbrane alebo nie. Stačí im totiž skutočnosť, že to dokážu, uviedol Lavrov.
Rusko teda bude považovať samotnú skutočnosť, že Ukrajina vlastní lietadlá F-16, „za hrozbu zo Západu v jadrovej sfére“, hovorí minister. Spojené štáty a NATO podľa neho vytvárajú riziko priameho ozbrojeného stretu s Ruskom.
„Podmienky na použitie jadrových zbraní Ruskom sú jasne definované v našej Vojenskej doktríne. Sú dobre známe a nebudem ich znova opakovať,“ dodal Lavrov.
Stíhačky F-16 na Slovensku
Ako píše agentúra TASR, slovenské ministerstvo obrany plánuje na tohtoročných medzinárodných leteckých dňoch SIAF predstaviť novú techniku pre Vzdušné sily OS SR – stíhačky F-16. Oslavy sa budú niesť v znamení troch okrúhlych výročí i krstu nových stíhačiek odkúpených od USA.
O dodávkach prvých bojových lietadiel na Slovensko sme ťa informovali v tomto článku. Nákup od Spojených štátov amerických sa dohodol v júli 2018 za vlády Smeru-SD, na ktorej čele stál Peter Pellegrini po demisii Roberta Fica.
Európske vojská na Ukrajine
Návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby jednotky NATO zasiahli do rusko-ukrajinskej vojny, podľa ruského štátu znamená, že Západ „zámerne pokúša zmeniť ukrajinskú krízu na otvorený vojenský stret medzi krajinami NATO a Ruskom“, cituje Newsweek ruskú tlačovú agentúru Sputnik.
Takmer všetci ostatní spojenci NATO vrátane USA pritom myšlienku vyslania vojakov na Ukrajinu odmietli. Americký prezident Joe Biden počas svojho prejavu o stave Aliancie v marci povedal, že USA na Ukrajinu nevyslali žiadnych vojakov a on sám je „odhodlaný to tak zachovať“.
Zdroje: TASS, Newsweek